Recenzja

Tani Macbook z Windowsem. Recenzja Huawei Matebook D 14

Albert Lewandowski
Tani Macbook z Windowsem. Recenzja Huawei Matebook D 14
86

Huawei Matebook D 14 to sprzęt, który zasługuje na uwagę z wielu względów. Mimo wszystko największą jego zaletą pozostaje podobieństwo do Macbooków - czy ogółem warto go kupić?

Dane techniczne Huawei Matebook D 14:

  • 14-calowy ekran IPS o rozdzielczości Full HD (1920 x 1080 pikseli), proporcje 16:9, matowa powierzchnia,
  • AMD Ryzen 5 2500U (cztery rdzenie o maksymalnym zegarze 2 GHz, w trybie Turbo do 3,6) z grafiką AMD Radeon Vega 8,
  • 8 GB RAM (SO-DIMM DDR4 2400 MHz),
  • dysk SSD SATA III 256 GB,
  • Windows 10 Home,
  • Bluetooth,
  • Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac
  • 1 x USB 3.0,
  • 1 x USB typu C,
  • 1 x HDMI,
  • 1 x USB 2.0,
  • 1 x audio jack 3,5 mm,
  • kamerka 1 Mpix,
  • wymiary: 322 x 220 x 16 mm,
  • waga: 1,43 kg.

Cena w momencie publikacji recenzji: 2599 złotych.

Sprzęt do testów wypożyczył sklep x-kom. Dzięki! :)

Wygląd, wykonanie

Wygląd Huawei Matebook D 14 to nic innego jak kopia Macbooka. Po prostu już na pierwszy rzut oka widać, czym inspirowali się projektanci chińskiej firmy i wręcz prosi się o przyklejenie z tyłu naklejki z błyszczącym logo Apple. Z jednej strony to dobre zagranie, bo może skusić do zakupu wiele osób, ale z drugiej nieszczególnie podoba mi się aż takie naśladownictwo. Producent powinien tu postawić na trochę więcej własnego stylu.

Obudowę wykonano z aluminium oraz tworzywa sztucznego. Na początku nie spodziewałem się wiele, oczekiwałem raczej poprawnej jakości, tymczasem testowany laptop bardzo pozytywnie zaskoczył w tej kwestii. Wszystko jest doskonale spasowane, nic nie trzeszczy, nigdzie nie ma nierównomiernych szpar, a sprzęt prezentuje się naprawdę elegancko. Warto wspomnieć też o tym, że ekran można odchylić o 180 stopni.

Na plus należy też zaliczyć niewielkie ramki wokół ekranu. Są one czarne, z tworzywa sztucznego, a sam ekran wypełnia prawie cały przód. Huawei Matebook D waży poniżej 1,5 kilograma, dzięki czemu na spokojnie można go wszędzie ze sobą zabrać.

Porty, łączność

Cieszy również to, że nie postanowiono pójść śladami Macbooka również w temacie portów. Znajdziemy tu jedno USB 2.0 i jedno USB 3.0, HDMI, audio jack 3,5 mm oraz tylko jeden USB typu C (służy też do zasilania) i myślę, że tu nie zaszkodziłoby, gdyby było ich więcej. W tej klasie da się to jednak wybaczyć.

Moduły Bluetooth i WiFi nie zawodziły. Oferowały one stabilne połączenie, a prędkość pobierania danych w sieci bezprzewodowej nie pozostawiała nic do życzenia.

Klawiatura, gładzik

Przyciski są odpowiednio duże i delikatnie może przeszkadzać tylko to, że strzałki góra/dół są pomniejszone o połowę względem pozostałych. Dosyć zaskakujący jest bardzo krótki skok klawiszy. Początkowo podchodziłem do tego sceptycznie, ale po chwili przyzwyczajenia Huawei Matebook D okazał się być świetnym narzędziem do pisania, oferując naprawdę wysoki komfort pracy. W dodatku pojawiło się tu dwustopniowe, regulowane podświetlenie klawiatury. Za ten element recenzowany komputer otrzymuje solidną piątkę z niewielkim minusem w sześciostopniowej skali - w tej klasie to naprawdę spory wyczyn.

