Badanie zostało przeprowadzone w 27 krajach na próbie prawie 20 tys. respondentów. Zerknijmy najpierw na wyniki odnoszące się do oceny szans w poszczególnych krajach na pojawienie się szczepionki przeciwko koronawirusowi jeszcze w tym roku.
3 in 4 adults around the world say they would get a COVID-19 vaccine @Ipsos #coronavirus https://t.co/CxjVJPsy7k pic.twitter.com/v9oeBxRNpi
— World Economic Forum (@wef) September 13, 2020
Uśredniając wyniki dla całego badania, 41% badanych nie wierzy w taki scenariusz. Najbardziej optymistycznie podchodzą do tego Chińczycy, gdzie prawie 90% badanych uważa, że szczepionka przeciwko COVID-19 pojawi się do końca tego roku. Z kolei w Polsce odsetek ten wynosi zaledwie 22%, z czego tylko 3% jest przekonanych o takiej dacie.
Co w sytuacji, gdy się pojawi taka szczepionka na rynku? Prawie 3/4 z ogółu badanych deklaruje przyjąć taką szczepionkę, najwięcej znowu mamy takich osób w Chinach, gdzie prawie cała populacja chciałaby się zaszczepić przeciwko COVID-19, nieco mniej takich wskazań jest w Brazylii, w Australii i Indiach.
Natomiast na ostatnich trzech pozycjach wśród badanych krajów znalazły się Węgry, Polska i Rosja, gdzie odpowiednio 56%, 56% i 54% osób jest gotowych przyjąć szczepionka, gdy ta się pojawi. W Polsce jest 18% zdecydowanych osób, by jej nie przyjmować, a 27% raczej się na to nie zdecyduje.
Wśród powodów przeciwko przyjmowaniu szczepionki, globalnie wymieniane są obawy przed skutkami ubocznymi – 56% wskazań, brak wiary w skuteczność takiej szczepionki – 29%, 19% nie dostrzega ryzyka związanego z koronawirusem, a przeciwko szczepionkom jako takim w ogóle jest 17% badanych na świecie.
W Polsce odsetek osób obawiających się skutków ubocznych jest wyższy i wynosi 65%, 44% nie wierzy w jej skuteczność, 13% nie dostrzega zagrożenia wirusem, a 18% Polaków jest przeciwko jakimkolwiek szczepieniom, czyli o 1% więcej niż średnia globalna.
—
To są wyniki badania przeprowadzonego przez Ipsos pomiędzy 24 czerwca a 7 sierpnia 2020 roku, na platformie Global Advisor, na próbie 19 519 osób dorosłych w wieku od 18 do 74 w USA, Kanadzie, Malezji, RPA i Turcji oraz w wieku 16-74 lata w pozostałych krajach.
Źródło: Ipsos.
Więcej z kategorii Polska:
- Ubezpieczenie smartfona - gdzie, jak za ile?
- Grubo. 450 tys. złotych kary dla youtubera od UOKiK
- Tradycyjna antena FM/UKF głównym źródłem sygnału radia dla 19,5 mln Polaków. Co z internetem i DAB+?
- Zatrważające wyniki kontroli taksówek. Kierowcy bez prawa jazdy czy poszukiwani przez policję
- Mój BIK - ochrona przed wyłudzeniami kredytów dostępna już w aplikacji na Androida i iOS