Google

Pierwsze aplikacje z Androida trafiają na Chrome OS

Konrad Kozłowski
Pierwsze aplikacje z Androida trafiają na Chrome OS
4

Jak Google powiedziało, tak zrobiło. Pierwsze cztery aplikacje rodem z Androida trafiły już do Chrome Web Store i można je zainstalować na urządzeniach z Chrome OS (nie wszystkich, ale o tym później). Wśród wspomnianych czterech aplikacji znalazły się Evernote i Vine, zaś decyzja o tym, które będą n...

Jak Google powiedziało, tak zrobiło. Pierwsze cztery aplikacje rodem z Androida trafiły już do Chrome Web Store i można je zainstalować na urządzeniach z Chrome OS (nie wszystkich, ale o tym później). Wśród wspomnianych czterech aplikacji znalazły się Evernote i Vine, zaś decyzja o tym, które będą następne należy do użytkowników.

Idea tak zwanych "Packaged Apps" zapowiadała się bardzo interesująco - są to aplikacje przygotowane dla przeglądarki Chrome i systemu Chrome OS mające działać w trybie offline. Można więc powiedzieć, że są to pełnoprawne programy i na liście dostępnych w sklepie Chrome są już tak znane aplikacje jak Wunderlist, Sunrise czy Pocket. Niestety dynamika rozwoju, a raczej jej brak, okazuje się sporym problemem dla Google. Platforma Chrome OS zdobywa popularność, ale nie idzie za tym zwiększanie się oferty Chrome Web Store. Rozwiązaniem Google jest więc przeniesienie już przygotowanych aplikacji z Androida na Chromebooki i Chromeboxy. Niestety na moim Chromebooku są one niedostępne - otrzymuję komunikat o niewspieranym urządzeniu. Najwyraźniej pierwszy Chromebook od Samsunga nie podoła wymaganiom stawianym przez Google.

Pierwsze cztery aplikacje dostępne do zainstalowania to:

  • Evernote - rozbudowana aplikacja do notatek
  • Vine – aplikacja społecznościowa z 6-sekundowymi filmikami
  • Duolingo - aplikacja do nauki języków
  • Sight Words – aplikacja do nauki czytania

Wszystkie aplikacje wyglądają, działają i zachwoują się zupełnie jakbyśmy uruchomili je na urządzeniu z Androidem. Sporo elementów interfejsu prezentuje się tak samo - np. te towarzyszące zaznaczaniu tekstu oraz kopiowaniu i wklejaniu. Nie ma jednak możliwości zmiany rozmiaru okna, a przyciski fizyczne lub ekranowe z Androida zamieniono na całkiem nieźle prezentujące się przyciski w górnej belce okienek. Podczas instalacji pierwszej z aplikacji pobrany zostanie dodatek "App Runtime for Chrome (Beta)" umożliwiający uruchamianie programów z Androida, przy kolejnych instalacjach pobierać będziemy oczywiście same dane aplikacji. Cały czas możemy zgłaszać następne aplikacje, które naszym zdaniem powinny trafić jak najszybciej do Chrome Web Store - można to zrobić poprzez specjalny formularz.

Dzięki temu projektowi Google będzie w stanie stosunkowo szybko przenieść najbardziej potrzebne posiadaczom Chromebooków aplikacje. W ten sposób rywalizacja z hybrydami i tabletami z Windows 8 staje się coraz ciekawsza. Chrome OS potrafi uruchamiać aplikacje z Androida, a "Windows 9" będzie potrafił uruchamiać aplikacje ze Sklepu Windows w trybie okienkowym - deweloperzy tworzą więc aktualnie programy mogące pracować w dwóch różnych środowiskach. W takich okolicznościach Chromebooki posiadające ekrany dotykowe również stają się atrakcyjniejsze i zakup jednego z nich wydaje się być coraz bardziej uzasadniony.

Źródła: OMGChrome, Chrome Blog.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu