Apple

Oto zupełnie nowy iPhone 5!

KK
Konrad Kozłowski
134

Zgodnie z oczekiwaniami Apple zaprezentowało dzisiaj kolejną generację iPhone'a. Jak przypuszczaliśmy posiada on większy, czterocalowy ekran - co było niemal pewne. Wyposażony został także w łączność LTE. Urządzenie zrobione jest ze szkła i aluminium. Jest ono 18% cieńsze i 20% lżejsze od poprzed...

Zgodnie z oczekiwaniami Apple zaprezentowało dzisiaj kolejną generację iPhone'a. Jak przypuszczaliśmy posiada on większy, czterocalowy ekran - co było niemal pewne. Wyposażony został także w łączność LTE.

Urządzenie zrobione jest ze szkła i aluminium. Jest ono 18% cieńsze i 20% lżejsze od poprzednika, iPhone'a 4S. Telefon wyposażony jest w ekran Retina o wielkości 4 cali proporcji boków 16/9 - z rozdzielczością 1136 na 640 pikseli. Naturalnie dzięki temu Apple mogło dodać kolejny, piąty rząd ikon na homescreenie.

Przepisane zostały wszystkie aplikacje - mail, kontakty, kalendarz, iPhoto, GarageBand i pozostałe. Co stanie się z dostępnymi w App Store aplikacjami, które nie zostały jeszcze zaktualizowane? U góry i u dołu widoczne będą czarne paski.

Pojawiła się także łączność LTE - Apple współpracuje z operatorami wokół całego świata - w Europie wyszczególnionego zostały takie kraje jak Niemcy i Wielka Brytania. Również moduł Wi-Fi doczekał się aktualizacji - obsługuje teraz sieci 2.4ghz i 5ghz w standardzie 802.11n

Apple zdecydowało się odświeżyć każdy aspekt nowego iPhone'a, dlatego właśnie powstał chip A6, który według zapewnień jest dwa razy szybszy od A5.

iPhone 5 zyskał także nową kamerę iSight z matrycą 8 megapikseli. Doczekała się ona wielu usprawnień, między innymi jakość zdjęć ma ulec poprawie przy słabym oświetleniu - ostatnio to bardzo popularne prawda?

Nowa kamera pozwala także na robienie zdjęć panoramicznych, nagrywanie wideo w jakości Full HD 1080p a także pojawiła się możliwość robienia zdjęć podczas kręcenia filmów. Zaś przednia kamera FaceTime umożliwia prowadzenie rozmowy w HD 720p i również posiada funkcję wykrywania twarzy.

Co ciekawe w nowym iPhonie znajdziemy także aż trzy(!) mikrofony - rozmieszczone zostały one na tyle urządzenia, spodzie i przy głośniku do rozmów.

Jak się spodziewano w nowym iPhone nie pojawiło się złącze, które towarzyszyło produktom marki Apple od 2003 roku. Zastąpione zostało zupełnie nowym, 8-pinowym złączem o nazwie Lightning - które jest o 80% mniejsze.

Zapowiedziana została także przejściówka, dzięki której nasze dotychczasowe akcesoria będą kompatybilne z iPhonem 5.

Naturalnie nie mogło zabraknąć prezentacji możliwości nowego systemu iOS6. Przypomniane zostały takie nowości jak autorska aplikacja map od Apple, usprawnienia w centrum powiadomień, gdzie pojawiły się przyciski do szybkiej aktualizacji statusów na portalach Twitter i Facebook. Ponadto zaprezentowano aplikację Passbook i przeglądarkę Safari, która "wygląda fantastycznie na nowym ekranie iPhone'a."

Nowy iPhone dostępny będzie także w białej wersji kolorystycznej.

Ceny (w abonamentach) nie są większym zaskoczeniem. Najtańsza wersja kosztować będzie 199 dolarów z pamięcią 16 gigabajtów. Poprzednie modele również będą dostępne. Zamówienia składać można już od 14 września, natomiast dostępny w sprzedaży będzie już tydzień później.

Źródło, grafiki.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

AppleiPhoneiphone 5nowy iPhone