Ciekawostki technologiczne

Siri uratowała życie i pokazuje, czemu asystenci głosowi są tak ważni

Albert Lewandowski
21

Siri to bez wątpienia obecnie najbardziej znana asystentka głosowa, głównie za sprawą swojego stażu rynkowego. Ostatnie wydarzenia pokazały, że jednak takie rozwiązania są w stanie uratować nasze życie.

Nieoceniona pomoc Siri

W mediach pojawiło się już kilka historii, pokazujących, że najnowszy Apple Watch pozwolił uratować życie, za sprawą swojego bogatego wyposażenia w czujniki oraz skutecznego uzyskiwania danych z zebranych informacji. Teraz jednak doszło do ciekawego wydarzenia w Stanach Zjednoczonych i gwiazdą nie był zegarek.

Siri po polsku - realna szansa czy science-fiction?

Według informacji podanych przez KSNV-TV, Nate Felix podróżował swoim Jeepem przez pustynię w Nevadzie dnia 7 grudnia, kiedy to doszło do wypadku. Auto koziołkowało i finalnie wylądowało na dachu. Felix nie był w stanie się poruszać, ponieważ doszło u niego do złamania dwóch kręgów, które sparaliżowały go w 80%.

Jednocześnie sytuacji nie poprawiał fakt, że zima w tamtych rejonach nie należy do łagodnych, szczególnie nocą. Jego pies próbowało go ogrzać, ale naturalnie trzeba było działać dalej. W dodatku znajdował się z dala od jakichkolwiek zabudowań. Wtedy sobie uświadomił, że nie wie, gdzie jest jego iPhone i zaczął wtedy prosić Siri, aby ta zadzwoniła do jakiegokolwiek kontaktu. Niestety, asystentka głosowa nie była w stanie skomunikować się z kimkolwiek, ale udało się jej połączyć z numerem alarmowym 911. Ostatecznie udało się bezpiecznie przetransportować helikopterem Felixa do szpitala, z którego wyszedł po czterech dniach. Obecnie musi poruszać się na wózku, jednak dla niego najważniejsze jest to, że przeżył. Prawdopodobnie gdyby nie Siri, mógłby w ogóle nie dotrwać wtedy do poranka.

Prywatność, a bezpieczeństwo i komfort

To wszystko dobitnie pokazuje, że jednak nowe rozwiązania technologiczne są w stanie uratować nasze życie, dbać o zdrowie i dawać sporo wartości dodanej. Nie da się tylko ukryć, że za nimi wszystkimi stoją poważne obawy, co do zachowania naszej prywatności. Skoro sprzęt cały czas nas nasłuchuje, to firma może spokojnie to wykorzystać do swoich celów i nad tym trwa nadal wiele dyskusji. Zresztą najbardziej widać to po inteligentnych głośnikach. Oferują one sporo funkcji, ułatwiając wiele czynności, pozostając przydatnym elementem całego ekosystemu inteligentnych urządzeń. Mimo to nie cieszą się jeszcze dużym zainteresowaniem i tu sporo osób broni się troską o bezpieczeństwo swoich danych.

Teraz można zadać sobie tylko pytanie, co jest w tym wszystkim najważniejsze. Oczywiście dalej wyjątkowo bolesne pozostaje to, że  takim świecie nie ma miejsca na prywatność danych, ale to stosunkowo niewielka opłata za cały szereg możliwości, jaki oddaje nam ta technologia. Coś za coś, nie ma w końcu nic za darmo.

Jestem również ciekaw, kiedy Apple znowu pochwali się swoimi urządzeniami i usługami w kontekście ratowania życia. Do tej pory udało im się kilka razy zabłysnąć i wątpię, aby takich wydarzeń nie użyli również w swoich kampaniach.

źródło: Phone Arena

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu