12

Po co nam natywny klient µTorrent na Androida?

Co to za nowość: µTorrenta na Androida? Przecież aplikacja już jest. No właśnie, niekoniecznie, obecnie za pośrednictwem systemu Google’a możemy jedynie korzystać z programu Android Remote. Teraz jednak twórca programu, firma BitTorrent, postanowiła wydać natywnego klienta do obsługi swojej sieci. Czy to się uda? Prawdę mówiąc nie jestem do końca przekonany do takiego rozwiązania. Wygląda na […]

Co to za nowość: µTorrenta na Androida? Przecież aplikacja już jest. No właśnie, niekoniecznie, obecnie za pośrednictwem systemu Google’a możemy jedynie korzystać z programu Android Remote. Teraz jednak twórca programu, firma BitTorrent, postanowiła wydać natywnego klienta do obsługi swojej sieci. Czy to się uda? Prawdę mówiąc nie jestem do końca przekonany do takiego rozwiązania.

Wygląda na to, że sieć BitTorrent ma się całkiem dobrze. Mimo ciążącego na niej odium oskarżeń o wspieranie piractwa, mimo często pozornego skomplikowania i braku przejrzystości w dostępie do materiałów, tylko z klienta µTorrent korzysta obecnie ponad 140 mln internautów na całym świecie. To całkiem niezły wynik.

Twórca programu, obecnie dostępnego dla platform Windows oraz Mac OS X, postanowił rozszerzyć jego możliwości. µTorrent dostępny ma być również na Androida. Na iOS nie ma co się spodziewać, Apple nie dopuściłby do takiej sytuacji. A i w przypadku Androida nie jestem do końca pewien, czy µTorrent będzie dostępny z poziomu oficjalnego e-sklepu Android Market.

Czy wprowadzenie natywnego klienta do obsługi plików torrent ma sens? W smartfonach na dzień dzisiejszy nie bardzo to widzę. Biorąc pod uwagę opłaty za korzystanie z mobilnego internetu, tego typu rozwiązanie może nie przypaść wielu do gustu. Szkoda też, że obecnie np. pobrane filmy (zakładam, że legalne) nie bardzo można przesłać z telefonu do telewizora.

Z drugiej strony coraz więcej osób zaczyna swoją przygodę z tabletami. Wprawdzie urządzeniom tym daleko jeszcze do roli pecetów, jednak mogę wyobrazić sobie, że µTorrent w takim Galaxy Tab czy innym Motorola Xoom spełni swoje zadanie. Ciekawe, czy zatem aplikacja do pobierania torrentów pojawi się również w wersji na urządzenia z większym ekranem.

Niestety, obecnie niewiele wiadomo na temat µTorrenta na Androida. Program dopiero został zapowiedziany, sam producent jeszcze nie wie, kiedy będzie gotowy przedstawić użytkownikom swoją aplikację. Można spodziewać się, że program będzie oferował takie same funkcje, co wydanie na systemy desktopowe.

Cały czas trwają też prace nad wersję µTorrenta na Linuksa, która zapowiedziana została jeszcze 2 lata temu.