8

Płatności mobilne nawet Nokią 3310

Do tej pory płatności mobilne były w znaczącej mierze zarezerwowane dla smartfonów. Trzeba było ściągnąć oficjalną aplikację i zasilać jej konto przelewami lub bezpośrednio połączyć z kartą płatniczą. Posiadacze zwykłych i nieskomplikowanych telefonów, których nadal jest stosunkowo dużo, byli zaś pomijani przez twórców kolejnych rozwiązań mobilnych. Teraz jednak dzięki podpisaniu umowy pomiędzy T-mobile, a mPay […]

Do tej pory płatności mobilne były w znaczącej mierze zarezerwowane dla smartfonów. Trzeba było ściągnąć oficjalną aplikację i zasilać jej konto przelewami lub bezpośrednio połączyć z kartą płatniczą. Posiadacze zwykłych i nieskomplikowanych telefonów, których nadal jest stosunkowo dużo, byli zaś pomijani przez twórców kolejnych rozwiązań mobilnych. Teraz jednak dzięki podpisaniu umowy pomiędzy T-mobile, a mPay nawet oni będą kupować bilety mogąc używać do tego komórki z czarno-białym wyświetlaczem.

Rozwiązanie oparte jest na wykorzystaniu kodów USSD w systemie mPay, która to firma na mocy porozumienia z siecią T-mobile będzie obsługiwała płatności. Obędą się, więc one bez potrzeby instalowania jakichkolwiek aplikacji. Aby skorzystać z tej funkcjonalności wystarczy bowiem wybrać numer *145#, który przeniesie nas do menu systemu.

Z rozwiązania będziemy mogli skorzystać opłacając m.in. bilety komunikacji miejskiej, parkowanie w strefach płatnych, a także doładowanie konta pre-paid. mPay zapewnia, że dzięki wykorzystaniu kodów USSD transakcje są „w pełni bezpiecznie autoryzowane”. Warto w tym miejscu wytłumaczyć czym są kody USSD, tym którzy nie są obeznani z tym pojęciem.  A jest to po prostu system używany przez sieci GSM i UMTS, dzięki któremu telefon może się komunikować z samą siecią. Kodem takim jest np. ciąg cyferek wstukiwany, aby zasilić konto, albo sprawdzić jego stan.

Co ważne połączenie z numerem *145#, który należy utożsamić z numerem przynależnym mPay, nie powoduje naliczenia żadnych kosztów. Gwoli ścisłości wspomną także, że od początku bieżącego miesiąca cały system płatności mPay jest bezpłatny, wcześniej np. mało aktywni użytkownicy musieli wnosić niewielką dwuzłotową opłatę.

Teraz, więc każdy po zasileniu e-portmonetki lub aktywowaniu płatności obciążających bezpośrednio kartę (system Cardmobile.pl) będzie mógł dokonać płatności, niezależnie od posiadanego modelu telefonu. Wypada mi jednak zaznaczyć, że płatności mobilne są stosunkowo nowatorską metodą wydawania pieniędzy i najczęściej decydują się na nią osoby obeznane z nowymi technologiami. A statystycznie rzecz biorąc można założyć, że ktoś kto posiada jakiś starszy model telefonu, nie jest na bieżąco ze zdobyczami techniki i płaci gotówką lub kartą. Choć widok pasażera autobusu, dokonującego zakupu biletu za pomocą Nokii 3310 byłby wyjątkowo interesujący ;)

Foto