Gładzik wypada już gorzej. Do tego z Macbooka naprawdę mu daleko, ale na tle bezpośrednich rywali z Windowsem i tak jest lepszy. Ma wystarczające wymiary, pozwala na przyjemny, płynny ślizg palca, a do tego oferuje nieźle wypadające klawisze funkcyjne. Obsługuje też gesty z systemu. Nie jest najlepiej, ale też nie ma konieczności, aby używać zewnętrznej myszki.

Wyświetlacz

Panel ma przekątną 14 cali i standardowo dla tej wielkości rozdzielczość Full HD (1920 x 1080 pikseli). W tej klasie trudno oczekiwać czegoś więcej, ponieważ taka rozdziałka przekłada się na odpowiednio wysoką ostrość obrazu.

Sam ekran wykonano w technologii IPS. Jasność maksymalna wynosi około 280 nitów, co w miarę wystarczy do pracy na dworze, choć zdecydowanie przydałyby się skuteczniejsze powłoki antyrefleksyjne. Odwzorowanie barw wynosi skromne 65% dla sRGB oraz 42% dla Adobe RGB, więc zdecydowanie widać, że nie jest to sprzęt dla grafików. Również kontrast mógłby wyglądać lepiej: 650:1 nie wypada idealnie. Na plus zaliczyć za to można szerokie kąty widzenia.

Wydajność, działanie

Huawei Matebook D 14 w testowanej konfiguracji jest napędzany przez układ AMD Ryzen 5 2500U. Dysponuje on czterema rdzeniami o maksymalnym zegarze 2 GHz, który w trybie Boost może zostać zwiększony do 3,6. W zestawie znajdziemy również zintegrowaną grafiką ARM Radeon RX Vega 8 z 512 jednostkami obliczeniowymi oraz taktowaniu do 1,1 GHz w trybie Boost. Całość ma być porównywalna do duetu Intel Core i5 - 8250 i Nvidia GeForce MX150.

Laptop dysponuje do kompletu 8 GB DDR4 RAM o zegarze 2400 MHz. W codziennej pracy takie połączenie sprawdza się bardzo dobrze i trzeba przyznać, że radzi sobie więcej niż zadowalająco. Kilkadziesiąt otwartych kart w Chrome, PyCharm, Word, Excel, Poczta i Notepad++ oraz Spotify - przy takim scenariuszu laptop oferował wysoki komfort pracy. Oglądanie filmów w 4K także nie sprawiało mu problemów. Sprzęt nie miał poważniejszych problemów z nadmiernym nagrzewaniem się, dzięki czemu komfortowo można cały czas korzystać z laptopa. Do tego potrafi być cichy przez prawie cały czas. Z uwagi na to, że to sprzęt do pracy biurowej, to też w takich kategoriach należy go oceniać, ale warto też przyjrzeć mu się pod kątem wydajności w grach. W końcu AMD obiecywało sporo.

Benchmarki:

Cinebench R15
CPU: 572 cb
OpenGL: 34,08 fps

Geekbench 4
Single-Core: 3621
Multi-Core: 9861

PC Mark 10: 3098
PC Mark 10 Extended: 2641
PC Mark 8 Creative: 4672

3D Mark
Night Raid: 7744
Sky Diver: 7316

W grach Huawei Matebook D 14 nikogo szczególnie nie zadowoli. Wybrane tytuły można uruchomić na minimalnych ustawieniach, ale nie wolno nastawiać się na to, że pozwoli to na granie w stabilnych 60 klatkach na sekundę. Poniższe wyniki chyba dobitnie pokazują, że Ryzen 2500U to bardziej układ dla starszych produkcji. Przynajmniej i tak jest lepiej niż Core i5 - 8250U lub i7 - 8550U z ich UHD Graphics.

