Linux

Pop!_OS 21.04 - nigdy nie widziałem tak ładnego i przemyślanego Linuksa! To lepsze niż Ubuntu

Grzegorz Ułan
Pop!_OS 21.04 - nigdy nie widziałem tak ładnego i przemyślanego Linuksa! To lepsze niż Ubuntu
119

Niektóre dystrybucje Linuksa mają dość surowy wygląd i wymagają po instalacji wstępnej dodatkowej konfiguracji czy zastosowania ustawień systemu właściwych do posiadanego sprzętu. Różnie też bywa z wygodą korzystana z nich później znaną z Windowsa czy Mac OS. Dlatego dla nowych użytkowników Linuksa, by ich na start nie odstraszyć zwykle polecane jest Ubuntu. Spójrzcie jednak na nową odsłonę systemu Pop!_OS 21.04 - osobiście wydaje mi się, że to właśnie on powinien być teraz wybierany na start przygody z Linuksem.

Pop!_OS to system oparty na Ubuntu ze zmodyfikowanym środowiskiem Gnome, który sprawia, że przewyższa pod każdym względem swój pierwowzór. Począwszy od wyglądu, ustawień, konfiguracji, a kończąc na samym codziennym korzystaniu z niego.

Pop!_OS bez problemu zainstalujecie na dowolnym desktopie z 2 GB pamięci, procesorem 64-bitowym i z minimum 16 GB miejsca na dysku. Wystarczy pobrać obraz ISO systemu i wrzucić go na dysk USB, korzystając na przykład z narzędzia Rufus. Po uruchomieniu komputera z dysku USB, musimy zapoznać się najpierw z wersją demonstracyjną systemu, nie ma tu opcji na starcie, aby od razu go móc zainstalować.

Instalację przeprowadzamy więc z poziomu pulpitu wersji demonstracyjnej - poradzi sobie z nią każdy użytkownik komputera, gdyż sprowadza się w zasadzie jedynie do klikania dalej. Po zainstalowaniu Pop!_OS uruchomi się nam przewodnik po wstępnej konfiguracji, w którym możemy zadecydować czy chcemy, by na naszym pulpicie w górnym pasku wyświetlać przełączanie się do przestrzeni roboczej - Workspaces i do listy zainstalowanych aplikacji - Programy.

Workspaces to bardzo wygodne ustawienie, które pozwala w komfortowy sposób pracować na kilku aplikacjach jednocześnie i przełączać się pomiędzy nimi - czy to korzystając z gładzika czy skrótów klawiaturowych.

Jednak do samego wyszukiwania i uruchamiania programów świetnie nadaje się wyskakujący Launcher, którego aktywujemy klawiszem windowsowego okna. Możemy w nim wyszukiwać programy, pliki, dokonywać prostych obliczeń, wpisywać komendy z terminala, wyszukiwać informacje w Google czy szybko uruchamiać konkretne ustawienia systemu.

W ustawieniach pulpitu warto jeszcze pozmieniać zachowanie się okienek, na przykład aktywować "gorący" górny lewy róg ekranu do szybkiego wyświetlania i wyłączania Workspaces, zmienić rozmiar paska zadań i dostosować go do wielkości ekranu oraz ustawić jego położenie - na dole pulpitu lub po bokach czy zmienić wywoływaną akcję po kliknięciu klawisza windowsowego okienka.

Przydatną opcją dla osób pracujących na kilku aplikacjach jednocześnie będzie też aktywowanie funkcji Tile Windows, która uruchamia tryb automatycznego układania na ekranie uruchomionych okien programów. Każdy kolejny otworzony program pojawia się nam wtedy na wolnej przestrzeni ekranu (można też dodać wyjątki dla wybranych aplikacji, które będą się uruchamiały zawsze na pierwszym planie na całym ekranie). Do obsługi ich świetnie rozwiązano tu działanie gestów gładzika, najlepiej widać jak to się sprawuje na poniższym filmiku.

Jakie aplikacje są dołączane do tej dystrybucji? W większości są to niezbędne i wystarczające pozycje do codziennego korzystania z komputera i dostępu do sieci. Przeglądarka (Firefox), pakiet biurowy (Libre Office), klient poczty (Geary), prosty edytor tekstu czy przeglądarka plików graficznych.

Jeśli będzie komuś potrzebne coś więcej może skorzystać z równie ładnego co cały system sklepu, z podzielonymi aplikacjami według ich kategorii.

Pop!_OS to obecnie chyba najbardziej dopracowany graficznie, funkcjonalnie i użytecznie Linux, jaki kiedykolwiek instalowałem. Jestem przekonany, że przypadnie on do gustu wielu nowym użytkownikom tego systemu, dzięki czemu zostaną z nim na dłużej, bez potrzeby szybkiego wracania do Windowsa. Świetnie odnajdą się tu też dotychczasowi użytkownicy systemu mac OS, z uwagi na wygląd i wbudowaną obsługę gładzika gestami. Polecam wszystkim do przetestowania w ten weekend, zapowiadający się niestety na deszczowy.

Więcej o nowej wersji tego systemu przeczytacie na blogu jego twórców, a sam obraz ISO sytemu pobierzecie pod tym linkiem.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu