11

Rekomendacje i inne zmiany na blogfrog.pl

Blogfrog (agregacja wiadomości z blogosfery) nie poddaje się w walce z konkurencją na której powstanie pozwolił. W pewnym momencie myślałem, że gazeta porzuciła już swój projekt ponieważ nie działo się w nim zupełnie nic. Widać jednak, że autorzy po cichu przygotowywali większe zmiany w serwisie. Pierwszą rzucającą się w oczy nowością jest zmian strony głównej, […]

Blogfrog (agregacja wiadomości z blogosfery) nie poddaje się w walce z konkurencją na której powstanie pozwolił. W pewnym momencie myślałem, że gazeta porzuciła już swój projekt ponieważ nie działo się w nim zupełnie nic. Widać jednak, że autorzy po cichu przygotowywali większe zmiany w serwisie.

Pierwszą rzucającą się w oczy nowością jest zmian strony głównej, zrezygnowane z „suchej” listy wpisów z blogów na rzecz nieco lepiej się prezentujących ciekawych wpisów z różnych kategorii. Strona główna od teraz wygląda nieco żywiej (również dzięki obrazkom przy każdym wpisie) i zachęca do czytania (dodatkowo pod każdym wpisem mamy odsyłacze do powiązanych tematycznie wiadomości).
Największą nowością na blogfrogu ma być system rekomendacji. System ten bazować ma na naszych ocenach poszczególnych wpisów – jeśli ocenimy jakiś wpis bardzo wysoko, system ma znaleźć osoby które równie dobrze oceniły ten wpis a następnie zarekomendować nam inne wysoko oceniane wpisy przez te osoby.

Sukces systemu rekomendacji bazuje więc na odpowiednio dużej ilości ocenionych wpisów – z jednej strony jest to bardzo dobre rozwiązanie dla blogfroga (zmusza do większej aktywności), ale z drugiej strony może być to nieco zniechęcające dla użytkowników (ja bardzo rzadko klikam w jakiekolwiek oceny czytanych postów i trudno mi będzie zmienić przyzwyczajenia).

Blogofrog słusznie zauważył iż aby stać się centrum polskiej blogosfery musi prezentować naprawdę ciekawe wpisy, rekomendacje z pewnością są dobrym krokiem w tym kierunku. Zapewne system czy też logika rekomendacji będzie z czasem „dostrajana” – mam tylko nadzieję, że algorytm będzie nieco mniej zawiły niż ten wykorzystany przy rankingu blogów.

Czy najnowsze zmiany pomogą blogfrogowi w walce z moim zdaniem dość silną konkurencją w postaci blogbox.com.pl? – myślę, że trzeba chwilę poczekać na ostateczny werdykt co do zwycięzcy w tej kategorii (ponieważ blogbox też nie pokazał jeszcze wszystkiego).