Komputery i laptopy

Podkładka pod mysz - czy niezbędna?

Paweł Winiarski
Podkładka pod mysz - czy niezbędna?
10

Okres dominacji myszek z kulkami utwierdził nas w przekonaniu, że podkładka pod mysz jest niezbędna. Bardzo wiele myszek dostępnych dziś w sklepach poradzi sobie bez nich, natomiast warto w nie zainwestować. Dlaczego?

Nie wszyscy pamiętają, że kiedyś na spodzie myszki nie świeciła dioda, a jej czyszczenie nie ograniczało się do jej przetarcia z kurzu. Myszy z kulkami na zawsze pozostaną w pamięci użytkowników komputerów, podobnie jak wydrapywanie paznokciem gumy zbierającej się na wałkach myszki.

Warto zainwestować w podkładkę

Wspomniałem, że większość dostępnych na rynku myszek poradzi sobie bez podkładki. To prawda, myszki optyczne zadziałają na wielu płaskich powierzchniach - takich jak stół czy biurko. Precyzja działania myszki zależeć będzie wtedy jednak od rodzaju wspomnianej powierzchni i sposobu, w jaki odbija ona wiązkę światła wysyłaną przez myszkę. Trzeba bowiem przypomnieć jak działa mysz optyczna - "gryzoń" wysyła wiązkę światła, a następnie odczytuje pozycję na podstawie odbitego przez powierzchnię promienia. Jeśli stół czy biurko będzie zbyt kolorowe lub nieodpowiednio pochłonie/odbije światło, taki odczyt będzie nieprecyzyjny, a to przełoży się na ruch kursora na ekranie. Trzeba też pamiętać, że nie na każdej powierzchni myszka będzie się ślizgać tak samo dobrze. Chropowate stoły nie zagwarantują płynnego ruchu i to również wpłynie na precyzję kontrolera.
Należy również pamiętać o tym, że jeśli między myszką a biurkiem nic się nie znajdzie, będzie to negatywnie działać na obie strony. Myszka szybciej się porysuje, a stół czy biurko szybko ubrudzą lub nawet wytrą z wierzchniej okleiny.

Dlatego też warto zainwestować w podkładkę - oczywiście nie najtańszą dostępną na rynku. Niektóre z nich potrafią się bowiem bardzo szybko odkształcać lub wyjątkowo szybko wycierać. Myślę jednak, że już materiałowo/gumowa podkładka za około 30 złotych będzie dobrym rozwiązaniem, które wystarczy na długo.

Podczas gdy zwykły szary użytkownik komputera nie potrzebuje precyzji myszki, zarówno dla grafika jak i gracza jest to już koniecznością.

Drogie podkładki dla graczy?

Czy podkładka dedykowana grom jest graczowi niezbędna? Nie. Czy pomaga - to zależy. Warto pamiętać, że akcesoria dla graczy to często wizualna modyfikacje urządzeń, biurka i okolic, a nie gadżet dający faktyczną przewagę w grach. Oczywiście odbiór samego gracza może być inny - szklana podkładka na pewno zaoferuje lepszy poślizg, co niektórzy gracze docenią i uznają za znaczące. Trzeba jednak pamiętać, że z podkładką za ponad 100 złotych nie sprawi, że nagle podskoczycie w rankingach CS: GO. Są tez podkładki za powiedzmy 250 złotych, ale te wyglądają już jak typowy gadżet, szczególnie że oferują na przykład podświetlenia z 16,8 miliona kolorów czy specjalną strefę dla nadgarstka. Na pewno kupując podkładkę przeznaczoną do grania warto zwrócić uwagę na jej rozmiar i starać się celować w większe konstrukcje.

Rodzaje podkładek pod mysz

Choć w marketach z elektroniką raczej nie znajdziecie zbyt wielu rodzajów podkładek pod mysz - w sklepach specjalistycznych (głównie w kategorii akcesoria dla graczy) uśmiechać się będą do Was różne ich rodzaje. Ze względu na zastosowany materiał podkładki możemy podzielić na:

- materiałowe. Rozpiętość cenowa takich podkładek jest ogromna - od najtańszych propozycji z marketów po drogie rozwiązania dla graczy. Podkładki materiałowe bardzo dobrze radzą sobie z każdym rodzajem myszy, są jednak podatne na zabrudzenia i płyny. Nie gwarantują również najszybszego ślizgu myszy.

- plastikowe. Trwałe i odporne na zabrudzenia, gwarantują szybkość i precyzję poruszania się myszy. Trzeba jednak pamiętać, że są dość głośne (dźwięk ślizgania się myszy po plastiku).

- metalowe. Bardzo wytrzymałe oraz oczywiście odporne na zabrudzenia. Charakteryzują się dobrym ślizgiem, jednak bardzo szybko zużywają ślizgacze myszy. Świetnie współpracują z sensorami laserowymi, do zwykłych myszek optycznych są raczej niepolecane.

- szklane. Gwarantują bardzo dobry ślizg oraz precyzję, są w dodatku odporne na zabrudzenia oraz płyny. Nie nadają się jednak do pracy zez zwykłymi myszkami optycznymi, powinni je stosować przede wszystkim posiadacze dobrej jakości myszek laserowych.

Wbrew pozorom wybór dobrej podkładki pod mysz nie jest wcale łatwy i każdy użytkownik może mieć inne odczucia używając konkretnych rozwiązań. Warto jednak poświęcić trochę czasu na znalezienie idealnej podkładki i nie sugerować się wyłącznie ceną. Dobra produkt tego typu wystarczy na wiele miesięcy, zachowując wszystko zarówno ze swojej funkcjonalności, jak również wyglądu.

grafiki:

belchonock/Depositphotos
scukrov/Depositphotos

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu