Filmy

Zupełnie nowi Piraci z Karaibów nadchodzą - jakie były poprzednie filmy?

Konrad Kozłowski
8

Piraci z Karaibów są jedną z najbardziej rozpoznawalnych serii filmów Disney'a i przede wszystkim kojarzony z nią jest Kapitan Jack Sparrow grany przez Johnny'ego Deppa. Jakie ukazały się części Piratów z Karaibów?

Piraci z Karaibów: Klątwa Czarnej Perły

Wieści o zresetowaniu serii Piraci z Karaibów nie wszystkim przypadły do gustu, ale po tak długim czasie odświeżenie marki będzie chyba dobrą decyzją. Tym bardziej, że - w co trudno dzisiaj uwierzyć - wszystko zaczęło się aż 16 lat temu! Pierwsza część Piratów z Karaibów trafiła do kin w 2003 roku za sprawą scenariusza Teda Elliotta i Terry'ego Rossio. Za kamerą stanął wtedy Gore Verbinski, a w głównych rolach wystąpili Johnny Depp, Orlando Bloom, Keira Knightley i Geoffrey Rush. Fabuła filmu dotyczyła wspólnej misji Willa Turnera, czeladnika, oraz Jacka Sparrowa.

Ten pierwszy ruszył na pomoc Elizabeth Swann, córce gubernatora Port Royal, gdy została porwana przez piratów. Oczywiście Sparrow nie udzielał mu pomocy bezinteresownie - celem jego działań jest statek Czarna Perła należący do Kapitana Barbossy. Co ciekawe, za zdjęcia do filmu odpowiadał Dariusz Wolski. Muzykę skomponowali Hans Zimmer i Klaus Badelt.

Piraci z Karaibów: Skrzynia umarlaka

W trzy lata po debiucie pierwszego filmu, widzowie powrócili do świata piratów w sequelu skupiającym się na postaci Willa Turnera, który zmuszony jest tym razem do odnalezienia i sprowadzenia Jacka Sparrowa do demonicznego kapitana Latającego Holendra Davy'ego Jonesa. Temu Sparrow jest dłużny za uczynienie go kapitanem Czarnej Perły trzynaście lat wcześniej. Bohaterowie ponownie niechętnie muszą ze sobą współpracować, by wykiwać przeciwnika. To nie jedyny wątek filmu, bo dość istotny jest także ten dotyczący historii ojca Turnera. Tym razem zakończenie filmu pozostawiono otwarte, bo...

Polecamy: Najlepsze filmy 2018 roku

Piraci z Karaibów: Na krańcu świata

Zaledwie rok później, w 2007 roku, premierę miał domykający trylogię film. Kontynuował on wątki z poprzedniej odsłony, ale tym razem znacząco poszerzył przedstawiany świat o całe mnóstwo nowych postaci i lokalizacji. Film pokazuje nam między innymi członków Bractwa Pirackiego, w którego skład wchodzi 9 Piratów z 9 Talarami. Był to ostatni raz, gdy fabuła dotyczyła głównej trójki/czwórki bohaterów z dwóch pierwszych filmów. Podobnie jak dwa poprzednie, ten również napisali Rossio z Elliotem, a wyreżyserował go Verbinski. Za muzykę odpowiadał tylko Zimmer.

Piraci z Karaibów: Na nieznanych wodach

W odróżnieniu od pozostałych filmów, czwarta odsłona przygód Piratów z Karaibów powstała na podstawie powieści. Scenariusz napisali Elliott i Rossio, ale oparli się na książce Tima Powersa z 1988 roku pod tym samym tytułem. Poza powracającymi Jackiem Sparrowem i Hektorem Barbossą, na ekranie oglądamy Angelikę (Penelope Cruz) oraz Czarnobrodego (Ian McShane). Film opowiada o poszukiwaniach Fontanny Miłości przez Sparrowa z Angeliką. Co ciekawe, w filmie pojawiają się odniesienia do prawdziwych postaci i okrętów - za takiego uznaje się kapitana Czarnobrodego i jego okręt, a także Ponce de Leona oraz króla Wielkiej Brytanii Jerzego II. Film ukazał się w 2011 roku, w cztery lata po poprzedniej odsłonie.

Piraci z Karaibów: Zemsta Salazara

Fani serii byli zmuszeni zaczekać aż 6 lat na piąty film Piraci z Karaibów, którego realizacja nie była wcale taka pewna. Ostatecznie do swojej roli powrócił jednak Johnny Depp, by najwyraźniej po raz ostatni wcielić się w Jacka Sparrowa. Za scenariusz i reżyserię odpowiadała kompletnie nowa ekipa: Jeff Nathanson napisał skrypt, a reżyserowali Joachim Ronning i Espen Sandberg.

Oryginalny podtytuł brzmi "Dead Men Tell No Tales", dlatego pierwotnie polska wersja miała brzmieć "Martwi głosu nie mają", ale prawdopodobnie w celu uproszczenia działań marketingowych wybrano prostszy tytuł: Zemsta Salazara. Fabuła sprowadza się do pojedynku Sparrowa z Kapitanem Salazarem, któremu udaje się uciec z "diabelskiego trójkąta". W filmie zobaczyliśmy inne znane postacie, także w formie niewielkich cameo. Końcówka mogła sugerować szósty film z serii lub była po prostu mrugnięciem oka do fanów - niezależnie od tego, szóstego filmu z tej serii już nie zobaczymy. Wkrótce Disney ma ogłosić swoje plany na odświeżenie marki. To na razie wszystkie filmy Piraci z Karaibów.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu