Samochody
elektryczne

Marka
Wszystkie marki
Klasa
Wszystkie rodzaje
Zasięg
Wybierz zakres
Pojemność baterii
Wybierz zakres
178 aut elektrycznych
Sortuj Domyślnie
Poprzedni Następny

Katalog Samochodów elektrycznych

Regularnie testujemy samochody elektryczne i sprawdzamy ich rzeczywiste zużycie energii, a także mierzymy realny, testowy zasięg w różnych scenariuszach użytkowania (nie tylko w mieście i na autostradzie). Pozwala to zestawić dane WLTP z rezultatami codziennego użytkowania. Nie wszystkie samochody zostały jednak poddane takiej procedurze testowej ze względu na ograniczenia czasowe. Zachęcamy do częstego zaglądania na strony katalogu, jak i kontaktu z nami w celu uzyskania informacji kiedy konkretny model samochodu elektrycznego zostanie poddany szczegółowym testom użytkowym.

Katalog samochodów elektrycznych. Realny zasięg i zużycie energii, testy i dane techniczne
Jaki samochód elektryczny ma największy zasięg? Który jest tani w użytkowaniu? Oto katalog aut elektrycznych, który uwzględnia nie tylko oficjalne dane techniczne takie jak moc silników, zasięg WLTP i zużycie energii, przyspieszenie 0-100 km/h, czas i moc ładowania prądem stałym (DC), ale także testy użytkowe: realne pomiary zasięgu i zużycia energii w różnych scenariuszach użytkowania: miasto, 90, 120 oraz 140 km/h (autostrada). Katalog jest regularnie aktualizowany, także o nowe samochody.

Już w połowie 2022 roku liczba zarejestrowanych w Polsce samochodów elektrycznych przekroczyła wyraźnie pułap 50 tysięcy. Stanowi to już zauważalny, bo kilkuprocentowy udział w sprzedaży nowych aut w Polsce. Widać to też na drogach, gdzie samochód z zieloną tablicą rejestracyjną nie jest już taką rzadkością, szczególnie w miastach, gdzie auto elektryczne może poruszać się bus-pasem. Przygotowany przez nas katalog samochodów elektrycznych ma pomóc w wyborze tego najlepszego, najbardziej odpowiadającego Twoim preferencjom.

Specyfikacja samochodu elektrycznego to punkt wyjścia. Takie dane jak pojemność baterii, zasięg WLTP i zużycie energii to podstawowa specyfikacja i zaledwie punkt wyjścia przy rozmowie na temat czy wyborze samochodu elektrycznego. Istotnym aspektem jest gwarancja jaką oferuje producent na akumulator, moc silnika (bądź silników), a także szybkość ładowania. Jest tutaj jednak wiele „kruczków”. Są bowiem samochody elektryczne, które deklarowaną moc maksymalną osiągają tylko przy pewnym poziomie naładowania akumulatorów lub przez pewien, ograniczony czas, a moc ładowania może być zmniejszona np. z powodu wysokiej temperatury otoczenia (brak wydajnego chłodzenia akumulatorów).

Dlatego też w naszym katalogu samochodów elektrycznych staramy się te dodatkowe dane i parametry techniczne umieścić. To samo tyczy się trybu jazdy „z użyciem jednego pedału” („one pedal driving”), który jest szczególnie ceniony właśnie przez użytkowników aut elektrycznych, bo pozwala na używanie rekuperacji (odzysku energii) do pełnego zatrzymania pojazdu, co znacząco poprawia komfort jazdy.

Istotnym aspektem jest koszt użytkowania samochodu elektrycznego. Na karcie dotyczącej konkretnego samochodu podajemy nie tylko czas ładowania, ale także pojemność netto akumulatora (użytkowa), co pozwala obliczyć koszt pełnego ładowania jak i koszt przejechania 100 km w konkretnym scenariuszu. Ale to nie wszystko!

Realne dane dotyczące zużycia energii oraz testowy zasięg
Oprócz danych fabrycznych nasz katalog samochodów elektrycznych uwzględnia realne pomiary zużycia energii w różnych scenariuszach użytkowania, testowy zasięg oraz przyspieszenie nie tylko 0-100 km/h. Zużycie prądu – kWh/100 km – sprawdzamy w czterech scenariuszach użytkowania: miasto (typowy ruch miejski, wliczając w to korki), 90 km/h (drogi międzymiastowe), 120 km/h (droga ekspresowa), 140 km/h (autostrada). Tym samym, korzystając z naszych danych, możliwe jest obliczenie kosztu codziennego użytkowania właściwego dla Twojego scenariusza jazdy.

Niestety ograniczenia czasowe nie pozwalają na przeprowadzenie testów absolutnie każdej wersji każdego modelu auta elektrycznego. Niemniej cały czas powiększamy bazę własnych testów i wyniki pomiarów zamieszczamy w wydzielonej sekcji na karcie konkretnego samochodu. Zachęcamy do częstego zaglądania do aktualizowanego na bieżąco katalogu, jak i kontaktu z nami (np. w sekcji komentarzy) – czekamy na Wasze sugestie!