Felietony

Pięć lat Twittera - a jak to wszystko się zaczęło?

Szymon Barczak
Pięć lat Twittera - a jak to wszystko się zaczęło?
11

Twitter - najpopularniejszy serwis mikroblogowy na świecie, prekursor takich serwisów jak polski Blip czy Flaker, stawiający w cieniu takie platformy jak Identi.ca. Stosowany nie tylko w celach rozrywkowych, by informować swoich znajomych co się u nas dzieje, nie tylko po to, by robić z siebie mikro...

Twitter - najpopularniejszy serwis mikroblogowy na świecie, prekursor takich serwisów jak polski Blip czy Flaker, stawiający w cieniu takie platformy jak Identi.ca. Stosowany nie tylko w celach rozrywkowych, by informować swoich znajomych co się u nas dzieje, nie tylko po to, by robić z siebie mikrocelebrytów, jest natomiast także jednym z ważniejszych narzędzi, dzięki którym możemy w czasie rzeczywistym dowiadywać się, co się dzieje w danym momencie na świecie.

Jest głównym źródłem informacji na temat sytuacji w Japonii po trzęsieniach ziemi, był głównym źródłem informacji podczas konfliktów w Egipcie etc. Twitter skrócił proces publikowania informacji - nie trzeba być dziennikarzem i mieć dostęp do mediów, nie trzeba mieć nawet bloga, wystarczy zwykły telefon, by rozpocząć relacjonowanie w 140 znakach. Nie należy także zapominać o tym, że Twitter jest świetnym narzędziem marketingowym [1] [2]. Jak jednak rozpoczął się ten cały fenomen?

Idea serwisu powstała w głowie twórcy - Jacka Dorseya - już w 2000 roku, kiedy to zarejestrował się w LiveJournal i pewnego razu wpadł na pomysł uczynienie tego serwisu bardziej "live" poprzed dodanie funkcji live-streamingu. Pomysł na serwis kształtował się w głowie Dorseya przez ponad pięć lat, zanim doczekał się realizacji. Pierwszy mockup serwisu, jeszcze pod nazwą stat.us i rysowany ręcznie, a nie komputerowo, został stworzony w 2001 roku.



Prace nad serwisem rozpoczęły się 13 marca 2006 roku i już po ośmiu dniach, według całotygodniowego planu, wysłano w serwisie pierwsze tweetnięcie o treści "inviting coworkers". Sama nazwa Twitter, skrócana na początku często do formy TWTTR, została wzięta ze słownika Glass and the Oxford English jednego z twórców. Definicja a short inconsequential burst of information, chirps from birds odpowiadała twórcom do ich projektu najbardziej.

Pierwszy zespół był niewielki. Noah Glass wymyślił nazwę i zajmował się zarządzaniem, Jack Dorsey oraz Florian Weber - programowaniem, natomiast Biz Stone projektował design serwisu. Wszyscy gromadzili się pracując pod dachem współtwórcy projektu Ev Williamsa. Początkowo serwis miał zostać zaprogramowany w Pythonie, C i Ocaml, jednak Florian, który znajdował się w zespole, był commiterem projektu Ruby on Rails i zaproponował wykorzystanie tego frameworka do tworzenia nowego projektu. Jack zgodził się i okazało się, że wybór był właściwy, gdyż jak stwierdził później w jednym z wywiadów, wykorzystanie tej platformy umożliwiło im udostępnienie użytkownikom pierwszej wersji serwisu już po dwóch tygodniach, co miało kluczowe znaczenie w rozwoju Twittera.

Na uwagę zasługuje również fakt, iż na samym początku w założeniach twórców Twitter miał być sterowany głównie za pomocą telefonu komórkowego. Do funkcjonowania usługi wykupiono numer 89887 (TWTTR). Zasady konfiguracji profilu, listy osób obserwowanych czy dodawania nowych statusów za pomocą wiadomości sms zostały spisane w specjalnym dokumencie, dla przykładu podać można, że np. komenda follow z nazwą użytkownika służyła dodaniu użytkownika do obserwowanych, za pomocą komendy quit w łatwy sposób mogliśmy ukryć wszystkie nasze wpisy w serwisie, a komendą delete całkowicie usunąć nasz profil.




Pierwsza wersja serwisu była zaiście minimalistyczna. Samo logo (widoczne na początku wpisu) również znacznie odbiegało od tego, które znamy dziś. Na przestrzeni lat projekt ewoluował - oferuje teraz znacznie większą funkcjonalność, bardziej profesjonalny design, a także zaistniał w świadomości internautów na całym świecie.


Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Twittermikroblogi