16

Play może stracić na rezerwacji częstotliwości pod 5G 80 mln zł

„Co nagle, to po diable”, tak można skwitować wykupienie Przez Play praw do rezerwacji częstotliwości pod 5G od firmy Softnet Group w 2017 roku.

Jak informuje Puls Biznesu, UKE planuje na nowo rozdysponować częstotliwości pod nową technologię 5G, a to może oznaczać, że nie przedłuży ważności istniejących rezerwacji.

Play wykupił prawa do rezerwacji częstotliwości z zakresu 3701-3715 MHz oraz 3715-3729 MHz w 2017 roku za kwotę 81 mln zł netto. Jeśli jednak potwierdzą się założenia programu UKE – Plan rozdysponowania częstotliwości z zakresu 3600-3800 MHz, rezerwacja ta nie zostanie przedłużona na kolejny okres i w połowie 2020 roku Play straci do nich prawa.

W związku z dużym zainteresowaniem oraz licznymi zapytaniami przedsiębiorców telekomunikacyjnych w sprawie planowanego podejścia i ram czasowych dystrybucji częstotliwości z pasma 3,7 GHz, poniżej publikujemy ramowy plan działań Prezesa UKE zmierzających do rozdysponowania częstotliwości z zakresu 3600-3800 MHz.

Play tak tłumaczył wówczas wykupienie tej rezerwacji:

Częstotliwości zostaną wykorzystane w celu maksymalizacji dostępnej pojemności i użyteczności dla MBB przy wykorzystaniu technologii 4G oraz maksymalizacji wykorzystania zasobów częstotliwościowych dla technologii 5G. Ponadto re-farming tych pasm powinien zapewnić ochronę istniejącego portfela częstotliwości. Spółka jest zadowolona z możliwości włączenia tych częstotliwości do silnego już portfolio.

Co ciekawe ofertę na zakup tych częstotliwości otrzymał również, zarówno Orange, jak i T-Mobile, ale tych dwoje operatorów nie było skłonnych do wyłożenia takich sum, z uwagi na krótki okres do zakończenia rezerwacji, jak i brak potencjału i wycenili tę rezerwację na poziomie od 2,1 do 12,1 mln zł – Orange i do 3,5 mln zł – T-Mobile.

Źródło: Puls Biznesu.