6

Znaleziono lukę w konsoli. Posiadacze PlayStation 4, uważajcie! Może zmusić was do wyczyszczenia konsoli!

Odkryto błąd, który pozwala zawiesić i wpędzić w bootloop konsolę PlayStation 4. Wszystkiemu winien jest ciąg znaków, który może znaleźć się w wiadomościach. Jak uniknąć problemów do czasu ich załatania przez Sony?

Konsole cieszą się mianem tych bezpiecznych systemów. Zamknięta architektura sprawia, że raczej nie trzeba obawiać się tam żadnych wirusów, albo innych niebezpieczeństw które czyhają na użytkowników komputerów osobistych. Jak jednak pokazuje przykład najnowszej historii z PlayStation 4 w roli głównej, sprawa nie jest wcale taka oczywista i jednoznaczna. Użytkownicy z całego świata skarżą się bowiem, że ich konsole potrafią się zawiesić i wpaść w nieskończony bootloop. Oczywiście nie ma tutaj mowy o żadnych większych szkodach niż zszargane nerwy (i w przypadku braku backupów — braki w stanach zapisów gier i innych danych z dysku), jeżeli jednak możemy tego uniknąć, to… warto być ostrożnym!

playstation 4 pad

Zobacz też: Na PlayStation 5 jeszcze poczekamy. Prezes Sony mówi jednak, że jej posiadanie będzie koniecznością

Specyficzny ciąg znaków pozwala zawiesić konsolę PlayStation 4

Okazuje się, że tajemniczy ciąg znaków który pojawia się w wiadomości prywatnej PlayStation 4 pozwala ją zawiesić i wprawić w stan, w którym nieustannie się będzie resetować. Jedyną opcją jej naprawy pozostaje reset do ustawień fabrycznych — a ten jednoznaczny jest z usunięciem wszystkich danych które znajdują się na tamtejszym dysku. Jeżeli więc nie korzystacie z subskrypcji PlayStation Plus i tamtejszych funkcji automatycznego backupu stanu zapisów gier, to może okazać się dotkliwym brakiem. Warto więc zadbać o to, by do niej nie dopuścić. Jak ustrzec się przed takim figlem?

playstation 4 fifa rozgrywka

Zobacz też: Świat potrzebuje więcej Fortnite’ów. Przemówił do rozsądku nawet nieugiętemu PlayStation

Są dwie ścieżki — jedną z nich jest zadbanie o to, aby nie odbierać żadnych wiadomości od nieznajomych. Bo to właśnie oni najprawdopodobniej będą chcieli wyrządzić nam szkody. System PlayStation 4 pozwala zablokować prywatne wiadomości od nieznajomych… albo nawet w ogóle. By to zrobić:

  • Uruchamiany Ustawienia konsoli PlayStation 4
  • Przechodzimy do zakładki Zarządzanie kontem
  • Następnie wyszukujemy sekcję Ustawienia Prywatności
  • Tam zaś przechodzimy do zakładki, w której dokonujemy zmian związanych z wiadomościami
  • Wybieramy teraz od kogo możemy otrzymywać wiadomości w systemie PlayStation — prawdopodobnie wariant, by mogli z nami pisać wyłącznie znajomi będzie jak najbardziej bezpiecznym. Ale jeżeli macie jakiś żartownisiów wśród tamtejszych kolegów, warto rozważyć ich zupełne wyłączenie.

Drugą z możliwości, jest odbieranie wiadomości za pośrednictwem mobilnej aplikacji — specyficzny ciąg znaków jest w stanie wyrządzić szkody na konsoli, ale nie na smartfonie czy tablecie. A od jakiegoś czasu komunikator do wymiany wiadomości doczekał się dedykowanego programu — PlayStation Messages, który dostępny jest na urządzenia z systemami Android oraz iOS. Tam bez problemu możecie je odczytać i skasować, bez plątania w to wszystko konsoli, która do czasu załatania błędu przez Sony jest podatna na wspomniany błąd.

Niby nic strasznego: w końcu sprzęt jest cały, nic wielkiego się nie stanie. Ale… jednak może i się stanie: ponowne ustawianie systemu, pobieranie kilkudziesięciu (a pewnie nierzadko nawet kilkuset!) gigabajtów danych, a gdzieś w tle jeszcze przewija się kwestia potencjalnej utraty zapisów gier. Nic przyjemnego, także bądźcie ostrożni!

Źródło