Komputery i laptopy

Seagate celuje w 50TB za 5 lat dzięki technologii HAMR

Kamil Pieczonka
Seagate celuje w 50TB za 5 lat dzięki technologii HAMR
5

O technologii HAMR stworzonej przez firmę Seagate miałem okazje pisać na łamach Antyweb już kilka razy. Wygląda na to, że wreszcie amerykański producent dysków HDD skończył prace rozwoje i szykuje się do produkcji pierwszych dysków dostępnych na masową skalę.

Seagate HAMR

Technologia HAMR, czyli Heat Assisted Magnetic Recording polega na zamontowaniu na głowicy miniaturowego lasera, który będzie podgrzewał nasz „bit” na dysku magnetycznym do temperatury 400-700 stopni Celsjusza. Powoduje to spadek oporności magnetycznej i umożliwia zapisanie danych (0 lub 1) na mniejszej powierzchni. Seagate zakłada, że dzięki rozwojowi tej techniki będzie w stanie podwajać gęstość zapisu co 2.5 roku. Otwarte jednak pozostaje pytanie jak częste podgrzewanie talerza do takich temperatur będzie wpływać na jego trwałość.

Dla Seagate'a nie jest to chyba jednak żadnym problemem, bo według najnowszej "mapy drogowej", która właśnie wyciekła, jeszcze przed końcem bieżącego roku testy nośników HAMR rozpoczną partnerzy firmy. Będą to dyski o pojemności 16TB, czyli tylko nieznacznie większe niż obecnie najpojemniejsze nośniki HDD w ofercie (14TB). Właściwa premiera dysków HAMR jest planowana na 2020 rok, wtedy mamy spodziewać się już modeli oferujących 20 i więcej terabajtów pojemności. W czasach filmów w 4K, a niedługo również w 8K, gier zajmujących po 100 GB oraz aparatów w telefonach z sensorami 40 MPix, nie jest to wcale przesadzone.

Z planu jaki widzicie powyżej wynika też, że już na przełomie 2023/2024 roku można spodziewać się nośników HAMR o pojemności w okolicach 50TB. Krzywa wzrostu bardzo dynamicznie wspina się do góry, co pozwala sądzić, że dyski oferujące 100TB zobaczymy już w 2025 roku. Brzmi pięknie.

WD zaoferuje MAMR

HAMR nieodzownie będzie nam się kojarzył z firmą Seagate, natomiast Western Digital skupia się na rozwoju bardzo podobnej techniki nazwanej MAMR - Microwave Assisted Magnetic Recording. W tym przypadku również podgrzewana jest powierzchnia magnetycznego dysku, ale wykorzystywane są do tego mikrofale. Z ostatnich planów WD wynika, że MAMR pozwoli na produkcję dysków o pojemności 40 TB w 2025 roku. Czyżby Seagate miał tu jakąś przewagę?

źrodło: Guru3D

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu