32

Socjum.pl – powstał polski odpowiednik Ning

Na blogu już kilka razy pisałem o tym, że brakuje nam serwisu podobnego do Ning.com – czyli takiego generatora serwisów społecznościowych. Kilka razy pojawiały się nawet jakieś informacje, że coś takiego się tworzy – ale do dnia dzisiejszego żaden z zapowiedzianych projektów nie powstał. Powstał za to (w kwietniu 2008) nie zapowiadany wcześniej serwis o […]Na blogu już kilka razy pisałem o tym, że brakuje nam serwisu podobnego do Ning.com – czyli takiego generatora serwisów społecznościowych. Kilka razy pojawiały się nawet jakieś informacje, że coś takiego się tworzy – ale do dnia dzisiejszego żaden z zapowiedzianych projektów nie powstał.

Powstał za to (w kwietniu 2008) nie zapowiadany wcześniej serwis o nazwie Socjum.pl i muszę przyznać, że wygląda on dobrze, nawet bardzo dobrze jak na nasze realia.

Strona główna serwisu wygląda naprawdę przejrzyście i zachęcająco a proces tworzenia własnego serwisu społecznościowego jest bardzo prosty i intuicyjny.

Tworząc nowy serwis w Socjum.pl instalator przeprowadza nas przez kolejne kroki (tylko 3) w których podajemy dane podstawowe (nazwa, opis, serwis otwarty lub zamknięty itp), wybieramy funkcjonalności (forum, galeria, ogłoszenia, video itp) oraz dobieramy odpowiedni styl dla naszego serwisu. Podobno też nasz nowo stworzony serwis możemy podpiąć pod własną domenę.

Poniżej przykład jak może wyglądać serwis zbudowany na Socjum:Nie znam się na, tyle aby stwierdzić, czy Socjum powstało na jakimś gotowym skrypcie czy jest to też praca własna autorów – w sumie nie ma to za dużego znaczenia, jeśli działa i da się to później rozwijać.

Dużą zaletą Socjum (podobnie jak w Ning) jest możliwość przechodzenia użytkowników między serwisami stworzonymi w tym systemie. W skrócie wygląda to tak, że rejestrujemy się tylko raz a potem trafiając na nowy ciekawy serwis (który w socjum znajdziemy) dołączamy się do niego bez konieczności ponownej rejestracji.

Jako młody serwis Socjum ma jeszcze trochę do zrobienia, czyli na przykład dodanie nieco innych stylów (z innym niż 3 kolumnowym schematem), dodanie większej liczby funkcjonalności itp.

Podsumowując – serwis wygląda dobrze, działa dobrze (przykład antyweb.socjum.pl), jest łatwe w obsłudze i ma wszystko czego potrzeba – w mojej opinii Socjum ma spore szanse na sukces i bardzo cieszę się, że w końcu powstał tego typu serwis w naszym kraju.

Info o serwisie pochodzi z startups.pl