39

Linux na Samsung Dex. Niesamowicie mi się to podoba!

Jeżeli miałbym wskazać na to, co naprawdę podoba mi się we flagowych Samsungach, to z pewnością puściłbym oko do stacji DeX, która jak dla mnie (wraz z podsystemami powodującymi, że Samsungi Galaxy stają się stacjami roboczymi) jest znacznie lepiej przemyślana niż na przykład... Lumia 950 i Continuum. A jeszcze lepszy w tym wszystkim jest Linux.

Tak, wiem, z Linuksem po ostatniej, kolejnej już w sumie próbie nie udało mi się polubić na dłużej. Wytrzymałem zaledwie dwa tygodnie – być może dlatego, że Ubuntu bawiłem się w trakcie urlopu i wtedy jakoś nie przeszkadzało mi to, że muszę zmienić pewne przyzwyczajenia. Niemniej, powiem co myślę o DeX w kontekście ogólnym – prawdopodobnie, mając nawet taki smartfon ze stacją dokującą wolałbym męczyć swojego Ultrabooka.

Samsung opublikował kolejny film z Linuksem działającym na stacji DeX. I wiecie co? Cholernie to do mnie przemawia

Właściwie od zawsze interesowały mnie tego typu zabiegi – cieszyłem się najpierw z Convergence, który miał być killer-feature’em telefonów oraz tabletów z Ubuntu. Potem okazało się niestety, że… wyszedł z tego niezły klops. Lumia 950 i wariant XL przegrały z bezlitosnym rynkiem i dopiero Samsung – niekwestionowany lider mógł sobie pozwolić na odrobinę fantazji i zaprezentował DeX-a.

Co ciekawe, Linux na telefonach Samsung Galaxy będzie działał na dokładnie tym samym jądrze, które napędza Androida – to zaś oznacza, że nie będziemy mieli do czynienia z emulacją, czy też wirtualizacją. Docenią ten fakt przede wszystkim ci, którzy obawiają się o wydajność takiego rozwiązania.

Brak wirtualizacji lub emulacji będzie stanowił o sporej wydajności takiego systemu. Ale oznacza to również, że na takim urządzeniu uruchomimy tylko programy skompilowane dla architektury ARM. Z tym w Linuksach wielkiego kłopotu nie ma – od pewnego czasu deweloperzy tworzący dla tych platform dbają o potrzeby również tych użytkowników, którzy pracują na ARM-ach. Ale jest jeszcze całkiem spora grupa aplikacji, która zadziała jedynie na x86.

Windows 10 @ ARM i Samsung DeX. Czy to jest możliwe?

Chciałbym być dobrym prorokiem w tej kwestii i powiedzieć coś krzepiącego osobom, które takiego rozwiązania by sobie życzyły. Nie, absolutnie nie obstawiam, że coś takiego w ogóle się pojawi. Choć Microsoft z Samsungiem żyje stosunkowo dobrze i nawet sprzedaje jego smartfony we własnym sklepie (a ponadto okrasza je własnymi aplikacjami), to nie podejrzewam Redmond o coś takiego. Przede wszystkim, Windows @ ARM to pewne ograniczenia, które spowodowałyby, że byłby to mechanizm super-niszowy, nawet bardziej niż Linux, czy Android na stacji DeX. Poza tym, Microsoft ma swoją (niekoniecznie lepszą) wizję na istnienie okienek na tej architekturze. Raczej nie będzie się starał tego popsuć.