17

Samsung Z – pierwszy smartfon z systemem Tizen zapowiedziany, premiera 3 czerwca

Telefony z systemem Tizen – bazującym na Linuksie systemie operacyjnym rozwijanym przez Samsunga przy współpracy z Intelem, były zapowiada wielokrotnie. Pojawiły się również pierwsze urządzenia z Tizenem, mianowicie inteligentne zegarki Gear 2 oraz Gear 2 Neo. Czas na wprowadzenie telefonu z prawdziwego zdarzenia na rynek. Jak można zauważyć, jego nazwa jest wyjątkowo krótka i pozbawiona […]

Telefony z systemem Tizen – bazującym na Linuksie systemie operacyjnym rozwijanym przez Samsunga przy współpracy z Intelem, były zapowiada wielokrotnie. Pojawiły się również pierwsze urządzenia z Tizenem, mianowicie inteligentne zegarki Gear 2 oraz Gear 2 Neo. Czas na wprowadzenie telefonu z prawdziwego zdarzenia na rynek. Jak można zauważyć, jego nazwa jest wyjątkowo krótka i pozbawiona członu Galaxy – nowy telefon będzie się nazywał po prostu Samsung Z i pojawi się na rosyjskim rynku w trzecim kwartale tego roku, niedługo potem trafi na inne rynki.

Jak na debiut smartfona z zupełnie nowym systemem operacyjnym, jego specyfikacja jest całkiem niezła, z pewnością nie budżetowa. Telefon będzie posiadał czterordzeniowy procesor taktowany zegarem 2,3 GHz, niewykluczone, że będzie on pochodził od Intela, do tego 2 GB pamięci RAM i 16 GB na pliki użytkownika. Erkan telefonu będzie miał przekątną 4,8 cala i rozdzielczość HD, a tylny aparat będzie robił zdjęcia o rozdzielczości 8 megapikseli. Dodatkowo telefon będzie wyposażony w czytnik linii papilarnych i czujnik tętna, które pojawiły się w Galaxy S5 oraz barometr. Umieszczona w telefonie bateria będzie miała pojemność 2600 mAh.

S_Image_SM-Z910F_combination_Gold_Dynamic1

S_Image_SM-Z910F_003_Back-Dynamic_Black1

Wiadomo również, że system Tizen będzie oferował część funkcji znanych z Androida, takich jak S Health, zaawansowany tryb superoszczędny, tryb dual camera czy zdjęcie typu drama. Telefon będzie występował w dwóch wersjach kolorystycznych – czarnej i złotej.

Jak zwykle w przypadku zupełnie nowej platformy, największym problemem będzie ekosystem aplikacji. Zobaczymy jak sobie z tym Samsung poradzi. Czy wszystkie najpopularniejsze aplikacje zostaną przeniesione na nową platformę? Z pewnością nie będzie to propozycja dla osób, które zakupiły dużo aplikacji na inne platformy. Nie ma również wątpliwości, że Android wciąż pozostanie trzonem wśród smartfonów tego producenta.

Samsung-Z-Product-Specifications1

Szczegółowa specyfikacja na stronie producenta.