Gry

Nie jest to moja ulubiona seria, ale i tak skończyłem wszystkie części. Znacie Far Cry?

Paweł Winiarski
Nie jest to moja ulubiona seria, ale i tak skończyłem wszystkie części. Znacie Far Cry?
24

Wielkimi krokami nadchodzi nowa odsłona, czyli Far Cry: New Dawn - mamy więc bardzo dobrą okazję by przypomnieć sobie poprzednie części. A może niektórzy z Was dopiero teraz otworzyli oczy na rynek gier i chętnie dowiedzą się co chodzi w tym całym Far Cry.

Początek historii Far Cry

Doskonale pamiętam pierwszą odsłonę Far Cry i jakość oprawy, jaką reprezentowała gra. Była połowa 2004 roku i oglądając ten tytuł w pełnych detalach, na mocnym komputerze, opadła mi szczęka. Dziś kolejne odsłony nie robią już takiego wrażenia, a i myślę że sama seria nie należy do najciekawszych na rynku gier. Jest jednak ogromnie popularna, część odsłon wypadła naprawdę dobrze lub nawet bardzo dobrze, warto więc ją powspominać.

Tak, jak wspomniałem - pierwszy Far Cry pojawił się na rynku w 2004 roku i trafił wyłącznie na komputery. Produkcją gry zajęło się założona w 1999 roku niemiecka firma Crytek Studios, którą dziś znamy przede wszystkim z licencjonowania swojego silnika CryEngine. Pierwszy Far Cry opowiadał o Jacku Carverze, byłym żołnierzu sił specjalnych, który na wojskowej emeryturze zajął się usługami transportu łodzią. Jedną z jego klientek jest dziennikarka, oboje niestety zostają ostrzelani, a bohater budzi się w bunkrze i kombinuje jak przetrwać. Największe wrażenie robiła oczywiście napędzana silnikiem CryEngine oprawa graficzna oferująca bardzo wysokiej jakości tekstury przy jednoczesnym pokazywaniu rozległego terenu oraz niezłych możliwościach demolki.

Pod tytułem Far Cry Instincts powstała też wersja konsolowa. Crytek bardzo szybko sprzedał prawa do nazwy wydawcy gry, firmie Ubisoft. Niejako na bazie tego stworzył porównywaną często do FC (niekoniecznie słusznie) nową serię Crysis.

Kontynuacja serii

Na kontynuację trzeba było czekać aż 4 lata, tym razem produkcją zajął się już zespół Ubisoft Montreal, korzystając z silnika Dunia Engine Wydany w 2008 roku Far Cry 2 bazował na podobnym pomyśle na rozgrywkę - ponownie był to FPS (strzelanka z widokiem z oczu bohatera) oferująca dostęp do dużego świata. Tym razem obszarem działań była Afryka, jedno z państw pogrążone w wojnie domowej. Zderzyły się tam dwie frakcje - Zjednoczony Front Wyzwolenia i Pracy oraz Sojusz Wyzwolenia Ludowego. Bohater, w którego przyszło nam się wcielić to najemnik ze zleceniem zabicia handlującego bronią Szakala. Problem w tym, że cierpi na malarię. Doskonale pamiętam kiedy kupiłem tę grę na Xboksa 360 i zachwycałem się otwartym światem - niestety sama rozgrywka nie była specjalnie wciągająca. Tytuł pojawił się na PC, PS3 i Xboksie 360.

Far Cry 3 pojawił się na rynku 4 lata później, w 2012 roku - ponownie na PC, Xboksie 360 oraz PlayStation 3 i przez wielu graczy uważany jest za najlepszą odsłonę serii. Tytułem ponownie zajęło się studio Ubisoft Montreal, a grę napędzał silnik Diuna 2 - my znów dostaliśmy wysokiej klasy oprawę graficzną oraz duży, szczegółowy świat. Tym razem głównym bohaterem został Jason Brody, który wraz z przyjaciółmi i dwójką braci postanowił spędzić wakacje na tropikalnych wyspach. Niestety okolica nie należała do zbyt bezpiecznych i lokalni zbóje pod przywództwem niejakiego Vaasa, postanowili ich porwać. Nam udało się jednak uciec i jak możecie się domyślić misje są dwie. Przetrwać oraz ocalić znajomych.

Ostatnie lata w wykonaniu twórców gry

W maju 2013 roku Ubisoft postanowił wydać samodzielny dodatek do Far Cry 3, zatytułowany Far Cry 3: Blood Dragon. Ależ to był fajny tytuł - kiczowate klimaty synthwave, gra czerpała pełnymi garściami z filmów akcji lat 80. i 90. ubiegłego wieku, do tego oprawiono ją wyborną wręcz ścieżką dźwiękową. Moim skromnym zdaniem to najlepsza odsłona Far Cry, którą zdecydowanie warto poznać - choć oczywiście traktujcie ją z przymrużeniem oka.

Zobacz też: Poznajcie serię Mass Effect

Po dwóch latach dostaliśmy kolejną odsłonę, co już pozwalało sądzić, że nie będzie tak wielu zmian względem poprzedniej części, a Ubisoft powoli przymierza się do wydawania Far Cry taśmowo. Przecież tak właśnie robił z serią Assassin's Creed. I niestety wypuszczony w 2014 roku na PC, PS3, Xbox 360, PS4 i Xbox One Far Cry 4 nazywano dodatkiem do FC3, a nie pełnoprawną grą. Poprawiono oczywiście grafikę, jednak wszystko mocno przypominało poprzednią odsłonę. Ale nie fabuła. Tym razem Himalaje, nieistniejący region Kyrat, ponownie temat wojny domowej, po której zakończeniu ścierały się ze sobą dwa ugrupowania. Główny bohater, Ajay Ghale, który odwiedził Kyrat dowiedział się również, że ma z nim więcej wspólnego niż mu się początkowo wydawało. Ostatecznie został wplątany w okoliczny konflikt.

Zobacz też: Jaka jest tajemnica gier z serii GTA? Wszystko, co powinieneś wiedzieć W 2016 roku Ubisoft zaskoczył grą Far Cry Primal. Ponownie widzieliśmy akcję z tej samej perspektywy, cofnęliśmy się jednak do czasów prehistorycznych i wcieliliśmy w myśliwego o imieniu Takkar. Po nieudanej próbie walki z tygrysem szablozębnym bohater musi stawić czoła zarówno naturze jak i okolicznym tubylcom. Epoka kamienia łupanego gwarantowała kompletnie inny klimat niż poprzednie odsłony, co spotkało się z bardzo pozytywnym odbiorem graczy, choć trudno uznać, by była to najlepsza odsłona serii. Ale przez jeżdżenie na zwierzętach będę ten tytuł wspominał bardzo długo.

W marcu 2018 roku na sklepowych półkach pojawił się Far Cry 5. Mechanizm rozgrywki ten sam co w poprzednich odsłonach (oczywiście poza Primal), tym razem jednak starano się mocno postawić na fabułę. Udało się to nawet nieźle, choć w swojej recenzji jasno napisałem, że czułem jakbym od lat grał w to samo. Fikcyjne hrabstwo Hope w amerykańskim stanie Montana. Fanatycy religijni, my wcielaliśmy się w policjanta lub policjantkę z misją rozpracowania wspomnianych szaleńców, na czele których stoi niejaki Joseph Seed. Na pochwałę zasługiwał tu naprawdę dużych rozmiarów (największy w historii serii) otwarty świat i niezły model strzelania. Poza tym to po prostu kolejny Far Cry - tylko tyle i aż tyle.

Która część Far Cry była Waszym zdaniem najlepsza? Ekscytuje Was jeszcze ta seria, czy przechodzicie obok niej obojętnie kierując swoje zainteresowanie w stronę innych FPS-ów?

grafika

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu