YouTube

Pobieranie z YouTube - najlepsze programy i strony WWW do ściągania muzyki

Kamil Świtalski
Pobieranie z YouTube - najlepsze programy i strony WWW do ściągania muzyki
39

Pobieranie muzyki — czy po prostu dźwięków — z YouTube? To możliwe i do tego dziecinnie proste. Przynajmniej z tym zestawem narzędzi!

Nie dalej niż wczoraj podzieliliśmy się z wami pakietem prostych rozwiązań na pobieranie filmików z YouTube, a dziś o tym, jak pobrać stamtąd samą ścieżkę audio. Podobnie jak z filmikami — nie ma z tym zbyt wiele zachodu, co więcej: będzie można nawet wykorzystać te same narzędzia, które przedstawialiśmy we wczorajszym wpisie. Pobieranie muzyki i ścieżek audio z YouTube nie jest niczym skomplikowanym, chociaż nie da się ukryć, że jest przy tym więcej zachodu, niż przy pobieraniu muzyki z aplikacji dedykowanym streamingowi muzyki. Pobrane z YouTube utwory mogą później okazać się fajnymi dodatkami, które wmiksujemy chociażby do naszych prezentacji. Z odpowiednim cytatem i nastawieniem wszystko może stać się lepsze, a przecież YouTube to skarbnica takich materiałów!

Pobieranie muzyki z YouTube - czy to legalne?

Zanim przejdziemy do samych sposobów pobierania muzyki z YouTube, odpowiedzmy sobie na nurtujące wielu pytanie: czy to w ogóle jest legalne? Często przywołuje się tutaj zapisy polskiego prawa informujące, w świetle których dozwolony jest użytek osobisty takich treści, nie wolna ich nigdzie udostępniać ani dalej sprzedawać. Zwłaszcza, gdy twórcy danego utworu sami je udostępnili na swoich oficjalnych kanałach. Myślę jednak, że z samego szacunku dla twórców ulubionych utworów muzycznych takie "naginanie" może być przesadą — warto jednak pamiętać o wszystkich utworach i dźwiękach udostępnianych na YouTube na licencjach pozwalających korzystać z nich bez żadnych opłat, całkowicie za darmo.

Sprawdź też: Jak ściągać muzykę na telefon

Pobieranie audio z YouTube - najlepsze aplikacje

Clip Converter

To samo narzędzie, z którego wczoraj korzystaliśmy do pobierania całych filmów z YouTube można też skutecznie wykorzystać przy ściąganiu muzyki. A co najfajniejsze jeżeli faktycznie zależy wam na wspomnianych krótkich cytatach — od razu można je tam przyciąć, bez potrzeby sięgania po dodatkowe aplikacje do edycji plików audio!

Rozpoczynamy, rzecz jasna, od wejścia na stronę: https://www.clipconverter.cc/. Następnie wklejamy link do materiału z którego muzykę chcielibyśmy pobrać (w ilustrowanym przypadku jest to materiał z naszego kanału: Jaki zegarek wybrać: smartwatch czy hybryda?). Następnie w zakładce Konwertuj na wybieramy interesujący nas format. W kwestii audio mamy: MP3, M4A oraz AAC. Po zaznaczeniu którejś z opcji otwiera się nowy pakiet ustawień: tryb audio (automatyczny jest zawsze w porządku, ale można też nieco pokombinować z głośnością oraz bitrate — jeżeli macie ochotę), następnie możemy wybrać fragment który nas interesuje, a opcjonalnie też użyć tagów ID3 v2. Kiedy już uporamy się z ustawieniami, wybieramy opcję Start.

Zobacz też: jak wgrać muzykę na iPhone? Poradnik praktyczny

Po kilku sekundach, gdy platforma przekonwertuje interesujący nas materiał, możemy przejść do pobierania wybranego przez nas pliku we wskazanej jakości. Warto też mieć na uwadze, że ClipConverter nie pozwala na pobieranie audio z materiałów, które są tylko muzyką. Nawet jeżeli ta dostępna jest za darmo.

JDownloader

JDownloader to multiplatformowa aplikacja do pobierania plików która, jak pewnie pamiętacie, doskonale sprawdza się także przy pobieraniu plików z YouTube. Oprócz pobierania filmików, oferuje ona także ściąganie okładek, opisów oraz... samej muzyki!

Po uruchomieniu aplikacji przechodzimy do zakładki Zbieracz linków. Następnie wybieramy przycisk z poleceniem „Dodaj nowe linki”, który znajduje się w lewym dolnym rogu aplikacji. W nowootwartym oknie wklejamy odnośnik (na przykład: Islands - Pyrosion z kanału Audio Library – No Copyright Music) i wybieramy polecenie Kontynuuj. W okienku Zbieracza Linków dostępny jest teraz cały pakiet, na który poza interesującym nas audio, jest także opis, okładka oraz plik wideo. Prawym przyciskiem myszy zaznaczamy element który nas interesuje (w tym konkretnym przypadku muzyka jest w formacie OGG) i wybieramy polecenie Rozpoczęcie pobierania. Program automatycznie przeniesie nas do zakładki Pobieranie gdzie możemy śledzić progres, gotowe!

Aplikacja JDownloader dostępna jest na kilka systemów operacyjnych, za darmo. Pobrać ją można na oficjalnej stronie projektu.

2Conv

To narzędzie jest o tyle nietypowe, że działa zarówno w formie przeglądarkowej, jak i pobieranej na dysk naszego komputera aplikacji. I, podobnie jak powyższe, także doskonale radzi sobie z kwestią ściągania muzyki z YouTube — a do tego jest banalnie proste w obsłudze.

Wchodzimy na stronę https://2conv.com/pl/ i jeżeli chcemy korzystać z wersji w przeglądarce — wklejamy link do interesującej nas muzyki w białe pole — w moim przypadku jest to utwór I'll Be There (ft. Ratfoot) - Midranger dostępny na kanale Audio Library – No Copyright Music.

W pomarańczowym przycisku wskazujemy format (MP3) i wybieramy polecenie Konwertuj. Kiedy aplikacja zakończy pracę — wybieramy polecenie Pobierz i możemy już sciągnąć utwór do pamięci naszego urządzenia!

Na oficjalnej stronie usługi można także pobrać aplikację bezpośrednio na komputer — i jeżeli planujecie regularnie korzystać z narzędzia, może się ona okazać fajnym dodatkiem, chociaż... wersja w przeglądarce działa naprawdę sprawnie!

Pobieranie muzyki z YouTube? A może streaming?

Pobieranie muzyki z YouTube nie jest ani wygodne, ani praktyczne, ani na dłuższą metę tak naprawdę opłacalne. W czasach gdy za (dosłownie) kilkanaście lub kilkadziesiąt złotych miesięcznie możemy wykupić dostęp do wielomilionowych bibliotek utworów, wydaje się to być zadanie dość czaso- i pracochłonne. Tym bardziej, że przeznaczone do tego platformy: jak Spotify, Tidal czy... YouTube Music — pozwalają cieszyć się nielimitowanym dostępem do tamtejszej muzyki w znacznie lepszej jakości i bez kombinowania. Włącznie z ich pobieraniem do pamięci urządzenia jednym kliknięciem: bez narażania się na reklamy, nieprzyjemne naciągactwo i konieczność korzystania z dodatkowych aplikacji i narzędzi. Jeżeli planujecie częściej słuchać jakiś utworów — to chyba warto jednak zainwestować w ich lepszą jakość, prawda?

Pobieranie muzyki z YouTube to sporo zachodu

Jak widać — by pobrać muzykę z YouTube trzeba się jednak odrobinę nakombinować — nie ma szans zrobić tego "od ręki", jak w przypadku streamingów w opcji premium. Zachodu jest sporo, w zależności od wyboru materiałów — dochodzi kwestia legalności takich rozwiązań, usługi które w wielu przypadkach chcą wyłudzać dane użytkowników, a jakby tego było mało — dochodzą do tego marnej jakości pliki. Trudno tam liczyć na wysoką jakość, jako że najlepsza jakość wideo — czyli Full HD 1080p — oferuje audio z bitrate 128 kbps w formacie AAC. Jak na dzisiejsze standardy — to dla większości może okazać się trochę za mało, ale pozostawię to kwestii indywidualnej oceny.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu