18

Polska firma produkująca tablety i przenośne komputery – Premierowy pokaz video na Antyweb!

Ekscytujemy się, tabletami, netbookami i małymi urządzeniami przenośnymi takimi jak CrunchPad produkowanymi za granicą a tymczasem okazuje się, że w Polsce również powstają tablety i przenośne komputery. Nie chodzi jednak o produkcję na zlecenie IBM czy Dell ale o produkty zaprojektowane i wykonane w Polsce. Bardzo miło mi przedstawić firmę SiGarden, która powstała z grupy […]

Ekscytujemy się, tabletami, netbookami i małymi urządzeniami przenośnymi takimi jak CrunchPad produkowanymi za granicą a tymczasem okazuje się, że w Polsce również powstają tablety i przenośne komputery. Nie chodzi jednak o produkcję na zlecenie IBM czy Dell ale o produkty zaprojektowane i wykonane w Polsce.

Bardzo miło mi przedstawić firmę SiGarden, która powstała z grupy osób pracujących do 10 lat w Intel Polska (oddział Gdańsk). Założyciele firmy podczas pracy w Intelu tworzyli bardzo zaawansowane technologie telekomunikacyjne i mobilne, ale postanowili w pewnym momencie rozpocząć własną działalność.

Założeniem biznesu miało być Ich stworzenie przenośnych komputerów i urządzeń opartych o technologię Intel Atom (oraz jego następcami). Cały projekt oraz jego wdrożenie od płytek z układami, chipsetami, ekranem, designem, marketingiem i masową produkcją wykonywany jest siłami SiGarden (nie będzie montażu w chinach?). W ciągu roku działalności SiGarden stworzyła 6 działających prototypów – 2 skierowane na rynek masowy, 4 na rynek przemysłowy.

Jedyny materiał jaki istnieje na temat tych urządzeń to video jakie ma dziś swoją premierę właśnie na Antyweb. Zapraszam do zapoznania się z pierwszym materiałem promocyjnym SiGarden (urządzenia przedstawione na nim to tylko prototypu i ich docelowy kształt może się znacznie różnić od tego co widzimy)


Spędziłem chwilę czasu na wyciągnięciu z tego materiału jak największą ilość informacji o produkowanym sprzęcie (oprócz tego video nie mam żadnych danych odnośnie sprzętu i jego specyfikacji). Oto więc co widzimy:

FormePC – mały handheld wyposażony w 7 calowy ekran dotykowy, przeglądarkę, system to linux lub windows xp (i pewnie następcy) , posiada również kamerę, wbudowany GPS i działa prawdopodobnie do 8 godzin na bateriach

1PC to interactive media center z możliwością odbioru telewizji cyfrowej, reszta haseł pojawiająca się na firmie może oznaczać wszystko jeśli się ich odpowiednio nie zinterpretuje.

Rugged Tablet PC wygląda na przemysłowy komputer służący do pracy w trudnych warunkach wymagających odporności urządzenia na wodę, wstrząsy, ciśnienie, niskie temperatury itp. Wyposażony oczywiście w dotykowy ekran, WiFi itp.

Pozostałe produkty prezentowane na filmie to moduły prawdopodobnie do komputerów oraz chyba również płyta główna komputera. Trudno jest powiedzieć, czy to wszystko czym do tej pory zajmuje się firma (na stronie jest jeszcze mowa o dwóch projektach, których przynajmniej nazwy nie pojawiły się na video) i czy to co widzieliśmy jest na pewno w ostatecznym kształcie.

Jeszcze jedna ciekawostka związana z produktami SiGarden, podobno firma porozumiała się z twórcami Swype (technologi wprowadzania tekstu bez odrywania palca od ekranu – wspominałem o niej niedawno na Antyweb) i prawdopodobnie niektóre z urządzeń będą wspierały ten sposób pisania!

Niedługo nastąpi aktualizacja strony głównej firmy SiGarden, i będziemy mogli poznać szczegóły produktów! Szczerze mówiąc nie mogę się doczekać aby zobaczyć efekt finalny prac, trzymam kciuki!