6

Polskie serwisy wideo cz.4 – iTVP.pl

W ostatnich czasach, gdy mówimy o rynku wideo, bardzo często pojawia się angielski skrót VOD – wideo na żądanie. Model działalności współczesnej telewizji ulega ciągłej zmianie. Przemianom podlega również sama widownia, która powoli wycofuje się z przed telewizora na rzecz komputera oraz innych urządzeń takich jak telefony komórkowe, czy przenośne odtwarzacze multimedialne. Współczesny widz nie […]

W ostatnich czasach, gdy mówimy o rynku wideo, bardzo często pojawia się angielski skrót VOD – wideo na żądanie. Model działalności współczesnej telewizji ulega ciągłej zmianie. Przemianom podlega również sama widownia, która powoli wycofuje się z przed telewizora na rzecz komputera oraz innych urządzeń takich jak telefony komórkowe, czy przenośne odtwarzacze multimedialne.

Współczesny widz nie ogranicza się telewizyjną ramówką, gdyż nie ma czasu siedzieć na kanapie, grzecznie oczekując na rozpoczęcie pożądanego programu. Wideo na żądanie jest właśnie ideą, według której twórcy treści (stacje telewizyjne bądź wytwórnie filmowe) udostępniają swoim widzom aktualizowaną wideo-bibliotekę. Oglądamy co chcemy i kiedy chcemy.

Również w Polsce, nadawcy starają się nadążyć za nowymi trendami. Opisywany ostatnio TVN posiada serwisy TVN24.pl (informacje) oraz Plejada.pl (filmy, seriale i programy rozrywkowe). Polsat eksperymentuje z aplikacją ipla, która umożliwiała obejrzenie Euro 2008 w sieci, a już niedługo pozwoli zobaczyć festiwal TOPtrendy. Natomiast Telewizja Polska od 2005 prowadzi w polskiej sieci program badawczy mający na celu stworzenie platformy dystrybucji treści TVP w internecie.

iTVP.pl, bo o nim mowa to serwis należący do TVP, którego głównym zadaniem jest udostępnianie widzom programów i seriali emitowanych na antenie Telewizji Polskiej. Serwis umożliwia dostęp do programów emitowanych na żywo (najczęściej są to serwisy informacyjne bądź różnego rodzaju festiwale) oraz archiwalnych pozycji. Katalog jest bardzo obszerny. Znaleźć w nim można program nawet z przed pół roku, choć wątpię, aby administratorzy iTVP.pl utrzymywali całość archiwum. Prawdopodobnie jest pewien przedział czasowy, po przekroczeniu, którego najstarsze pozycje są usuwane.

Choć serwis należy do publicznego nadawcy, finansowanego z abonamentu RTV, to nie wszystkie oferowane przez iTVP.pl usługi są darmowe. Dostęp do archiwalnych odcinków oraz nie emitowanych jeszcze seriali dostępny jest za stosowną opłatą. Choć wydawać by się mogło, że TVP mogłaby udostępnić swoje tytuły za darmo (biorąc pod uwagę chociażby takie serwisy jaku Hulu), to najwyraźniej według tego nadawcy nie ma takiej potrzeby.

Pod względem technologicznym iTVP korzysta z rozwiązań opartych na Windows Media Video od Microsoftu. Większość pozycji dostępnych w katalogu serwisu zabezpieczona jest przez DRM, który umożliwia nadawanie licencji do odtworzenia tylko osobom, które wykupią dostęp. Jeśli natomiast chodzi o jakość dostępnych plików to dzięki zastosowaniu wspomnianej technologii jest ona skalowalna w stosunku do prędkości łącza jakim dysponujemy. Ja sam miałem okazje testować iTVP na łączach 300 Kbit oraz na 1 Mbit. Muszę przyznać, że choć na tym szybszym jakość jest wyraźnie lepsza, to na wolniejszym jest ona akceptowalna na tyle, że możliwe jest w miarę komfortowe obejrzenie programów TVP. Zdążyć się może oczywiście, że od czasu do czasu plik będzie buforowany, ale nie bądźmy małostkowi.

Jak wspomniałem wcześniej, iTVP.pl to projekt badawczy. Moim zdaniem jest on jednak całkiem udany i jakością nie odbiega od zachodnich standardów. Dyskusyjny jest moim zdaniem model sprzedaży lecz jest to kwestia subiektywej oceny. Serwis Telewizji Polskiej napewno spełnia swoje główne założenie, którym jest dystrybucja oferty programowej nadawcy. Miejmy nadzieje, że z czasem w ofercie iTVP.pl pojawią się programy w rozdzielczości HD oraz pełnometrażowe filmy. Potencjał serwisu jest duży lecz wymaga dobrego i przemyślanego zarządzania.