Tytuł Rozdzielczość/Ustawienia grafiki

Liczba klatek na sekundę

Cywilizacja VI

Full HD/niskie 41

GTA V

Full HD/niskie

37

F1 2018 Full HD/niskie

30

Dirt 3 Full HD/niskie

65

Na dane pojawił się dysk SSD SATA III o pojemności 256 GB (Hynix HFS256G39TND). Do pracy biurowej lub użytku domowego to w zupełności wystarczająca ilość i nie czuć nawet potrzeby szukania wersji z pojemniejszym dyskiem. Jedyne ale mogłoby dotyczyć braku NVMe, jednak prawie żaden konkurent cenowy tego nie oferuje.

SSD Odczyt (MB/s) Zapis (MB/s)
Seq Q32T1 562,8 173,7
4K QD32 243,5 221,4
4KiB Q32T1 267,8 250,9
4K 21,61 60,49

Oprogramowanie

Huawei Matebook D 14 działa pod kontrolą Windows 10 Home. Jedynym preinstalowanym dodatkiem od Huawei jest PC Manager, który pozwala sprawdzać na bieżąco stan komputera, szybko łączyć się z telefonem (jedynie Huawei) czy od razu łączyć się z pomocą techniczną. Do tego mamy jeszcze Display Manager, pozwalający włączyć filtr światła niebieskiego i delikatnie zmienić wyświetlane barwy.

Multimedia

Na początek kamerka 1 Mpix. Można ją opisać jako tragiczną, która oferuje beznadziejne odwzorowanie barw i zdecydowanie trudno ją polecić do jakichkolwiek wideokonferencji. Chyba najsłabszy element tego laptopa.

Głośniki mamy po bokach klawiatury. Są niezłe - wyróżniają się wystarczającą głośnością maksymalną oraz przyzwoitą głębią dźwięku, choć trudno po nich oczekiwać wybitnych niskich lub wysokich tonów. Do słuchania muzyki lub do filmów sprawdzają się dobrze. W tym segmencie są naprawdę w porządku.

Czas pracy

Pozytywnie zaskoczyła wytrzymałość baterii. Dotychczas zastanawiałem, jaki wpływ na nią będzie miał zastosowany procesor, ale na szczęście Huawei Matebook D 14 nie zawiódł pod tym względem. W przypadku różnych scenariuszy pracy uzyskałem następujące wyniki:

  • 475 minut przeglądania sieci przy WiFi,
  • 430 minut oglądania filmów Full HD z połączeniem z siecią WiFi

Pomiary wykonałem przy jasności ekranu ustawionej na 150 - 200 nitów.

Podsumowanie

Huawei Matebook D 14 to zaskakująco dobry laptop. Za około 2500 złotych otrzymujemy stylowy laptop o wysokiej jakości wykonania, 14-calowym ekranem z matową powłoką, o wystarczającej wydajności i do tego z dobrym czasem pracy. Po prostu przyjemnie się z niego korzysta i trudno wytknąć poważną wadę, może za wyjątkiem słabej kamerki. W porównaniu do testowanego pod koniec zeszłego roku, Huawei Matebook D z 15,6-calowym ekranem, widać spory progres i aż interesujące, jak będą wyglądać ich kolejne laptopy.

Alternatywy dla Huawei Matebook D 14:

  • Asus Q405UA - w podobnej cenie można znaleźć też komputer z jeszcze jednym dyskiem 1 TB HDD na dane oraz Intel Core i5 - 8250U,
  • Asus VivoBook S14 S430 - popularny wybór, wykorzystujący układy Intela, ale o niższej jakości wykonania,
  • Lenovo Yoga 530-14 - porównywalna propozycja, choć opierająca się o układ Intel Core ósmej generacji.

Plusy:

  • wygląd stylizowany na Macbooka,
  • jakość wykonania,
  • jasny ekran z matową powłoką,
  • klawiatura z podświetleniem,
  • stabilność działania,
  • czas pracy,
  • cena.

Minusy:

  • brak zabezpieczeń biometrycznych,
  • beznadziejna kamerka,
  • odwzorowanie barw,
  • tylko jedno USB typu C,
  • wydajność w grach.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu