Polska

Polska alternatywa dla chmury już na Kickstarterze

Karol Kopańko
Polska alternatywa dla chmury już na Kickstarterze
37

W listopadzie zeszłego roku mogliście przeczytać na Antywebie mój wywiad z twórcami sher.ly, lokalnej chmury danych, która umożliwia prywatne i szybkie dzielenie się plikami w grupach. Teraz ten sam startup idzie krok dalej i uruchamia kampanię na Kickstarterze – chce sprzedawać urządzenie udostępni...

W listopadzie zeszłego roku mogliście przeczytać na Antywebie mój wywiad z twórcami sher.ly, lokalnej chmury danych, która umożliwia prywatne i szybkie dzielenie się plikami w grupach. Teraz ten sam startup idzie krok dalej i uruchamia kampanię na Kickstarterze – chce sprzedawać urządzenie udostępniające dane.

Nazywa się Sherlybox i ma umożliwić dostęp do plików, nawet kiedy urządzanie udostepniające zostanie wyłączone, przejmując rolę serwera. Sprzęt działa w zamkniętym środowisku i umożliwia dzielenie się danymi pomiędzy użytkownikami urządzeń mobilnych jak i stacjonarnych

Aby kampania zakończyła się sukcesem startup chce uzbierać 69 tysięcy dolarów. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem to pierwsze egzemplarze urządzenia trafią do swoich nowych właścicieli jeszcze w grudniu tego roku. Zależnie od sumy jaką wesprzemy projekt, dostaniemy różne rzeczy. I tak za $19 możemy liczyć na koszulkę, $10 więcej to licencja na aplikację sher.ly, a jeśli chcemy otrzymać samego sherlyboxa to z naszego konta musi ubyć $149. To jednak wersja bez dysku, bo za taką z HDD o pojemności 1 TB trzeba dopłacić jeszcze $50..

Zadałem jeszcze kilka pytań dotyczących samego produktu Markowi Cieśli, twórcy sherlyboxa:

Zaczynaliście od usługi, kiedy zrodził się pomysł na urządzenie?

Marek Cieśla:Zdaliśmy sobie sprawę, że potrzebne jest posiadanie jakiegoś storage niezależnego od laptopa, dlatego wymyliśmy Sherlybox.

Inspirowaliście się trochę Apple w projekcie?

Chcieliśmy zrobić coś co jest ładne, pasujące do innych urządzeń - dlatego taki styl. No i przede wszystkim proste w obsłudze. W urządzeniach NAS trzeba znać się na sieciach, tutaj wystarczy nacisnąć 3 razy przycisk i już.

Dlaczego akurat 69 tys.? To stosunkowo mała kwota…

Studiowaliśmy dlaczego niektóre projekty wypalają a inne nie. Z tego wyszło ze niższy pułap + szybkie pledge powoduje, że inni tez chcą się przyłączyć. Gdybyśmy np. dali 200 000 dolarów i nie uzbierali ponad 30% w pierwszy dzień, wtedy inni uznają, że to jest projekt w który nie warto inwestować.

A tyle Wam wystarczy?

69 tys. wystarczy na produkcję, ale nie masową, tak aby zachęcić biznes, a w szczególności inwestorów. Natomiast my celujemy wyżej. Trzeba pamiętać ze Sherlybox będzie rozwiązaniem nie tylko konsumenckim, ale i dla tych firm, które będą chciały prywatnie, szybko wymieniać się danymi. Oni potrzebują rozwiązań prostych. Taką konfiguracje Sherlybox'a osobno będziemy sprzedawać przez partnerów którzy operują na rozwiązaniach typu NAS (Network Attached Storage) i tutaj będziemy mieć funkcjonalność Sherlybox'a w poszczególnych modelach tych firm jak np. Zyxell, czy Synology.

A gdzie będzie odbywała się produkcja?

Prototyp robimy w Polsce, natomiast tzw. wzorzec (mold) jest robiony w Chinach, gdyż tam kosztuje on 3 tys. złotych a w Polsce 30 tys. Samo składanie i pakowanie może być już w Polsce.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

KickStarterboxkampania