94

Pogrom w branży IT w Indiach – do 2022 roku pracę może stracić 700 000 osób

librem 5
W roku 2017 w Indiach w branży IT pracę straciło blisko 56 000 pracowników. Jest to pogrom, ale, z tego co pokazują analitycy, będzie jeszcze gorzej. Indie są jednym z większych (o ile nie największym) dostawców usługi outsourcingu IT na świecie. Dwie największe firmy indyjskie świadczące usługi IT czyli Tata Consultancy Service i Infosys po raz pierwszy nie tylko ograniczyły zatrudnienie, ale przeprowadziły w 2017 regularną redukcję etatów.

Piszę o tym dlatego, że miałem w pracy zawodowej kontakt z konsultantami IT z Indii. Było to pomiędzy 2008 a 2011 rokiem. Przyznam, że ta współpraca była bardzo ciężka i bardzo stresująca bo w wielu przypadkach okazywało się, że zewnętrzni „konsultanci” IT zamiast pomagać przysparzają tylko więcej pracy. Wtedy jednak panowała ogólnoświatowa moda na outsourcing zasobów IT. Przeświadczenie o tym, że technologia może być kluczowym elementem konkurencyjności na rynku w branżach poza technologicznych praktycznie nie występowało. Liczyła się obietnica wdrożenia projektu zewnętrznymi siłami z w miarę ograniczonym budżetem.

Jak pracowało się z outsourcowanym developmentem? Opowiem może na przykładzie, który to dobrze wizualizuje. Wyobraźcie sobie, że chcecie zamówić nowy raport finansowy, który ma być dostępny w waszym systemie ERP. W normalnej sytuacji zrobiłbym specyfikację raportu określającą co i w jakich kolumnach ma się pokazywać i na jakiej zasadzie liczyć. Następnie przekazywaliśmy taką specyfikację do naszego developera od tego konkretnego systemu ERP i po kilku poprawkach raport był gotowy.

W przypadku zewnętrznych konsultantów z Indii, którzy nie mieli większego pojęcia o systemie w którym piszą raport musiałem dodatkowo specyfikować każde pole (wymieniając jego nazwę techniczną zapisaną w bazie danych) jakie będzie użyte w raporcie. Powodowało to godziny pracy więcej nad każdym zleceniem a efekt początkowy pracy i tak był przeważnie nie do przyjęcia. Tak więc poprawialiśmy specyfikację, developer poprawiał kod i takie kółko kręciło się kilka razy. Co zabawniejsze jeśli okazywało się, że jakiś developer z Indii jest naprawdę dobry natychmiast awansowano go na wyższy poziom i okazywało się, że przy takim levelu nie jest już on dla naszego projektu dostępny gdyż przewidziane były tylko zasoby z niższych poziomów.

Nie chcę krytykować modelu outsourcingu, bo wielu przypadkach on jest niezbędny i naprawdę efektywny kosztowo. Wszystko jeśli założymy, że naprawdę IT w naszej firmie to tylko koszt nie wpływający na konkurencyjność firmy. A w tamtych czasach wiele korporacji tak właśnie myślało. Jak menadżer w dziale IT to podejście i deprecjonowanie znaczenia technologii zawsze mnie bolało bo wierzyłem, że jest ono błędem. Dziś mam więc sporo satysfakcji widzą jak się ono zmienia.

praca IT branża

Dziś IT nie jest przez panów od finansów i exceli traktowane jedynie jako łatwo zastępowalny zasób. Dziś mamy końcówkę roku 2017 – świat zrobił olbrzymi postęp jeśli chodzi o technologie. Nie są już one jedynie kosztem ale stają się głównym elementem jakim konkuruje się na rynku i jednym z cenniejszych atutów. Dziś praktycznie w każdej branży technologie są krytyczne dla przedsiębiorstwa. Ta zmiana powoduje też inne podejście do zatrudniania w tym obszarze, tym bardziej że automatyzacja dotknęła również działkę IT i dziś nie potrzebujemy już tak wielu developerów jak jeszcze parę lat temu. Liczą się więc specjaliści w konkretnych niszach. I to może być powodowem jednej z większych redukcji etatów na rynku outsourcingu IT.

Według analityków z firmy HfS Research do 2022 roku w Indiach straci pracę blisko 700 000 pracowników z branży IT. Jedynie 5% z wszystkich zatrudnionych to pracownicy z wyższymi czy też specjalistycznymi umiejętnościami. Jest to konsekwencja rozwoju w którym przez lata stawiało się na ilość projektów i pracowników. Dziś w momencie kiedy systemy i wdrożenia wyglądają zupełnie inaczej okazuje się, że cennym zasobem są specjaliści a pracownicy z podstawowymi umiejętnościami mogą być łatwo zastępowalni a ich praca automatyzowana.

Powodów takiego stanu rzeczy jest jednak wiele. Jak czytam w opracowaniu – część z firm IT w Indiach przeszła na model zatrudniający ludzi po projekty. Zamiast trzymać w gotowości większą liczbę pracowników – będą ich zatrudniać w momencie kiedy pojawią się takie potrzeby. Oczywiście model ten wymuszony jest przez sytuację rynkową. Z innych przyczyn jakie wymienia się jeśli chodzi o zmianę w podejściu do działań IT są akwizycje firm łącznie z zasobami. Dzięki czemu pozyskuje się wykwalifikowany personel i know how w konkretnej potrzebnej dziedzinie.

Zmiany na rynku pracy IT to tylko początek, automatyzacja i rozwój technologi za chwilę całkowicie zmienią globalny rynek pracy niezależnie od branży. Specjalizacje już teraz są kluczowym elementem przy zatrudnianiu a wiele popularnych stanowisk pracy dopiero powstaje.

Na podstawie qz.com