Polska

OVH zainwestuje 1,5 mld euro m.in. w Polsce. Pod Warszawą otwarto pierwsze centrum danych

Tomasz Popielarczyk
OVH zainwestuje 1,5 mld euro m.in. w Polsce. Pod Warszawą otwarto pierwsze centrum danych
15

OVH otwiera pod Warszawą swoje centrum danych. Jest to tym samym pierwsza z wielu inwestycji przeprowadzanych m.in. w naszym kraju, które łącznie wyceniono na 1,5 mld euro.

Miejscem dla pierwszego centrum danych OVH w Polsce (i zarazem w tej części Europy) stał się leżący pod Warszawą Ożarów Mazowiecki. Za tą lokalizacją przemówił szereg czynników, jak: energia, położenie geograficzne (centrum kraju), a także dostęp do szybkich łącz światłowodowych (do serwerowni poprowadzono dwa tego typu niezależne połączenia, co ma zagwarantować niezbędną redundancję). Centrum danych ma potencjał na 30 tys. serwerów. Łączna powierzchnia placówki to 3 tys. metrów kwadratowych.

Polska jest dużym rynkiem w regionie i najbardziej wysuniętym na wschód krajem w sieci OVH. Oznacza to zarazem, że nie jest to ostatnia tego typu placówka w naszym kraju. Gdy liczba serwerów będzie zbliżała się do 20 tys., firma zacznie szukać kolejnej lokalizacji dla nowego centrum danych. OVH spodziewa się, że nastąpi to w ciągu kilku najbliższych lat. Laurent Allard, CEO OVH podkreśla:

Rynek Europy Środkowo - Wschodniej jest dla nas niezwykle ważny. Polski oddział był pierwszym założonym przez OVH poza Francją. Filia nad Wisłą jest dla nas bardzo istotna nie tylko ze względu na przychody, ale także fakt ulokowania tutaj działu badawczo-rozwojowego. Polscy inżynierowie we współpracy z kolegami z Francji i Kanady, rozwijają produkty oferowane przez OVH. Ogromny potencjał tego regionu oraz duże zainteresowanie ze strony klientów wpłynęły na decyzję o budowie centrum danych właśnie w Polsce.

Budynek jest już podłączony. Do końca roku ma być w pełni operacyjny. Serwery są produkowane we Francji i wysyłane do Polski. Są one w pełni produkowane przez OVH. Zastosowanie znalazły tutaj zatem też takie technologie, jak chłodzenie cieczą (w czym zresztą Francuzi się specjalizują). Data Center jest tworzone pod kątem nowego modelu usług, jaki został w OVH zapoczątkowany rok temu. Zakłada on dostarczenie klientom gotowych, pełnych rozwiązań - usług, a nie jedynie infrastruktury. Mowa tutaj po prostu o przestrzeni w chmurze (lub na dedykowanych serwerach), bazach danych itp. W początkowej fazie po ofercie „Discover”, udostępnione zostaną kolejne konfiguracje serwerów dedykowanych oraz serwery VPS. W kolejnych etapach do sprzedaży trafią kolejne produkty. Zgodnie z planem, do końca stycznia 2017 r. polskie centrum danych powinno oferować całą gamę usług OVH.

Centrum danych ma nie tylko służyć rodzimym firmom i developerom, ale stanowić też punkt wyjścia do ekspansji na rynki na wschodzie. Placówka będzie bezpośrednio połączona z wszystkimi sąsiadującymi z naszym krajem państwami, co ma maksymalnie ograniczyć wszelakie opóźnienia. Polacy skorzystają na tym dwojako - poza dostępem do nowoczesnej infrastruktury, w ramach tych samych usług będą mogli korzystać z centrów danych położonych w innych regionach świata, sprawniej docierając dzięki temu do np. amerykańskich klientów. Łącznie na całym świecie znajduje się już 20 tego typu placówek, w których działa 250 tys. serwerów.

OVH zapewnia też, że, podobnie jak we Francji, będzie nawiązywać współpracę ze startupami w Polsce. Póki co jednak nie wiemy, jak miałoby to wyglądać w praktyce. Niewykluczone, że pojawią się inicjatywy takie, jak inkubatory czy akceleratory wspierające powstawanie i rozwój ciekawych pomysłów.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu