Polska

Rewolucyjne zmiany w kupowaniu biletów komunikacji miejskiej w stolicy

Grzegorz Ułan
Rewolucyjne zmiany w kupowaniu biletów komunikacji miejskiej w stolicy
1

Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie poinformował na swoich stronach o zmianie zasad w kupowaniu biletów komunikacji miejskiej w aplikacjach mobilnych na smartfonie. Zmiana jest naprawdę rewolucyjna, zarówno dla pasażerów (miejscowych i turystów) jak i dla kontrolerów.

Ostatnia tak duża zmiana w zasadach kupowania biletów komunikacji miejskiej w Warszawie miała miejsce pod koniec 2017 roku. Wtedy to ściągnięto z kierowców uciążliwą funkcję sprzedaży biletów. Po drodze było jeszcze pozbycie się automatów biletowych na bilon, w miejsce tych z płatnością kartami. Teraz przyszedł czas na zmiany w kupowaniu biletów przez smartfona.

Zobacz też: Jak kupić bilet komunikacji miejskiej przez internet?

Kupowanie biletów w Warszawie przez aplikację mobilną

Aktualnie możemy kupić dowolny bilet na komunikację miejską w Warszawie (bez długookresowych) w popularnych aplikacjach mobilnych, takich jak SkyCash, mPay, moBiLET czy w Jak Dojadę.

Osobiście zaopatruje się w bilety komunikacji miejskiej w Warszawie korzystając z aplikacji mobilnej Jak Dojadę. To wygodna dla mnie opcja na planowanie trasy dojazdu połączona z zakupem biletów. Wygodna, ale nie bezproblemowa, a problemy wynikały najczęściej z panujących obecnie zasad kupowania biletów w smartfonie.

Chodzi mi przede wszystkim o fakt, że kupowane bilety od razu są aktywowane i czas ważności ich zaczyna od razu biec, a więc nie kupię ich na przystanku, a dopiero po wejściu do autobusu. W Jak Dojadę nie kupimy już biletu jednorazowego przy pomocy Google Pay czy Apple Pay, dostępna jest jedynie opcja BLIK i wbudowany portfel. W przypadku BLIKA wiadomo, że to trochę trwa - wpisanie kwoty, PIN-u, potwierdzenie w aplikacji bankowej i powrót do Jak Dojadę.

Czasem płatność taka zwracała błąd i to z pewnością było często wykorzystywane przez niektórych pasażerów do kupowania biletów po wyłączeniu kasowników przez kontrolerów, którym to można było się tłumaczyć problemami z aplikacją. To też zapewne było przyczynkiem do zmian, o których za chwile.

Jeśli chodzi o portfel wbudowany w Jak Dojadę, tu już opcja doładowania go Apple Pay czy Google Pay jest dostępna, więc relatywnie szybko możemy go doładować, jak zapomnimy to zrobić wcześniej. Sama płatność z portfela w aplikacji jest już błyskawiczna.

Dodatkowym problem w obecnym systemie był zakup biletu w smartfonie przed podróżą metrem. W przypadku, gdy nie było dostępnych na stacji wejściówek do metra wielokrotnego użytku, trzeba było przeskakiwać przez bramki.

Nowe zasady kupowania biletów w Warszawie przez aplikację mobilną

Od 2 kwietnia, wszystkie wyżej wymienione aplikacje mobilne będą musiały wdrożyć zupełnie nowy moduł do zakupu biletów. Nowe zasady zakupu i aktywacji biletów komunikacji miejskiej w Warszawie przewidują bowiem, że będzie można zakupić ich dowolną liczbę jeszcze przed rozpoczęciem podróży, gdyż nie będą one aktywowane automatycznie.

W aplikacjach mobilnych będzie można kupić, podobnie jak to jest w przypadku biletów kartonikowych, od razu kilka biletów i to różnego rodzaju. I będzie to można zrobić w dowolnym momencie, bo bilety nie będą aktywne i czas ich ważności nie będzie płynął od chwili zakupu. Tak jak to jest teraz biletami kartonikowymi, bilet z aplikacji trzeba będzie skasować po wejściu do pojazdu lub przed przekroczeniem linii bramek w metrze i dopiero od tego momentu będzie on ważny. Kupione ale nieskasowane bilety poczekają na następną podróż.

Aktywację wybranego biletu będziemy dokonywać poprzez zeskanowanie kodu QR naklejonego na ściany pojazdu, w górnej jego części w pobliżu wejść, na wypadek tłoku w środkach komunikacji miejskiej. Z kolei, jeśli chodzi o metro, naklejane będą na bramki wejściowe i przy windach. W przypadku, gdy wszystkie naklejki z kodami QR będą zniszczone w pojeździe, traktowane to będzie przez kontrolerów tak samo jak awaria kasowników.

Dodatkowe funkcje w aplikacjach do kupowania biletów

Twórcy aplikacji będą musieli również wdrożyć opcję wyświetlania na głównym ekranie aplikacji przez 1 minutę na czerwono licznika od momentu aktywowania biletu, z widoczną datą i godziną aktywacji oraz przypomnienia o upływającym terminie biletów czasowych.

Jeśli przewidzieliśmy, że nasza podróż może potrwać dłużej i zakupiliśmy większą liczbę biletów, następny w kolejce będzie aktywował się automatycznie, już bez konieczności ponownego skanowania kodu QR (przydatne w metrze). Możemy również w trakcie trwania ważności biletu, przed jego upływem kupić kolejny, wtedy również automatycznie się uaktywni.

Co ze Wspólnym Biletem ZTM-KM-WKD? W pociągach tych podobnie zostaną umieszczone przy wejściach kody QR, które będziemy mogli zeskanować w celu aktywacji biletu dobowego, 3-dniowego lub weekendowego.

Źródło: ZTM Warszawa.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu