2

Polymeme – wiadomości poza echem

Autorem tekstu jest Aleksandra Biolik Dynamiczny rozwój Internetu w ciągu ostatnich kilku lat spowodował, że sieć z dnia na dzień staje się coraz większym śmietnikiem. Nie chodzi mi tutaj o to, że dodawane treści są śmieciami (choć w dużej mierze raczej są), tylko o to, że nawet wartościowe informacje giną, i jako zapomniane i przegapione […]

Autorem tekstu jest Aleksandra Biolik
Dynamiczny rozwój Internetu w ciągu ostatnich kilku lat spowodował, że sieć z dnia na dzień staje się coraz większym śmietnikiem. Nie chodzi mi tutaj o to, że dodawane treści są śmieciami (choć w dużej mierze raczej są), tylko o to, że nawet wartościowe informacje giną, i jako zapomniane i przegapione powiększają stertę webowego złomu.

Jednym ze sposobów na wyławianie ciekawych treści stały się serwisy społeczne wyspecjalizowane w poszukiwaniu informacji. Mam tu na myśli pioniera, czyli Digg.com oraz jego późniejsze klony ( Reddit, Yahoo Buzz i inne). Niestety nie są one rozwiązaniem idealnym. Digg w swoich początkach skupiał się na informacjach technicznych i chyba w tym zakresie spełniał swoją rolę, gdyż jego użytkownicy takimi właśnie informacjami byli zainteresowani i mogli je w sposób rzetelny ocenić poprzez ich wykopywanie. W miarę wzrostu popularności nowi użytkownicy byli coraz bardziej zainteresowaniu informacjami nie pochodzącymi ze świata techniki. Starając się spełnić oczekiwania użytkowników Digg dodał nowe kategorie (obecnie jest ich 6: Technologia, Świat i Biznes, Nauka, Gry, Styl życia, Rozrywka, Sport, Dziwne). W efekcie Digg stał się miejscem poławiania śmieci… Na TOP liście diggów (zdjęcie poniżej) są artykuły typu: dramatyczny kot, top stylów kobiecych, których nie lubią faceci).

Z kolei Yahoo Buzz zachęca nas do obejrzenia nagiej Evy Mendes w zakazanej reklamie Calvina Kleina.

A co jeśli interesuje nas coś poza dziwnymi filmikami o kotach, czy plotkami o gwiazdach, a nie mamy czasu przeczesywać wielu stron w poszukiwaniu wartościowych informacji.

Ciekawą propozycję dla wymagających czytelników jest nowy serwis o nazwie Polymeme. Jak twierdzą twórcy, Polymeme pomoże Ci znaleźć inteligentne treści, które są ukryte poza echo-newsami świata techniki, plotkami, czy amerykańską polityką (to też przytyk do Digg). Strona używa unikalnego algorytmu do wyszukiwania ciekawych treści, które następnie są prezentowane w 20 różnych kategoriach, wraz z linkami do źródeł. Unikalność algorytmu przejawia się m.in. w tym, że wybór newsów jest moderowany przez grupę edytorów. Dzięki temu nie znajdziecie tam raczej „głupich filmików” z YouTube.

Interfejs polymeme jest raczej standardowy jak na tego typu serwis, mamy kategorie newsów (niektóre z nich bardzo ciekawe, np. Książki i poezja, Tradycje). A jakie newsy tam znajdziemy. Zobaczmy poniżej:

Jak uważacie, może jednak warto zlecić wybieranie newsów profesjonalistom (co przyczyniło się początkowo do sukcesu Digga – wybierali tech-specjaliści), czy lepiej samemu kopać, a i tak natrafiać na chłam.

Źródło artykułu: Download Squad

Autorem tekstu jest Aleksandra Biolik