27

Simplenote dostępne już na Androida

Na Simplenote trafiłem jakiś czas temu przy okazji testowania innego notatnika na Androida JadeNote, jak kilka innych aplikacji umożliwiał on synchronizację z Simplenote w wersji webowej. Później jakoś słuch u mnie zaginął po tej aplikacji, mocno wdrożyłem się w korzystanie z Evernote. Na początku tego roku Simplenote zostało zakupione przez Automattic (wtedy jeszcze dostępna była […]

Na Simplenote trafiłem jakiś czas temu przy okazji testowania innego notatnika na Androida JadeNote, jak kilka innych aplikacji umożliwiał on synchronizację z Simplenote w wersji webowej. Później jakoś słuch u mnie zaginął po tej aplikacji, mocno wdrożyłem się w korzystanie z Evernote.

Na początku tego roku Simplenote zostało zakupione przez Automattic (wtedy jeszcze dostępna była wersja tylko dla iOS), właściciela między innymi WordPressa i o to mamy w końcu dostępną dedykowaną aplikację na Androida.

Jak sama nazwa wskazuje, to do bólu prosty notatnik z kilkoma ciekawymi funkcjami, które nie obciążają zbytnio aplikacji, a ułatwiają korzystanie z niej.

simple1

A więc na wstępie możemy założyć konto (niezbędne do synchronizacji notatek) bądź też korzystać bez logowania, tylko do gromadzenia ich lokalnie. Mamy tu wysuwany panel boczny z szybkim dostępem do naszych notatek i tagów, w głównym strumieniu listę ostatnich pozycji no i wyszukiwarkę notatek. W przypadku istotnych wpisów w edycji notatek możemy poszczególne pozycje przypiąć na samej górze listy, dzięki czemu będziemy mieli do nich szybki dostęp bez konieczności ich wyszukiwania.

Jak sprawuje się synchronizacja? Działa niezwykle sprawnie i szybko i to co wyróżnia Simplenote od Evernote odbywa się to w czasie rzeczywistym. Nie musimy nic klikać czy aktywować, synchronizacja przebiega w tle. Kolejna rzecz, rzadko spotykana w notatnikach – wersjonowanie wpisów. Na razie dostępne tylko w wersji webowej.

simplenote

Kolejna funkcja, która przypadła mi do gustu to współdzielenie notatek. I tu też ciekawa funkcja działa to też niemal w czasie rzeczywistym i jest całkowicie za darmo w odróżnieniu od Evernote. Co więcej, osoba z którą współdzielimy daną notatkę nie musi zakładać konta. Wystarczy jako tag dodać email tej osoby, która automatycznie dostanie linka do otworzenia tej notatki w przeglądarce, po czym możemy już wspólnie ją modyfikować.

sasas

W naszej notatce zmiany pokazują się niemal natychmiast, możemy ją mieć nawet cały czas uruchomioną. Nie musimy nic odświeżać czy wychodzić z programu. Zarówno w wersji webowej jak i mobilnej.

2013-09-10 09.32.16

Osobiście Simplenote wydaje mi się na dziś obowiązkową pozycją u osób korzystających z tego typu aplikacji, które nie potrzebują do tego istnych kombajnów, typu Evernote. Nie dodamy w nich żadnych multimediów, chyba że w wersji webowej, korzystając z Markdown.

markdown

Ale w wersji mobilnej będzie to widoczne tylko w postaci znaczników.

2013-09-10 10.30.32

Nie będzie tu też żadnych przypomnień, list zakupów czy innych dodatków. Po prostu – Simplenote.

simplew

Simplenote na Androida.
Simplenote na iOS.
Simplenote na Kindle.
Simplenote w wersji webowej.