Gry

Rockstar Social Club - oto wszystko co trzeba wiedzieć o usłudze

Krzysztof Rojek
4

Twórcy serii GTA i Red Dead Redemption od jakiegoś czasu oferują graczom usługę Rockstar Social Club. Czym jest i na co pozwala?

Twórcy gier z całego świata starają się jak najmocniej zaangażować swoich odbiorców w to, by pozostali z daną produkcją jak najdłużej. W końcu dziś jakość gry często mierzy się tym, na ile godzin rozrywki pozwala. Dlatego też w grach z otwartym światem tworzone są misje pokroju „Zbierz 100 flag”, które sztucznie wydłużają rozgrywkę. Z drugiej strony – dlatego właśnie twórcy bardzo często stawiają na to, by w grze był system osiągnięć. Co jednak po osiągnięciach, jeżeli nie możemy ich z nikim porównać. I tu na scenę wchodzi usługa, pozwalająca graczom konkretnych tytułów komunikować się ze sobą, porównywać osiągnięcia i statystyki z gier. Jedną z najpopularniejszych tego typu jest ta od Rockstar Games – Rockstar Social Club.

Rockstar Social Club - jak działa i co oferuje?

Social Club został założony w 2008 i w zależności od tego, o jakiej grze Rockstar mówimy, serwis oferuje nieco inną funkcjonalność. Jeżeli jednak chcielibyśmy podsumować możliwości platformy, to byłoby to przede wszystkim

- możliwość porównywania statystyk – takie rzeczy jak zabójstwa, użyte bronie, przebyty dystans czy wykonane czynności. Niekiedy statystyki graczy zbierane są razem np. w celu stworzenia interaktywnej mapy gry

- postępy w trybach multiplayer – trofea, powtórki oraz statystyki gry przechowywane są w Social Club

]

- dodatkowa zawartość – skórki czy dodatkowe opcje customizacji postaci

- dodatkowe misje – w niektórych grach możliwe jest odblokowanie misji dzięki dołączeniu do Social Club, a także granie w proste gry on-line związane z fabułą gry, dzięki którym otrzymujemy np. walutę do gry.

Social Club - z jakimi grami jest kompatybilne?

Jako, że usługa zadebiutowała w 2008r r., jest kompatybilna z grami, które Rockstar wypuścił od tamtego czasu, czyli GTA IV, Midnight Club: Los Angeles, GTA: The Lost and Damned, GTA: ChinaTown Wars, Beaterator, GTA: The Ballad of Gay Tony, Red Dead Redemption, L.A. Noire, Max Payne Mobile, Max Payne 3, GTA V, Bully: Anniversary Edition, oraz RDR2. Ma być także wykorzystywane w nadchodzącej grze studia – Agent.

Rockstar Social Club vs reszta świata

Podejście Rockstar jest na tyle nietypowe w dzisiejszych czasach, że jako jeden z niewielu dużych deweloperów nie ma swojej platformy i korzysta z innych sklepów cyfrowych, jak Steam czy Epic. Dziś bowiem większość dużych firm ma swoje platformy dystrybucji, które odpowiadają za część funkcji Social Club, takich jak zliczanie statystyk, trofea czy dodatkowa zawartość. Jeżeli chodzi o rozgrywkę związaną z grą, często jest ona realizowana np. w formie aplikacji na smartfona.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu