25

PSN leży i raczej nie wstanie przed 31 maja

Włamanie do Play Station Network, było gigantyczną kompromitacją Sony, na drugie brak już słów. Zapowiedzi trzeciego, zamieniają dramat w komedię. Jednak Sony najwyraźniej zorientowało się, że firmy nie stać już na kolejne wpadki. Planowane częściowe uruchomienie PSN obiecywane przez firmę, wciąż pozostaje fatamorganą. W rozmowie z reporterem Bloomberga Shigenori Yoshida z Sony powiedział, że jak […]

Włamanie do Play Station Network, było gigantyczną kompromitacją Sony, na drugie brak już słów. Zapowiedzi trzeciego, zamieniają dramat w komedię. Jednak Sony najwyraźniej zorientowało się, że firmy nie stać już na kolejne wpadki. Planowane częściowe uruchomienie PSN obiecywane przez firmę, wciąż pozostaje fatamorganą.

W rozmowie z reporterem Bloomberga Shigenori Yoshida z Sony powiedział, że jak na razie PSN pozostanie niedostępne i nie ma pewności kiedy dokładnie zostanie uruchomione, jednakże plany zakładają wciąż uruchomienie serwisu do 31 maja. Możemy się tylko domyślać, jak wiele pracy czeka pracowników i konsultantów Sony, zanim uznają, że można zaryzykować umieszczając serwis z powrotem w sieci.

Pojawiają się też nowe poszlaki, wskazujące, że we włamaniu faktycznie brali udział członkowie grupy Anonymous – mimo oficjalnego dementi grupy. Jednakże członkowie grupy podkreślają, że w tak anarchistycznej strukturze za działania kilku jednostek trudno obarczać odpowiedzialnością całą grupę.

Udział niektórych „Anonimowych” mają sugerować rozmowy na IRCu o detalach zabezpieczeń PSN, prowadzone tuż przed atakiem DDoS znanym jako #OpSony, który miał zostać wykorzystany jako zasłona dymna dla samego włamania.

Przyznam szczerze, zdecydowanie wolałbym, aby za atakiem na PSN stali hacktyviści spod szyldu „Anonymous”, a nie przestępcy – być może, również kryjący się za tą etykietką. Wychodzę z założenia, że błędy popełnione przez Sony, nie są w sieci wyjątkiem tylko normą, więc publiczna demonstracja konsekwencji jest konieczna. Oby tylko, tym razem nie odbyła się kosztem użytkowników.