Polska

Polskie uczelnie, a Intel Galileo. Jakie mają pomysły?

Konrad Kozłowski
Polskie uczelnie, a Intel Galileo. Jakie mają pomysły?
6

Od maja tego roku studenci z 18 polskich uczelni przygotowywali własne projekty oparte o Intel Galileo - platformę, której podstawą jest płyta deweloperska opisywana przez nas na Antyweb. Konkurs “Intel Galileo Content Creation Competition”, w którym wzięli udział, miał na celu wyłonienie najciekaws...

Od maja tego roku studenci z 18 polskich uczelni przygotowywali własne projekty oparte o Intel Galileo - platformę, której podstawą jest płyta deweloperska opisywana przez nas na Antyweb. Konkurs “Intel Galileo Content Creation Competition”, w którym wzięli udział, miał na celu wyłonienie najciekawszych zastosowań dla Intel Galileo. Wśród polskich projektów nagrody główne zdobyły cztery propozycje i aż trzy mogą pochwalić się wyróżnieniami - dzięki temu wkrótce studenci będą mogli sprobówać swoich sił w ich realizacji.

Oczekując na wyniki konkursu nie spodziewałem się, że wśród nich panować będzie taka różnorodność. Okazuje się jednak, że nasi rodacy mają na tyle oryginalne idee na zastosowanie platformy Intela, że w sumie aż siedmiu projektom przyznano nagrody w wysokości 4 tysięcy dolarów i wyróżnienia warte 2 tysiące dolarów. Pieniądze te będą wykorzystane do realizacji pomysłów zaprezentowanych przez studentów - a tematyka projektów zahacza o medycynę, robotykę, Internet rzeczy, ASG (air soft guns), program nauczania i monitorowanie hałasu.

Roboty na topie

Niezwykle interesująco zapowiada się projekt stworzony przez dr Grzegorza Granosika i mgr Igora Zubryckiego. Plan, który przedstawili zdobył jedną z głównych nagród i dotyczy interaktywnych robotów. Całość podzielić można na dwie cześci - podstawową i zaawansowaną. W pierwszej z nich studenci skupią się na samym systemie kontroli robotów zbudowanych w oparciu o Intel Galileo - najważniejszymi punktami są relacje i zależności między sprzętem i oprogramowaniem oraz komunikacja człowieka z robotem. Roboty będą wyposażone w kamery i czujniki odległości. Dzięki nim możliwe będzie planowanie trasy przejazdu, wykrywania i omijania pojawiających się na niej przeszkód. To jedynie początek, bo dalsze plany zakładają również zorganizowanie “igrzysk robotów”, które rywalizowałyby między sobą broniąc swojego “terytorium”, ale i jednocześnie atakując rywali przy użyciu “lasera”, który imitowany będzie przez promienie światła.

Z robotami związany jest także drugi z projektów, przygotowany przez Konrada Derdę. W tym wypadku roboty nie będą jednak ze sobą rywalizować, lecz współpracować, bo ich wspólnym celem jest pokonanie labiryntu, którego układ jest dla nich nieznany. Zespoły studentów będą składać się z trzech osób, a wyzwania przed którymi staną to przede wszystkim zaprogramowanie komunikacji pomiędzy robotami i sposoby sterowania nimi. Wyróżnienie zdobył projekt zakładający zbudowanie robota taktycznego opartego o Intel Galileo, za którego stworzenie odpowiada Paweł Poryzała. Możliwości robota nie ograniczą się tylko do zadań rozpoznawczych, ponieważ będzie on wyposażony w działko na sprężone powietrze. Będzie więc mógł brać udział w bezpośrednich starciach, na przykład dostarczając amunicję lub prowadzić nieprzerwany ostrzał. Kolejnym z nagrodzonych projektów jest nowy program nauczania, który oparto o serię wykładów i ćwiczeń dotyczących środowiska Arduino z uwzględnieniem możliwości płyty Intel Galileo. Wśród zagadnień poruszanych podczas zajęć znalazły się aplikacje kontekstowe, Internet rzeczy, inteligentny dom czy biuro oraz “przetwarzanie bez granic”.

Jaki masz nastrój i dlaczego?

Monitorowanie nastroju i hałasu otoczenia może doprowadzić do bardzo ciekawego zestawu danych i wniosków, które można wyprowadzić analizując zebrane informacje. Na tym właśnie polega pomysł Alberta Pągowskiego - celem jest zbudowanie systemu umożliwiającego przedstawienie zależności pomiędzy tymi dwoma zmiennymi - nastrojem osoby badanej i poziomu hałasu otoczenia. W sytuacji, gdy system wykryje zmianę natężenia hałasu możliwe będzie wprowadzenie danych do systemu lub będą one gromadzone będą one automatycznie do pięciu razy dziennie. Obserwując to, jak dokładne statystyki na temat ilości snu i liczby pokonywanych przeze mnie kroków potrafią wpłynąć na podejmowane przeze mnie decyzje, jestem skłonny napisać, że takie badania mogłyby okazać się nie mniej ciekawe od tego, co oferują nam dzisiaj opaski śledzące naszą aktywność. Być może takie rozwiązanie powinno nawet znaleźć się na liście funkcji przez nie oferowanych?

Internet rzeczy jest jeszcze dla wielu osób nieznanym zagadnieniem, dlatego jedno z wyróżnień powędrowało w ręce autorów projektu, który ma na celu jak najlepsze przedstawienie na czym to polega, a jednocześnie możliwe jest przy tym zbudowanie instalacji gotowej do wykorzystania na wiele przeróżnych sposobów. Zespół dr-a Mikołaja Baranowskiego przygotował projekt zakładający umieszczenie w gmachu wydziału centralnego stoiska interaktywnej instalacji, na którą składać się będzie także wiele czujników rozmieszczonych po całym budynku. Całość można wykorzystać do zbudowania autorskiej gry lub przeniesienia znanych nam gier komputerowych do nowego środowiska. Gdyby tego było mało, wszystko to może pełnić również rolę stacji meteorologicznej, ponieważ instalacja uzupełniona jest o czujniki gromadzące dane pogodowe.

Jeżeli sądziliście, że wśród nagrodzonych projektów nie znajdzie choć jeden znajdujący zastosowanie w medycynie, to z przyjemnością wyprowadzę Was z błędu. Podobnie jak coraz popularniejsze urządzenia ubierane, projekt który powstał w rękach prof. Andrzeja Czyżewskiego i mgr inż. Janusza Cichowskiego ma na celu gromadzenie takich danych jak temperatura organizmu, ciśnienie krwi, tętno i dane z EKG. Odpowiedzialny za to będzie hub z bezprzewodowymi czujnkami monitorującymi i analizującymi parametry zdrowia.

Płyta Intel Galileo, która trafiła do polskich uczelni w liczbie 355 sztuk, już niedługo stanie się główną pomocą naukową podczas zajęć na wielu uczelniach. W oparciu o zastosowania dla Intel Galileo studenci przygotowywać mogą także prace dyplomowe, a niektóre zespoły zdążyły już wysłać swój projekt w stratosferę (drugie zdjęcie). Wdrożenie w życie zaprojektowanych rozwiązań jest więc bliższe niż kiedykolwiek wcześniej.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu