Mobile

Samsung Z - pierwszy smartfon z systemem Tizen zapowiedziany, premiera 3 czerwca

Jan Rybczyński
17

Telefony z systemem Tizen - bazującym na Linuksie systemie operacyjnym rozwijanym przez Samsunga przy współpracy z Intelem, były zapowiada wielokrotnie. Pojawiły się również pierwsze urządzenia z Tizenem, mianowicie inteligentne zegarki Gear 2 oraz Gear 2 Neo. Czas na wprowadzenie telefonu z prawdzi...

Telefony z systemem Tizen - bazującym na Linuksie systemie operacyjnym rozwijanym przez Samsunga przy współpracy z Intelem, były zapowiada wielokrotnie. Pojawiły się również pierwsze urządzenia z Tizenem, mianowicie inteligentne zegarki Gear 2 oraz Gear 2 Neo. Czas na wprowadzenie telefonu z prawdziwego zdarzenia na rynek. Jak można zauważyć, jego nazwa jest wyjątkowo krótka i pozbawiona członu Galaxy - nowy telefon będzie się nazywał po prostu Samsung Z i pojawi się na rosyjskim rynku w trzecim kwartale tego roku, niedługo potem trafi na inne rynki.

Jak na debiut smartfona z zupełnie nowym systemem operacyjnym, jego specyfikacja jest całkiem niezła, z pewnością nie budżetowa. Telefon będzie posiadał czterordzeniowy procesor taktowany zegarem 2,3 GHz, niewykluczone, że będzie on pochodził od Intela, do tego 2 GB pamięci RAM i 16 GB na pliki użytkownika. Erkan telefonu będzie miał przekątną 4,8 cala i rozdzielczość HD, a tylny aparat będzie robił zdjęcia o rozdzielczości 8 megapikseli. Dodatkowo telefon będzie wyposażony w czytnik linii papilarnych i czujnik tętna, które pojawiły się w Galaxy S5 oraz barometr. Umieszczona w telefonie bateria będzie miała pojemność 2600 mAh.

Wiadomo również, że system Tizen będzie oferował część funkcji znanych z Androida, takich jak S Health, zaawansowany tryb superoszczędny, tryb dual camera czy zdjęcie typu drama. Telefon będzie występował w dwóch wersjach kolorystycznych - czarnej i złotej.

Jak zwykle w przypadku zupełnie nowej platformy, największym problemem będzie ekosystem aplikacji. Zobaczymy jak sobie z tym Samsung poradzi. Czy wszystkie najpopularniejsze aplikacje zostaną przeniesione na nową platformę? Z pewnością nie będzie to propozycja dla osób, które zakupiły dużo aplikacji na inne platformy. Nie ma również wątpliwości, że Android wciąż pozostanie trzonem wśród smartfonów tego producenta.

Szczegółowa specyfikacja na stronie producenta.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

premieraSamsungTizen