Płatności i bankowość

Otwarta bankowość, czyli dostęp do rachunków w różnych bankach w jednym miejscu już od 14 września

Grzegorz Ułan
Otwarta bankowość, czyli dostęp do rachunków w różnych bankach w jednym miejscu już od 14 września
19

Zmiany podczas logowania do bankowości elektronicznej czy podczas autoryzacji płatności, to nie jedyne zmiany, które czekają nas od 14 września. W związku z pojawieniem się nowych usług Payment Initiation Service, PIS oraz Account Information Service, AIS, świadczonych przez firmy trzecie TPP – Third Party Provider, zmiany pojawią się również wewnątrz naszej bankowości elektronicznej.

Jakiś czas temu pokazywałem Wam na przykładzie mBanku, jakie zmiany czekają klientów banków od 14 września, kiedy to wejdą w życie już wszystkie przepisy związane z unijną dyrektywą PSD2, w postaci wprowadzenia silnego uwierzytelniania podczas logowania do bankowości czy dodatkowej autoryzacji PIN-em przy płatnościach kartowych.

Dziś na przykładzie Nest Banku pokażę Wam przedsmak zmian, jakie czekają nas podczas samego korzystania już z bankowości elektronicznej. Na początek jednak definicja terminów użytych we wstępie, która od razu powinna rozbudzić Wam wyobraźnię.

Payment Initiation Service (PIS), to usługa inicjowania transakcji płatniczych, dzięki której firmy trzecie będą mogły realizować płatności w imieniu klienta, po podaniu danych do logowania w bankowości internetowej przez klienta. Account Information Service (AIS) to z kolei usługa dostępu jedynie do informacji do rachunku. Dzięki niej, klienci będą mogli uzyskać dostęp do informacji o stanie konta bankowego czy historii transakcji, również poza serwisem transakcyjnym swojego banku.

Zgodę na działalność jako TPP – Third Party Provider udzieloną przez KNF ma już kilka banków w Polsce, m.in. Santander Bank, mbank i Alior Bank.

Szymon Staśczak, koordynujący wdrożenie PSD2 od strony biznesowej w Santander Bank Polska:

Zgoda na świadczenie usług jako TPP przybliża nas do zaoferowania naszym klientom otwartej bankowości, w ramach której dostarczymy im nowe narzędzia do codziennego bankowania oraz zarządzania finansami.

Jak to w praktyce będzie wyglądało? Nest Bank udostępnił wczoraj klientom w ich bankowości elektronicznej nową funkcjonalność w module Moje Finanse. Na razie to proteza rozwiązania, które dostępne będzie od 14 września, ale pokazuje możliwości, jakie nasz czekają już za kilka tygodni.

Aktualnie, aby uzyskać dostęp do różnych rachunków w innych bankach konieczne jest wgranie do bankowości elektronicznej pliku PDF z historią lub wyciągiem z rachunku, który posiadamy w innym banku. Docelowo jednak, w naszej bankowości elektronicznej, banki udostępnią nam możliwość zalogowania się wewnątrz do innych rachunków oraz automatycznego importowania danych z innych rachunków, no i do zarządzania nimi w jednym miejscu.

A więc uzyskamy podgląd o saldzie na wszystkich rachunkach, przeniesienia zdefiniowanych odbiorców przelewów pomiędzy rożnymi rachunkami, a nawet środków z innych rachunków, bez konieczności otwierania nowej zakładki i logowania się do innego banku, w którym również posiadamy swój rachunek.

To oczywiście będzie budzić pewne obawy klientów, którzy już i tak są przeczuleni i przepełnieni strachem o kradzież z konta poprzez phishing. Z chwilą, gdy mieliby na jednym rachunku dostęp do zarządzania wszystkimi swoimi finansami w różnych bankach, obawy te mogłyby się powiększyć. Podejrzewam jednak, że logowanie do jednej bankowości elektronicznej nie będzie oznaczało automatycznego logowania do pozostałych rachunków, każdorazowy dostęp do środków i inicjowania płatności w innym banku, nadal będzie wymagał ponownego zalogowania się do nich, tak jak to ma miejsce teraz, tylko w osobnych zakładkach czy aplikacjach mobilnych.

Źródło: Next Gazeta via Nest Bank.
Photo: rsedlacek/Depositphotos

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu