42

Praca zdalna i lepsze technologie – tego oczekują pracownicy

Firma Dell zaprezentowała wyniki badania Future Workforce Study, przeprowadzonego w Europie i RPA na zlecenie Della i Intela, które analizuje globalne trendy technologiczne kształtujące nowoczesne miejsca pracy. Wynika z nich, że jakość i dostęp do nowych technologii są dla pracowników coraz ważniejsze a czasem wręcz kluczowe.

I to wcale nie jest grymaszenie na pracę to jest po prostu dążenie do efektywności w pracy (a szczególnie w pracy w IT). Sam pamiętam jak w korporacji męczyłem się na dużym i ociężałym systemie poczty elektronicznej, jak późno trafiły do firmy smartfony i jak archaiczne mieliśmy systemy wewnętrze. To wszystko dziś coraz bardziej będzie zniechęcać przyszłych pracowników.

Nowe Technologie

Jak wynika z raportu technologia ma znaczenie, jeśli chodzi o pozyskiwanie i zatrzymywanie pracowników. Dotyczy to przede wszystkim millenialsów. W Niemczech 79% z nich deklaruje, że nowoczesne technologie ułatwiają im wykonywanie obowiązków zawodowych. W tym kontekście nie dziwi fakt, że znaczna część z nich byłaby gotowa odejść z pracy, gdyby technologie udostępniane przez pracodawcę nie spełniały ich oczekiwań (taką gotowość deklaruje aż połowa millenialsów we Francji). Ponadto, millenialsi w Europie (we Francji aż 86%) i RPA przyznają, że wybór technologii udostępnianych przez potencjalnego pracodawcę wpłynąłby na decyzję o przyjęciu bądź odrzuceniu danej oferty pracy.

Można to nazwać grymaszeniem, ale takie mamy na dziś realia. Dziś bardzo często to pracodawca ma problem z pozyskaniem dobrej kadry. Dobry fachowiec natomiast przebiera w ofertach i takie elementy jak stosowana technologia również mają wpływ na jego decyzję. Myślę też, że nie dotyczy to tylko tak zwanych millenialsów ale większości specjalistów na rynku pracy.

Praca w IT

Praca Zdalna

Innym ciekawym aczkolwiek nie zaskakującym wnioskiem z raportu jest atrakcyjność pracy zdalnej. Jak czytamy w raporcie praca zdalna coraz częściej postrzegana jest jako element poprawiający jakość życia oraz produktywność, a umożliwiają ją nowe technologie. Ogromny odsetek pracowników zdalnych w Niemczech (95%) i Wielkiej Brytanii (87%) twierdzi, że lubi swoją pracę. Technologia umożliwiła zmianę stylu życia, co przełożyło się również na styl pracy i preferencje zawodowe. Aby nie pozostać w tyle i sprostać oczekiwaniom pracowników, firmy powinny oferować bardziej elastyczne opcje pracy.

Z tymi argumentami trudno się nie zgodzić. Każdy pracownik biura odczuwa czasem potrzebę popracowania z domu. Jest to w wielu zadaniach bardziej efektywna forma pracy niż open space i ciągłe spotkania i telefony, które nie pozwalają się skupić na ważnym zadaniu.

VR i AR w pracy?

Nie zapominajmy o VR i AR – tego też pracownicy oczekują w firmach. Aż 61% pracowników w Europie i RPA chętnie skorzystałoby z takich rozwiązań w swojej pracy zawodowej. Najczęściej wymieniane potencjalne zastosowania to rozwijanie nowych umiejętności w realistycznych środowiskach wirtualnych (25%), rozwiązywanie problemów i wysuwanie nowych pomysłów dzięki wizualizacji 3D (18%) oraz prowadzenie prezentacji dla klientów z użyciem rozwiązań interaktywnych (15%). Zapewne są branże czy grupy zawodowe, którym taka technologia w pracy się przyda. Umówmy się jednak, że dla większości nie są to rozwiązania pierwszej potrzeby. Przynajmniej na razie.

Badanie objęło blisko 4 000 pracowników pełnoetatowych z małych, średnich i dużych przedsiębiorstw w 10 krajach.

Przypominamy również, że Antyweb uruchomiliśmy niedawno serwis w którym pracodawcy mogą poprzez założenie firmowego profilu efektywnie rekrutować ludzi z branży IT. Pierwsze firmy, które dołączył do naszego serwisu otrzymały zgłoszenia CV już po kilkudziesięciu minutach od publikacji oferty.

Gorąco zapraszamy wszystkich pracodawców i pracowników szukających dobrych ofert pracy na Praca.Antyweb.pl

Z ostatnich ofert gorąco polecamy ogłoszenia z takich firm jak Terma, Netguru (jedna z ofert kończy się dzisiaj) czy Future Mind