Mobile

Pamiętacie Project Ara? Modularny smartfon w tym roku u deweloperów - w przyszłym na rynku

Tomasz Popielarczyk
Pamiętacie Project Ara? Modularny smartfon w tym roku u deweloperów - w przyszłym na rynku
37

Project Ara, czyli "smartfon z klocków" ciągle żyje i ma się dobrze. W tym roku pierwsze egzemplarze otrzymają deweloperzy. W przyszłym urządzenie zobaczymy natomiast na rynku.

Jak się łatwo domyślić, nowe informacje na temat Project Ara ujawniono podczas konferencji Google I/O. Jeżeli nie wiecie, o czym mowa, odsyłam Was do artykułów sprzed dwóch lat. Ara to pomysł na smartfona z klocków - modularne urządzenie, w którym poszczególne podzespoły możemy wpinać i wypinać. Początkowo projekt był rozwijany w strukturach Motoroli. Po sprzedaniu firmy Lenovo, Google postanowił go sobie zostawić.

Project Ara jeszcze w tym roku ma trafić do deweloperów. A to oznacza, że w końcu zobaczymy namacalne urządzenie, które faktycznie działa tak, jak zapowiadano. Google podkreśla jednak, że wiele się zmieniło od momentu zaprezentowania pomysłu po raz pierwszy. Smartfon stał się jeszcze bardziej zaskakujący, bo dodatkowe moduły, które możemy w nim zastosować to m.in. drugi wyświetlacz, kilka głośników lub dodatkowych mikrofonów, podstawkę, kompas, czytnik linii papilarnych, alternatywny aparat i wiele innych. Przewidziano też moduły bez żadnych dodatkowych funkcji, które mają służyć do stylizacji gadżetu i nadawania mu wyjątkowego wyglądu.

Twórcy musieli jednak iść na pewne ustępstwa, dlatego w urządzeniu nie wymienimy pamięci RAM, procesora czy głównego wyświetlacza - te komponenty będą na stałe zintegrowane ze szkieletem konstrukcji. Ma to jakiś sens, jeśli Ara ma być czymś więcej, niż tylko smartfonem dla zapalonych nerdów. Większość ludzi nie zwraca aż tak bardzo uwagi na specyfikację do czasu, gdy ich urządzenie działa po prostu dobrze. Znacznie ważniejsze mogą być właśnie te dodatkowe funkcje i możliwości, jakie stworzą alternatywne moduły. Smartfon dzięki temu stał się bardziej atrakcyjny.

Wiemy też już więcej o specyfikacji urządzenia. Ekran ma mieć przekątną 5,3 cala. Z tyłu będziemy mieli do dyspozycji sześć slotów na moduły. Te natomiast będą występowały w rozmiarach 1 x 2 oraz 2 x 2. Całość ma być oparta na tym samym standardzie, zatem nie będzie miało znaczenia, gdzie ulokujemy głośnik, a gdzie kamerę - to ograniczy tylko nasza wyobraźnia.

Czy Project Ara odniesie sukces? Oficjalny debiut smartfona miałby nastąpić gdzieś w 2017 roku - Google nie podaje konkretnego terminu. Dotąd na rynku mamy już jedno urządzenie promowane w taki sposób - LG G5. Koreański smartfon póki co ma jedynie do dyspozycji dwa moduły - lepszy przetwornik dźwięku oraz moduł fotograficzny. To trochę za mało, żeby sprzedać tę ideę. Niemniej wyniki sprzedaży G5 mogą pokazać, czy klienci faktycznie szukają tego typu urządzeń.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu