Felietony

Pro to już za mało. Czy po Pro+ czeka nas Pro Pro?

Krzysztof Rojek
Pro to już za mało. Czy po Pro+ czeka nas Pro Pro?
8

Dziś nazwanie czegoś przydomkiem Pro już nie wystarczy, ponieważ istnieją na rynku lepsze modele - Pro+, Pro Max etc. Pytanie - co będzie po nich? Pro+++?

Marketing w świata smartfonów to temat na pracę dyplomową i to prawdopodobnie na bardzo rozbudowany doktorat. W końcu od ponad 10 lat producenci wciąż starają się przekonać kupujących, że właśnie oni potrzebują najnowszego modelu, który (podobnie jak dwa poprzednie) ma zmienić ich życie o 180 stopni. Dlatego każdy następny musi być jeszcze lepszy, jeszcze bardziej wartościowy czy "ten właściwy". Nieco zahaczyłem o ten temat kiedy mówiłem o magii okrągłych numerów w nazwach - 1, 10 czy X to najlepsze wyznaczniki tego, że ma się do czynienia ze sprzętem czy programem przełomowym - Windows 10, iPhone X, Android One to najlepsze przykłady takich nazw. Jednak takie nazwy oznaczają też jedno - że produkt jest standardem. A co jeżeli chcemy trafić w gusta osób chcących się wybić ponad standard. Ano tworzymy wersję "Pro". A potem reklamujemy ją jako ten najbardziej oczywisty wybór.

W taki sposób właśnie wersja "Pro" staje się standardem

Jeżeli przyjrzycie się marketingowi telefonów zauważycie, że najwięcej "ekspozycji" dostają zazwyczaj te najmocniejsze wersje smartfonów. Galaxy Note? Oczywiście w wersji "Ultra". Motorola Edge - tylko w wariancie Plus. W ten sposób mamy jednak telefony, które w swojej topowej konfiguracji stają się standardem, podczas gdy podstawowa wersja to biedniejszy i uboższy krewny. Tu jednak schody zaczynają się od nowa, bo wciąż mamy liczną grupę klientów, którym standard nie wystarczy. Tak więc powstały takie monstra jak Huawei P40 Pro+. Jeszcze bardziej Pro niż profesjonalny. To samo jest z iPhone'ami, gdzie obok Pro mamy też Pro Max.

I to na chwilę obecną wystarczy, ale zgadnijcie, co będzie za chwilę? Tak, Pro+ stanie się standardem, superflagowcem który zgarnie większość przekazu marketingowego. Trzeba będzie więc wymyślić model, który będzie jeszcze bardziej super, jeszcze lepszy. Teoretycznie można by pójść w zupełnie inne nazewnictwo, dodając do smartfona słowo takie, jak "Omega", ale myślę, że to wprowadziłoby nieco za dużo zamieszania w porfolio. Obecny schemat, choć kuriozalny, pozwala konsumentom łatwo zgadnąć, z jakim produktem mają do czynienia. Pro jest lepszy niż zwykły, Pro+ jest lepszy niż Pro. Omega (czy inna Astra) nie dawałaby takiego poczucia.

Co czeka nas po Pro+? Pro++? Pro Pro?

Ciężko przewidzieć, co będzie po Pro+, ale myślę, że czekają nas czasy w których telefony będą się nazywały coraz dziwniej. Jeżeli nawet Apple znane z "czystego" porfolio zaczyna eksperymentować, oznacza to, że jest o co walczyć. Myślę, że nie będzie dużym zaskoczeniem, jeżeli kolejne modele będą nazywały się Pro++, Pro + Ultra  czy Pro + X. Jeżeli macie jakieś pomysły na to, jak producenci mogą wyjść z tej sytuacji obronną ręką - dajcie znać w komentarzach. Miejcie tylko na uwadze, że taki "ultratopowy" model za chwilę znów stanie się "standardem".

I cały cyrk trzeba będzie zaczynać od nowa.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu