20

Masz PlayStation? Oto najlepszy smartfon dla Ciebie

remote play
Nowoczesne technologie zrewolucjonizowały również nasze podejście do rozrywki. W dodatku dały nam nowe możliwości odpoczynku oraz spędzenia wolnego czasu, a jednym z przykładów pozostają naturalnie gry komputerowe. Do tego zadania najlepiej sprawdzają się konsole oraz topowe komputery. Kiedyś Sony promowało mobilne konsole, m.in. PlayStation Vita, ale teraz uprościło sprawę, stawiając tu przede wszystkim na współpracę z najlepszymi modelami Xperii. W taki oto sposób otrzymaliśmy unikalną funkcję Remote Play. Nie da się ukryć, że stanowi ona mocny argument za wyborem Sony Xperia XZ2, nowego high-enda, która wyróżni się tym na tle niezwykle podobnych do siebie konkurentów. Moim zdaniem pozostaje on najlepszym wyborem dla mobilnych graczy.

Zdalna rozgrywka kluczem do przyszłości

Usługa Remote Play opiera się przede wszystkim na łączności z siecią. Konsola, w tym przypadku nasz komputer-matka, dowodzący całą operacją, musi być włączona do kontaktu i połączony z domowym WiFi i na tym polega pierwszy etap konfiguracji. Drugi wymaga telefonu. Smartfon również łączymy z internetem, pobieramy aplikację PS4 Remote Play ze Sklepu Play, odszukujemy nasze PlayStation 4 i już możemy zacząć rozgrywkę.

Sam pomysł na strumieniowanie gier na telefon nie jest niczym nowym. Podobne oferty miało wcześniej wiele firm, ale niestety najczęściej cierpiały one na poważne problemy techniczne, wskutek których taka rozgrywka nie należała do zbyt komfortowych. Co więcej, oferowały one wsparcie dla skromnej biblioteki tytułów. Tutaj Sony zaoferowało coś znacznie bardziej funkcjonalnego dla ekosystemu związanego z PlayStation. Po pierwsze najważniejszym elementem całego systemu pozostaje konsola PlayStation 4, po drugie na smartfonie Sony Xperia możemy grać we wszystkie posiadane tytuły, a liczba tych dostępnych robi ogromne wrażenie.

Czy to jednak działa?

Usługa Remote Play pozwala grać na różne sposoby. Do wyboru mamy sterowanie albo z poziomu dotykowego ekranu, ale producent nie zapomniał tutaj dać również bardziej nastawionej na dłuższą rozgrywkę opcji. Mianowicie chodzi tu o możliwość podłączenia pada DualShock 4 z PlayStation 4 prosto do naszej Sony Xperii XZ2. Moim zdaniem to naturalna sprawa, ponieważ sterowanie np. Geraltem z Wiedźmina 3 czy Emily Kaldwin z Dishonored 2 na dotykowym wyświetlaczu nie należałoby do najwygodniejszych. Zresztą każdy ma tutaj wolny wybór. Moim zdaniem wsparcie dla tak dobrego kontrolera, stanowi kolejną zaletą flagowców Japończyków.

Wystarczy dokupić specjalną przystawkę do naszego pada, aby móc się cieszyć komfortową rozgrywką. Całość prezentuje się naprawdę nieźle. W ten sposób otrzymujemy idealny sprzęt do grania w najróżniejszych warunkach.

Na pewno na pochwałę zasługuje prosta konfiguracja całości. Każdy sobie z nią poradzi bez problemów, co wcale nie jest tak oczywiste w przypadku bardziej skomplikowanych rozwiązań. W dodatku do działania potrzebna jest stabilnie działająca sieć WiFi. Wówczas konsola przesyła obraz na telefon, a samo opóźnienie w reakcji sprzętu na nasze akcje jest minimalne i prawie niedostrzegalne. Widać, że na ten aspekt położono szczególnie dużo uwagi.

Remote Play dla wszystkich

Usługę Remote Play docenimy na dobrą sprawę w najmniej spodziewanych momentach. Na przykład gramy, wyprzedzamy kolejnych rywali na Brand Hatch Indy swoim Fordem Mustangiem, aż nagle głos za naszymi plecami przypomina, że skończyła się już nasza kolejka na posiadanie telewizora na wyłączność. Normalnie oznaczałoby to koniec gry. W tym jednak przypadku przełączamy się na smartfon i przenosimy w inne ustronne miejsce, gdzie już nikt nie będzie zakłócał naszego boju o pierwszą lokatę na mecie. Równie dobrze będziemy mogli grać w kuchni, gotując lub na balkonie w przerwie od lektury. Możliwości mamy wiele i ogranicza nas jedynie zasięg WiFi oraz bateria w smartfonie. Zresztą docenimy to również na co dzień, kiedy nie będzie nam się chciało wstawać z łóżka, a równocześnie będziemy zainteresowani pograniem przez chwilkę. Wydawać się to może prozaiczne, ale im dłużej będziemy z tego korzystać, tym bardziej się do tego przyzwyczaimy.

To jednak nie koniec. Teraz Remote Play pozwala na korzystanie z tej usługi niezależnie od tego, gdzie się znajdujemy, a jedynym kluczowym elementem jest połączenie konsoli z domową siecią WiFi. Nawet będąc na wakacjach, tysiące kilometrów od domu, czy na wyjeździe służbowym, będziemy mogli pograć w swoje ulubione tytuły na smartfonie. Uważam, że to narzędzie stanie się zdecydowanie popularniejsze. W końcu na telefonie pogramy w tytuły AAA – pod tym względem kompatybilne smartfony Sony Xperia nie mają sobie równych i żaden gamingowy telefon nie może nawet z nimi rywalizować. Chapeau bas, Sony!

Oczywiście Sony nie tworzyło funkcji z myślą o ciągłym graniu w tym trybie. Nie da się ukryć, że to praktyczne rozwiązanie stanowi jedynie uzupełnienie całej filozofii, zakładającej granie gdziekolwiek będziemy i najpierw taki tryb pojawił się na przenośnej konsoli PlayStation Vita. Całkiem naturalnie został jednak przeniesiony na telefony. Najlepiej o praktyczności Remote Play świadczy jego popularność na forach oraz liczba wątków mu poświęconych, podobnie jak zainteresowanie użytkowników rozwojem tego pomysłu. Trudno chyba o lepszą rekomendację.

Aktualnie oficjalnie usługa Remote Play dostępna jest dla wybranych, wydajnych telefonów. Na stronie producenta widnieje informacja, że z tej opcji skorzystamy na następujących smartfonach Sony Xperia z linii: Z3, Z3+, Z4, Z5, X, XZ, XZ1 oraz XZ2. Dla posiadaczy konsoli PlayStation kupno kolejnego urządzenia od tego samego producenta wydaje się być sensownym krokiem, natomiast dla samych telefonów stanowi to istotną zaletę, wyróżniające je na tle konkurencji.

W co warto zagrać?

Zacząć należy od hitu ostatniego okresu, czyli Far Cry 5. Najnowsza odsłona popularnej serii przenosi akcję do Stanów Zjednoczonych, gdzie wcielimy się w rolę zastępcy szeryfa i zaczniemy walkę z tamtejszą sektą religijną. Nie da się jednak ukryć, że tytuł ten nie został stworzony, aby delektować się samą fabułą. Historia jest ciekawa, jednak wciąż najważniejszym elementem rozgrywki pozostaje samo strzelanie oraz rozprawianie się z przeciwnikami i uwalnianie kolejnych lokacji. Dodając do tego śliczne krajobrazy oraz bogaty asortyment broni i pojazdów, np. aut czy samolotów, otrzymujemy grę na długie godziny.

Jeżeli w ogóle mówimy o konsoli od Sony, nie sposób nie wspomnieć o tytułach ekskluzywnie dostępnych. Sztandarowym przykładem sprzed kilku miesięcy jest Horizon Zero Down, wyróżniający się wspaniałym, otwartym światem, w którym to władzę przejęły roboty, a ludzie musieli pogodzić się z utratą swojej pozycji oraz cywilizacji. Wcielając się w rolę łowczyni o imieniu Aloy zasmakujemy porządnej trzecioosobowej gry akcji z elementami RPG. Udane połączenie.

Teraz największe zainteresowanie wokół siebie zgromadził nowy God of War. Już pierwsze recenzje zwiastują genialny tytuł, który ma wszystko, aby stać się hitem oraz jedną z najlepszych gier tego roku. Więcej dowiecie się z filmu oraz recenzji Pawła poświęconym tej grze.

Dla fanów wyścigów mamy Gran Turismo Sport. Na smartfonach Sony Xperia będziemy mogli wcielić się w rolę kierowcy i zasmakować prawdziwej atmosfery sportów motorowych, w których liczy się coś więcej niż jedynie wciskanie gazu do dechy. Tu kluczem do zwycięstwa jest opanowanie trasy oraz umiejętność jazdy fair play. Jeżeli poszukujecie czegoś, co stawia na realizm zamiast czysty arcade, zdecydowanie będziecie zachwyceni tą pozycją – wisienką na torcie pozostaje sama grafika.

Klasyką gatunku pozostaje Uncharted 4: Kres złodzieja. Jeżeli jeszcze nie graliście w tę znakomitą przygodówkę, koniecznie musicie to nadrobić. Gdybyście natomiast szukali pozycji stawiającej na fabułę, to na konsolę PlayStation 4 i 4 Pro znajdzie się sporo takich tytułów. Ostatnim głośnym jest The Last Guardian, którego wyróżnikami pozostaje klimatyczna oprawa audiowizualna oraz nieszablonowa historia, która potrafi zagrać na naszych uczuciach. W tym miejscu warto dodać o dostępności The Last of Us. Gra tworzona jeszcze dla PlayStation 3 trafiła w odświeżonej wersji na konsole obecnej generacji i wciąż potrafi zachwycić warstwą fabularną i nie tylko. Na spokojniejszy wieczór – idealny wybór.

Przyszłość grania?

Wydaje się, że rozwiązania typu Remote Play to przyszłość rozgrywki na smartfonach. Pozwalają one wykorzystać moc obliczeniową konsol i zarazem cieszyć się tytułami AAA na telefonie. Moim zdaniem dla tego dodatku warto wybrać świetne i tak flagowce Sony Xperia – wyróżniają się nie tylko szybkimi aktualizacjami i solidnością.

Mieliście już okazję używać Remote Play?