12

Ruszył Bubbler.pl – czyli wymiana przedmiotów i usług.

Nowy świeżo oddany do użytku serwis bubbler.pl to miejsce gdzie możemy się wymieniać przedmiotami, usługami itp. Uważam, że jest to bardzo ciekawy pomysł, zważywszy na to, iż u każdego w domu zalega wiele niepotrzebnych rzeczy teraz mamy możliwość je z pożytkiem wykorzystać. Na świecie również rozwijają się serwisy tego typu. Ostatnio głośno było o serwisie […]

Nowy świeżo oddany do użytku serwis bubbler.pl to miejsce gdzie możemy się wymieniać przedmiotami, usługami itp.

Uważam, że jest to bardzo ciekawy pomysł, zważywszy na to, iż u każdego w domu zalega wiele niepotrzebnych rzeczy teraz mamy możliwość je z pożytkiem wykorzystać. Na świecie również rozwijają się serwisy tego typu. Ostatnio głośno było o serwisie lala.com, jest to miejsce do wymiany muzyki. Autorzy lala.com pozyskali dość duży kapitał od inwestora (venture capital) i dzięki temu mają duże szansę na sukces.

Należy wspomnieć również o naszych krajowych serwisach – jak na razie dziedzinę tę reprezentuje serwis podaj.net – gdzie możemy wymieniać się książkami. Zasada wymiany jest zbliżona do tego, co oferuje bubbler jednakże sam serwis nie jest tak bardzo rozbudowana (podaj.net jest to przedsięwzięcie prywatne raczej nie nastawione na komercyjne usługi).

Wracając do serwisu bubbler – serwis zbudowany jest dość schludnie – wprawdzie graficznie nie jest to dzieło sztuki – ale to już kwestia gustu. Nawigacja zrobiona jest dość poprawnie a główne cechy i element serwisu są dość dobrze zwizualizowane.

System swoją funkcjonalnością przypomina nieco systemy aukcyjne – tak, więc mamy możliwość wystawiania przedmiotów na wymianę (przedmioty mają opis i zdjęcie), przy każdej transakcji podajemy jej okres ważności, mamy kategorię przedmiotów i usług, mamy możliwość wystawiania komentarzy po udanej lub nieudanej transakcji. Możemy obserwować wybrane transakcje lub też sprawdzić wszystkie transakcje danego użytkownika.
Co ciekawa jest też wirtualna waluta – ale o tym później.

Można powiedzieć, że mechanika serwisu jest jak najbardziej sprawdzona i „dotarta” w bojach aukcyjnych.

Przedmiotami możemy wymieniać się na kilka sposobów. Mamy możliwość wymiany przedmiotu za przedmiot – czyli wystawiamy nasz przedmiot do wymiany – inni proponują co w zamian mogą zaoferować i jeśli uznajemy że oferta jest ciekawa wymieniamy się przedmiotami.

Mamy również możliwość wymiany przedmiotów za punkty lub za „bubblery” (taka inna nazwa na punkty). W tym rodzaju wymiany (za punkty) określamy ile według nas wart jest dany przedmiot (1pkt=1pln) i wystawiamy go na sprzedaż. Tak nie pomyliłem się – jest to typowy element sprzedaży – wycena i otrzymanie zapłaty. Punkty jak i bubblery możemy otrzymać na kilka sposobów – za rejestrację, za wystawienie iluś przedmiotów w danej kategorii oraz uwaga – kupując je!.

W tymi miejscu występuje element, który mi się nie podoba. O ile model biznesowy z sprzedażą punktów jest bardzo „ciekawy” o tyle nigdzie nie znalazłem jasno podanej informacji, iż punktów nie można powrotem spieniężyć.

Dlaczego jest to tak ważne ? Otóż, dlatego iż aby kupić dany przedmiot za punkty należy takie punkty jakoś zdobyć. Jeśli nie sprzedaliśmy czegoś wcześniej to pewnie będziemy musieli za punkty zapłacić normalnymi polskimi złotówkami (jest bardzo ograniczona ilość punktów, które możemy zdobyć bez ich kupienia lub sprzedania czegoś, – chociaż kupujący też skądś musiał swoje punkty wziąć)

I w ten oto sposób kupujemy w serwisie bubbler wirtualną walutę, której niestety nie możemy później spieniężyć- możemy jedynie wydawać ja na inne przedmiotowy.
Wirtualna waluta jest to pozyskiwanie kapitał dla serwisu. Jeśli zastanowimy się dłużej to jest to tak naprawdę opłata za możliwość pozyskania danego przedmiotu
Tak więc należy zadać sobie pytanie – czy na pewno wszystko jest całkowicie za darmo – tak jak to reklamują autorzy ?

Myślę, że ten element serwisu wymaga jasnego doprecyzowania oraz bardzo czytelnej informacji dla użytkownika, iż zakupione punkty nie mogą być na powrót spieniężone.

W serwisie oprócz możliwości wymiany można również założyć coś, co nazwano „kręgami wymian” czyli możemy stworzyć grupę w której to będziemy wymieniali się ściśle określonym rodzajem przedmiotów. Jest to bardzo ciekawa funkcjonalność, ponieważ zamiast szukać w wielu kategoriach będziemy mogli zaprosić do swojego kręgu innych użytkowników i w ten sposób pozyskiwać interesujące nas przedmioty dotyczące np. „samochodów”

Wszystkim użytkownikom radzę też dokładnie przeczytać regulamin serwisu – jest on bardzo rozbudowany i jasno precyzuje czym możemy a czym nie możemy się wymieniać. Nie zawsze są to warunki oczywiste bo dlaczego np. nie możemy wymieniać się na sieć rybacką ?

Podsumowując – moim zdaniem serwis ten jest bardzo dobrym pomysłem. Patrząc na zamożność naszego społeczeństwa na pewno znajdzie się wiele osób, które będą chciały wymieniać się rzeczami. Funkcjonalność, jaką oferuje serwis jest sprawdzona w serwisach aukcyjnych i na pewno zapewni nam komfortowe użytkowanie.
To, co mi się niepodobna to brak jasnych informacji na temat wirtualnej waluty a właściwie braku możliwości jej spieniężenia (chociaż uważam że i tak najbardziej popularnym rodzajem wymian będzie „rzecz za rzecz”)

Autorom serwisu życzę powodzenia i realizacji swoich planów.