Fotografia

Panasonic LX100 - kompakt z matrycą 4/3 zaoferuje najmniejszą głębię ostrości

Jan Rybczyński
Panasonic LX100 - kompakt z matrycą 4/3 zaoferuje najmniejszą głębię ostrości
9

Chociaż niedużych aparatów oferujących wysoką jakość jest coraz więcej, głównie za sprawą bezlusterkowców, to wśród aparatów kompaktowych wybór wciąż pozostaje raczej skromy. Dotąd najlepszą jakością wśród najmniejszych mógł pochwalić się Sony RX100, a wśród znacznie większych kompaktów Canon G1 X....

Chociaż niedużych aparatów oferujących wysoką jakość jest coraz więcej, głównie za sprawą bezlusterkowców, to wśród aparatów kompaktowych wybór wciąż pozostaje raczej skromy. Dotąd najlepszą jakością wśród najmniejszych mógł pochwalić się Sony RX100, a wśród znacznie większych kompaktów Canon G1 X. Teraz to stawki dołącza trzeci gracz, który od dawna robi świetne aparaty, ale tego rodzaju propozycja pojawia się po raz pierwszy. Mowa Panasonic LX100, aparacie kompaktowym, z matrycą 4/3 i bardzo jasny obiektywie oraz solidnym wykonaniu.

Panasonic LX100 posiada matrycę 4/3 o rozdzielczości 16 megapikseli, która ma dwukrotnie większą powierzchnię niż zastosowana w RX100 matryca jednocalowa. Jest jednak jeden szczegół, który nie pozwala wprost jej w ten sposób porównywać. W LX100 zastosowano znaną z niektórych aparatów Panasonica technologię, która pozwala zmienić proporcję zdjęcia, nie zmieniając ani powiększenia (crop), ani rozdzielczości w znaczący sposób. Z tego powodu aparat wykorzystuje nie więcej niż 12,7 megapiksela, a porównywalna z matrycą jednocalową wielkość nie jest już dwukrotnie większa, lecz półtora raza większa. Wciąż to ogromna matryca jak na aparat kompaktowy, większa niż u konkurencji. Głównym powodem, dla którego Panasonic zdecydował się na konstrukcję takiego aparatu kompaktowego, to postęp w technice budowania obiektywów, która pozwoliła przy tak dużej matrycy, skonstruować obiektyw znacznie mniejszy, niż to było niedawno konieczne.

Sam obiektyw jest również szalenie ciekawy, bowiem oferuje maksymalną jasność w zakresie F/1,7-2.8 dla ogniskowych 24-75mm. Według wykresu w serwisie Dpreview, jest to więc aparat kompaktowy zapewniający najmniejszą głębie ostrości. Przyjemnemu dla oka rozmyciu sprzyja przysłona składająca się z 9 listków. Chcąc jeszcze mniejszą głębie ostrości, musimy sięgnąć po aparat z wymienną optyką. Za przyjazną obsługę aparatu opowiadają mechaniczne pokrętła, jedno odpowiadające za regulacje przysłony, znajdujące się na obiektywie, drugie regulujące czas otwarcia migawki, znajdujące się na górnej, płaskiej części korpusu.

Jeśli to wszystko jeszcze nie zrobiło na Was wrażenia, warto dodać, że Panasonic LX100 potrafi robić zdjęcia z prędkością 11 klatek na sekundę, oraz potrafi rejestrować wideo w rozdzielczości 4K. Aparat ostrzy od odległości zaledwie 3 centymetrów.

Podsumowując informację, wśród osób poszukujących aparatu kompaktowego oferującego możliwie najlepszą jakość, Panasonic z modelem LX100 powinien znaleźć się wysoko na liście. Co prawda aparatu raczej nie uda się schować do kieszeni, tak jak RX100, za to zapewni znacznie mniejszą głębię ostrości i większą liczbę regulacji zaczerpniętą z aparatów manualnych. Sugerowana cena niestety nie jest niska i wynosi 900 dolarów.

Zdjęcia pochodzą z serwisu Dpreview.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu