20

Reklamy w RSS – zło konieczne? [ankieta]

Od dłuższego już czasu można zaobserwować, że blogerzy zaczynają stosować reklamy w RSS-ach (feedburner ma nawet niedługo dostarczyć adsense dla RSS-ów). Rozmawiałem z kilkoma osobami na ten temat i opinie są dość skrajne. Można powiedzieć, że reklamy w rss-ach to skutek tego, że czytamy treści z blogów głównie przez czytnik RSS. Inni z kolei twierdzą, […]

Od dłuższego już czasu można zaobserwować, że blogerzy zaczynają stosować reklamy w RSS-ach (feedburner ma nawet niedługo dostarczyć adsense dla RSS-ów). Rozmawiałem z kilkoma osobami na ten temat i opinie są dość skrajne.

Można powiedzieć, że reklamy w rss-ach to skutek tego, że czytamy treści z blogów głównie przez czytnik RSS. Inni z kolei twierdzą, że reklama w rss-ach jest bardzo rażąca i wolą nie publikować całego news-a poprzez RSS. Wymuszają w ten sposób wizytę na blogu (przez co mają więcej odsłon a reklamodawcy widzą sens reklamowania się na stronie).

Oczywiście ważna jest forma reklamy, na jaką zdecyduje się dany bloger czy autor serwisu internetowego – jeśli jest to reklama nawiązująca do tematu bloga czy konkretnego wpisu a jej format jest odpowiednio dobrany (czytaj nie inwazyjny) to czemu nie?

W dzisiejszych czasach może okazać się, że czytnik RSS jest dużo częściej w użyciu niż przeglądarka internetowa jeśli chodzi o przeglądanie newsów – lub też sprowadzamy przeglądarkę do roli czytnika RSS-ów. W takim przypadku należy chyba liczyć się z tym, że reklamy będą podążały za naszymi czytnikami newsów – niezależnie od tego, co to będzie.

Nie wiadomo jak skuteczne są reklamy w RSS-ach ale są serwisy których „na żywo” wręcz nie da się czytać. Przykładem tutaj może być znany blog mashable – oglądanie go przez przeglądarkę jest dość męczące zważywszy na to jak jest on obklejony reklamami (to jest chyba przykład jak można przesadzić z reklamą na blogu). Wolę, więc czytać mashable przez czytnik nawet gdyby pod wpisem miał wstawić 3 dodatkowe reklamy.

[poll id=”20″]