Świat

Przyszłość przeglądarek internetowych

Paweł Grzegorz Iwaniuk
Przyszłość przeglądarek internetowych
17

Droga jaką przeszliśmy od pierwszych wersji HTML, aż po zjawisko szumnie nazywane web 2.0 jest całkiem długa. Przez ten czas wzrosła nie tylko ilość ozdobników używanych na stronach internetowych, ale również zmieniły się metody ich konstrukcji oraz modele korzystania z przeglądarek. Dział badawczy...

Droga jaką przeszliśmy od pierwszych wersji HTML, aż po zjawisko szumnie nazywane web 2.0 jest całkiem długa. Przez ten czas wzrosła nie tylko ilość ozdobników używanych na stronach internetowych, ale również zmieniły się metody ich konstrukcji oraz modele korzystania z przeglądarek. Dział badawczy Fundacji Mozilla prowadzi publiczną debatę z internautami nad przyszłością przeglądarek internetowych.

Akcja pod nazwą Concept Series gromadzi pomysły internautów dotyczące przyszłych kierunków w rozwoju Firefoxa oraz jako takich stron internetowych. Moim zdaniem inicjatywa ta jest świetnym pomysłem, gdyż już w tej chwili widać, że środowisko ma wizje przyszłości sieci. Niezależnie od tego ile z prezentowanych koncepcji zawartych zostanie w Firefox, producenci przeglądarek powinni wyciągać wnioski z prezentowanych pomysłów.

Najciekawsza koncepcja:

Spośród trzech zamieszczonych dotychczas koncepcji najciekawsza wydaje mi się Aurora. Poniżej zobaczyć możecie prezentacje nowego interfejsu oraz sposobu korzystania z niego:


Aurora (Part 1) from Adaptive Path on Vimeo.

Najbardziej w powyższej koncepcji podoba mi się pomysł wspólnego przeglądania sieci przez kilku użytkowników jednocześnie. Oczywiście już w tej chwili możemy połączyć się przez Skype i dyskutować na temat treści oglądanej na tej samej stronie. Gdyby jednak powiązać ze sobą aplikacje tak jak mogliśmy to zobaczyć na powyższym filmie, otrzymalibyśmy zupełnie nowy poziom komunikacji między internautami. Co więcej, myślę że potrzebujemy możliwości korzystania przez sieć z różnych aplikacji (nie tylko przeglądarek www), wspólnie z innymi użytkownikami.

Oczywiście istnieją takie rozwiązania jak zdalny pulpit w Windows, ale nie działają (przynajmniej z mojego doświadczenia) tak jak powinny. A jak Waszym zdaniem wyglądać będą przyszłe wersje Firefoxa oraz jego rynkowych kolegów? Jak widzicie kształt i funkcje stron internetowych w przyszłości?

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu