Startups

Podkarpackie i startupy to idealne połączenie. Oto dowód

Jakub Szczęsny
Podkarpackie i startupy to idealne połączenie. Oto dowód
16

Sam jestem mieszkańcem Podkarpacia. Ba, mieszkam w jego stolicy i doskonale wiem o tym, że dzieje się tutaj naprawdę sporo jeżeli chodzi o środowisko startupowe. Niektórzy z Was mogą sądzić, że bodaj najważniejsza część tzw. "Polski B" to raczej słabe miejsce na tworzenie innowacyjnych biznesów - warto zweryfikować swoją postawę!

Zacznijmy od tego, że za prężnie rozwijającym się środowiskiem startupowym stoi... najważniejsze miasto województwa podkarpackiego: Rzeszów. Ten znany jest głównie z tego, że żyje się tutaj dobrze, rozwija się innowacyjne, nieznane nigdzie indziej rozwiązania wpływające na jakość przestrzeni miejskiej, a ponadto stolica Podkarpacia uchodzi za jedną z najczystszych i najpiękniejszych aglomeracji w Polsce. Taki klimat udziela się również tym, którzy mają naprawdę świetne pomysły na własny biznes. Pomagają im w tym również inicjatywy startupowe, których uwierzcie mi - nie brakuje.

Na Podkarpaciu warto robić startupy. Te inicjatywy wspierają innowacyjne biznesy

Działający od 2012 roku Podkarpacki Park Naukowo Technologiczny AEROPOLIS to kompleksowa organizacja działająca na rzecz startupów - począwszy od organizowania wydarzeń krzewiących kulturę startupową, a skończywszy na programach inkubacyjnych oraz akceleracyjnych dla młodych firm. Do dyspozycji są laboratoria badawcze oraz eksperci, którzy służą radą niedoświadczonym jeszcze rekinom biznesu.

Ci, którzy w środowisku startupowym "siedzą" od wielu, wielu lat pamiętają zapewne o imprezie Internet BETA, która odbywa się rok do roku w Kielnarowej koło Rzeszowa. Co by nie mówić - jest to absolutnie legendarna w branży impreza, w trakcie której można poznać prelegentów - ekspertów w przeróżnych dziedzinach, którzy chętnie dzielą się swoją wiedzą z zainteresowanymi. W tym roku Internet BETA odbędzie się już 19-21 września - Rzeszów po raz kolejny na kilka dni stanie się startupową stolicą Polski.

Zwróćcie uwagę również na StarInPodkarpackie - inicjatywę startupową której celem jest rozbudowa lokalnego ekosystemu oraz budowanie silnej społeczności za pośrednictwem wydarzeń, spotkań oraz innych działań w ramach organizacji. StarInPodkarpackie odpowiada także za promocję innowacyjnych przedsiębiorstw, a także organizację wydarzeń branżowych. Mało tego, sztab zajmuje się także pozyskiwaniem kapitału dla startupów m. in. poszukując funduszy VC oraz aniołów biznesu. Równie ważnymi sektorami działalności StarInPodkarpackie jest akceleracja biorących udział w programach startupów (aż do Demo Day), a także mentoring bazujący na stałej współpracy z ekspertami.

Samsung Inkubator Rzeszów to z kolei inicjatywa, którą już opisywaliśmy na Antywebie - znajdująca się bezpośrednio w Rzeszowie dba o to, by w tym mieście znajdowała się kompleksowa przestrzeń kreatywna dla młodych, aczkolwiek świetnie rokujących biznesów. Firma Samsung stojąca za tym inkubatorem doskonale wyposażyła przestrzeń oddaną startupom: te mogą korzystać ze specjalistycznego sprzętu niezbędnego do prototypowania, a także... tzw. chill zone'u, w którym można odpocząć od kreatywnej pracy. Mało tego, w Samsung Inkubatorze organizowane są liczne imprezy branżowe, w trakcie których pasjonaci biznesu technologicznego mogą poznać niesamowitych ekspertów oraz dowiedzieć się więcej o aktualnych trendach.

Urząd Miasta Rzeszowa również aktywnie uczestniczy w rozwoju społeczności startupowej: efektem tego jest Rzeszów Startup Akcelerator - program, w którym startupy poza ścieżką merytoryczną akceleracji mają możliwość współpracy z miastem na zasadzie wymiany danych ze spółkami miejskimi oraz wydziałami działającymi wewnątrz urzędu. Rzeszów jako miasto tworzące "tradycje startupowe" bardzo chętnie współpracuje z młodymi firmami mającymi własne pomysły na to jak ulepszyć tkankę miejską: aktualnie trwa nabór startupów z branż: IT, Smart City, Medtech oraz Industry.

Ważnym punktem na startupowej mapie Rzeszowa jest Przestrzeń Kreatywna KWADRAT, która funkcjonuje jako miejsce pasjonujących spotkań przeróżnych społeczności: m. in.: GDG Rzeszów, Women Techmakers, Rzeszów Java User Group czy RzeQA. Ponadto, w "Kwadracie" można znaleźć także doskonale wyposażoną przestrzeń coworkingową, a także prywatne boksy dla startupów.

Podkarpackie startupy, na które warto zwrócić uwagę. Sam takie znam!

Niesamowicie imponuje mi JITIV - projekt Dominika Ciurko, który stworzył swój biznes bazując na... trywialnym problemie ze swojego życia. zastanawiał się on co jakiś czas, czy wychodząc ze swojego domu wyłączył żelazko. O ile człowiek pomyśli o tym wychodząc z klatki schodowej - nie ma z tym żadnego problemu. Gorzej jest jednak, gdy zastanawiamy się nad tym będąc już daleko poza miastem, prawda?

JITIV narodził się jako platforma / usługa optymalizująca zużycie prądu w domach oraz biurach. Kończąc inkubację w Samsung Inkubatorze wziąć udział w Rzeszów Startup Akcelerator. Te działania przełożyły się bezpośrednio na lukratywne kontrakty z takimi tuzami jak Albea oraz Skanska.

Miałem również okazję poznać ControlCold - specjalistyczne rozwiązanie wczesnego ostrzegania o awariach przemysłowych instalacji chłodniczych oraz przeciwpożarowych. Na co dzień rzadko zastanawiamy się nad tym, jak bardzo ważne jest bezpieczeństwo m. in. w fabrykach, które produkują dla nas artykuły spożywcze, czy też elektronikę. Okazuje się, że awarie sprzętów przemysłowych są sporym problemem dla dużych przedsiębiorstw - warto byłoby więc mieć system wczesnego ostrzegania o tego typu incydentach. ControlCold bazuje na aplikacji mobilnej oraz dedykowanym urządzeniu, które jest w stanie mierzyć parametry konkretnego elementu instalacji i ocenić, czy wkrótce może dojść do przykrej w skutkach awarii.

Czy w Podkarpackim jest klimat na startupy? Zdecydowanie!

Podkarpackie to naprawdę piękne województwo - różnorodne, jeżeli chodzi o krajobrazy, zawierające w sobie elementy prężnie rozwijającej się aglomeracji oraz dziewiczą przyrodę, szczególnie na południu. Jeżeli myślicie o wyjeździe w to miejsce - możemy Wam zdecydowanie polecić m. in. fanpage - Podkarpackie Przestrzeń Otwarta. Jeżeli szukacie natomiast przepięknych zdjęć - profil Visit Podkarpackie będzie z pewnością dla Was.

Dla tych, którzy wolą Twittera - warto sprawdzić profil "Podkarpackie", a w poszukiwaniu ciekawych materiałów wideo: Podkarpackie Przestrzeń Otwarta. Nie będziecie zawiedzeni.

Jako, że sam jestem obserwatorem sceny startupowej na Podkarpaciu oraz w samym Rzeszowie - mogę Wam z całą śmiałością polecić to miejsce jako takie, w którym dzieje się naprawdę sporo w kontekście innowacji oraz startupów. Wystarczy popatrzeć na sam Rzeszów, inicjatywy tam rozwijane oraz tkankę miejską stolicy Podkarpacia: inteligentne systemy drogowe, innowacyjne oświetlenie, śmiałe projekty architektoniczne oraz powiązane z infrastrukturą transportową to doskonałe dowody na to, że Rzeszów warto postrzegać w kategorii ważnego miejsca na startupowej mapie Polski.

Nie wolno zapominać również o samych startupach, organizacjach oraz społecznościach - tych jest sporo. Działają przy uczelniach, przy Urzędzie Miasta, a ich współpraca między sobą układa się naprawdę świetnie.

Tekst powstał we współpracy z: Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu