33

Polskie ceny next-genów ujawnione – kupisz grę na One’a, ale nie będziesz miał na czym zagrać

Fala hejtu na Microsoft powoli przetacza się przez Internet. Pojawiało się już nawet wiele głosów jakoby Sony w przedbiegach wygrało nową generację konsol. Trzeba  jednak w tym wszystkim pamiętać o tym, że rzadko  kiedy dzieje się tak, aby samo urządzenie, sprzętowo rozstrzygało na swoją korzyść szale zwycięstwa w walce o pieniądze graczy. Właśnie, graczy! To […]

Fala hejtu na Microsoft powoli przetacza się przez Internet. Pojawiało się już nawet wiele głosów jakoby Sony w przedbiegach wygrało nową generację konsol. Trzeba  jednak w tym wszystkim pamiętać o tym, że rzadko  kiedy dzieje się tak, aby samo urządzenie, sprzętowo rozstrzygało na swoją korzyść szale zwycięstwa w walce o pieniądze graczy. Właśnie, graczy! To gry, które będą wyróżnikami dla danej platformy zadecydują o sukcesie jednej i porażce drugiej. A już dziś pierwsze tytuły pojawiły się w ofercie polskich sklepów. Jak ma się to do nieobecności Xboxa One w Polsce?

Wczoraj Kamil informował Was o tym, że Xbox One w momencie swojej premiery nie będzie dostępny w Polsce. Ba, nawet jego sprowadzenie z jednego z 21 krajów oficjalnej dystrybucji, nic nie da, gdyż cacko Microsoftu po prostu u nas się nie uruchomi. Kolejnym ciosem zadanym gigantowi z Redmond przez Sony było dzisiejsze potwierdzenie przez Polski oddział Sony, że PS4 będzie u nas dostępne pod koniec 2013 roku, tak samo jak w całej Europie.

Należy jednak pamiętać, że tak naprawdę jest to cios o dość małym znaczeniu, gdyż rynki środkowej i środkowo-wschodniej Europy nigdy nie były dla producentów targetem numer 1. Mimo wszystko dla Polaków to sprawa dość ważna, aby nie traktować nas jako narodu drugiej klasy – pokazaliśmy to zresztą podczas sporu o Xbox Live.

PS4_Xbox_One_Controllers-580-75

Ważną rolę w starciu obu konsol odgrywały będą ceny, a te zostały już dziś ujawnione przez polskich dystrybutorów. I tak np. w sklepie Muve PlayStation 4 została wyceniona na 1699 zł, a Xbox One na 400 zł drożej.

Przejdźmy teraz do oferty gier i porównajmy ją na przykładzie sklepu Ultima. W tym przypadku gry niezależnie od platformy kosztują po 249,9 zł. Należy jednak zaznaczyć, że na One’a dostępny jest jak na razie jedynie „Battlefield 4” przeceniony z oficjalnych 279,9 zł, natomiast na PS4 możemy zamówić pre-oreder m.in. „Watch Dogs”, „inFamous Second Son” czy „Assassins Creed 4”.

Ceny te, więc nie odbiegają znacząco od tego, co w lutym tego roku zaproponowała dla swoich flagowych tytułów Sony, czyli gry o cenie sugerowanej w okolicach 280 zł. Wygląda jednak na to, że teraz nie tylko największe hity będą kosztowały tyle w Polsce przyzwyczajonej do niższych cen, a wszystkie gry.

Ciekawie za to prezentuje sprawa związana z ustaleniem premiery Xboxa One w Polsce dopiero w 2014 roku. Z ofert dystrybutorów wynika wręcz, że będziemy mogli kupić sobie daną grę, ale już sprzętu Microsoftu, na którym mogłaby ona zadziałać, nie. Musicie sami przyznać, że wygląda to nieco kuriozalnie i rodzi pole do popisu dla umiejętności grup hakerskich, które (tu mogę się założyć) będą chciały złamać zabezpieczenia nowego Xboxa.

Foto 1, 2