Polska

Polskie firmy IT odnoszą sukcesy na rynku międzynarodowym. Oby tak dalej

Maciej Sikorski
Polskie firmy IT odnoszą sukcesy na rynku międzynarodowym. Oby tak dalej
1

W serwisie rmf24.pl trafiłem wczoraj na ciekawą ankietę - wybierano w niej "czempiona polskiego eksportu". Spodziewałem się firm od lat wymienianych jako przykłady rodzimych producentów, którzy odnieśli sukces poza Polską tworząc np. okna. Zajrzałem do zestawienia przypominając sobie szybko kilka ta...

W serwisie rmf24.pl trafiłem wczoraj na ciekawą ankietę - wybierano w niej "czempiona polskiego eksportu". Spodziewałem się firm od lat wymienianych jako przykłady rodzimych producentów, którzy odnieśli sukces poza Polską tworząc np. okna. Zajrzałem do zestawienia przypominając sobie szybko kilka takich marek, ale okazało się, że autorzy postanowili wskazać na inne firmy, także te z sektora nowych technologii.

Kiedyś z ciekawości porównałem zestawienia najbogatszych ludzi USA, Polski i świata - takich list nie brakuje, co roku są aktualizowane. Chciałem sprawdzić, jak wypada nasza setka na tle dwóch pozostałych pod względem liczby osób związanych z IT. Spodziewałem się, że mamy mniej "technologicznych krezusów" niż Amerykanie (nie porównuję przy tym ich majątku), ale nie podejrzewałem, że różnica będzie tak duża. Na razie w naszym zestawieniu dominują przedsiębiorcy związani z gałęziami gospodarki, które na AW raczej się nie pojawiają. Nasz kraj nadal przechodzi transformację i to widać przy porównaniu takich zestawień.

Fakt, iż dzisiaj nie mamy w pierwszej setce bogaczy zbyt wielu nazwisk kojarzonych z IT nie oznacza, że w przyszłości będzie podobnie - spodziewam się zmian i to kilku, a nowe nazwiska nie będą związane z jednym biznesem, jednym segmentem sektora nowych technologii. Na razie nie ma sensu podawać nazwisk, chociaż można wskazać kilku pretendentów, ważniejszy jest sam fakt przemian. Uczestniczenie (aktywne) w rynku IT stanowi dzisiaj jeden z istotnych czynników świadczących o właściwym rozwoju państwa, jego sile.

Wracam do ankiety z rmf24.pl. Autorzy zaproponowali pięć firm, spośród nich należy wybrać czempiona eksportu. Trzy pozycje to przedstawiciele działki IT: Comarch, Techland i Zortrax. Pierwsza tworzy oprogramowanie i dała już swojemu założycielowi miejsce w gronie najbogatszych Polaków, druga zajmuje się produkcją gier, trzecia prężnie działa w świeżym biznesie druku 3D. Różne działki, różne obroty i możliwości rozwoju, ale w każdym przypadku można powiedzieć o rzeczywistych sukcesach. Co ciekawe, pozostałe dwie firmy, Sunreef Yachts oraz Supersnow, też muszą stawiać na innowacje w rozwoju swoich produktów, by przebić się na międzynarodowym rynku - sama cena (niska cena) nie zapewni sukcesu:

Paradoksalnie w rozwoju firmy pomogły ciężkie warunki z jakimi trzeba było zmierzyć się w Polsce. I nie chodzi o warunki ekonomiczne, ale... atmosferyczne. W Białce trzeba było produkować śnieg przy stosunkowo wysokich temperaturach (tylko nieznacznie spadających poniżej zera) i wysokiej wilgotności powietrza. Trzeba było zastosować nowe rozwiązania w budowie armatek i całych systemów śnieżenia. [źródło]

Cieszy mnie fakt, że w zestawieniach tego typu pojawiają się firmy technologiczne, że nie wskazuje się kolejny raz na firmę meblarską czy obuwniczą. Nie mam oczywiście nic przeciw tym przedsiębiorstwom/branżom, życzę im jak najlepiej i trzymam kciuki, ale chcę czytać o "eksporterach czempionach" z IT. Oczywiście, aby ktoś mógł o nich napisać, muszą pojawić się ku temu przesłanki. A tych najwyraźniej nie brakuje. Ludzie niezainteresowani działką nowych technologii mogą w końcu dowiedzieć się, że w naszym kraju rozwija się rodzima branża IT i wychodzi poza granice Polski. Pozytywne info na początek tygodnia.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

techlandzortrax