11

Samsung naprawdę chce zamieszać wśród MediaTeka i Qualcomma

Rynek komponentów dla urządzeń mobilnych nie jest już zarezerwowany tylko dla Qualcomma. Ten po wpadce wizerunkowej ze Snapdragonem 810 zaczyna mieć poważne problemy – nie mówimy tu o stricte kwestiach finansowych. Nieco gorszym scenariuszem dla lidera na rynku procesorów dla smartfonów, tabletów jest konkurencja, która stale rośnie w siłę i rozwija swoje rozwiązania. Dotychczasowy podział […]

Rynek komponentów dla urządzeń mobilnych nie jest już zarezerwowany tylko dla Qualcomma. Ten po wpadce wizerunkowej ze Snapdragonem 810 zaczyna mieć poważne problemy – nie mówimy tu o stricte kwestiach finansowych. Nieco gorszym scenariuszem dla lidera na rynku procesorów dla smartfonów, tabletów jest konkurencja, która stale rośnie w siłę i rozwija swoje rozwiązania.

Dotychczasowy podział między Qualcommem i MediaTekiem po prostu działał jak trzeba. Rozwiązania Qualcomma były zarezerwowane dla wiodących producentów oraz flagowych propozycji, natomiast MediaTek oblegał głównie budżetowe, chińskie i mniej znane propozycje. Nie oznaczało to jednak, że MediaTek jest sprzętem absolutnie wybrakowanym. Nie oferuje co prawda niesamowicie wydajnych podzespołów, natomiast są one zupełnie wystarczające w mniej bogatych konfiguracjach. Ponadto są nieco tańsze od podzespołów Qualcomma, co pozwala zbić cenę w sprzęcie, który będzie na rynku walczyć głównie ceną.

wpid-tcl-p650m-tgf

Sytuację będzie chciał nieco wywrócić Samsung, który poczuł pieniądze w tym rynku. Dane pochodzące z GFXBench wskazują na to, że Samsung wystartuje niedługo z nowym układem dla urządzeń mobilnych. Co ciekawe w tej sprawie, procesor nie został dostrzeżony w urządzeniu Samsunga. Komponent pojawił się w nadchodzącym, 5,6-calowym phablecie ot TCL. Mimo wyższego oznaczenia modelu Exynosa, jest to procesor raczej do zastosowania w średniakach. Prawdopodobnie zostało w nim zastosowanych aż osiem rdzeni A53 taktowanych zegarem do 1,6 GHz.

Exynon 7580 nie zbiera niesamowicie wysokich ocen w benchmarkach, oferuje raczej standardową wydajność w tej klasie urządzeń. Nie znamy jednak pewnych szczegółów – co Samsung zrobił w kwestii energooszczędności procesora oraz jak wygląda rzeczywista wydajność. To, co mówią benchmarki stanowi zawsze tylko punkt odniesienia i tak zwykłem traktować to, co podają mi aplikacje do testowania urządzeń. Zawsze przedkładałem nad te wyniki moje subiektywne odczucia – zwłaszcza, że wiele zależy również od tego, co producent ładuje do urządzenia z Androidem. Nierzadko zdarza się, że z powodu zainstalowanej nakładki, urządzenie działa nieco gorzej, niż porównywalny sprzęt bez zainstalowanej nakładki.

Grafika: 1, 2

Źródło: TGF