Android

Tego jeszcze nie grali. Aplikacje na Androida głównymi bohaterami przekrętu na wiele milionów dolarów

Kamil Świtalski
7

Takiego oszustwa jeszcze internet nie widział. Udało im się ugrać blisko milion dolarów na reklamach. Jakim schematem się posłużyli?

Regularnie informujemy was o aplikacjach, które potrafią wyrządzić sporo szkód. A to wykradając dane, a to śledząc użytkowników, a to oddziałując na cały system. Ale dzisiejsza sprawa jest dość nietypowa. Bo aplikacje mobilne są tutaj głównymi narzędziami, którymi posłużono się w oszustwie, którego skutki opiewały na grube miliony dolarów.

android

Opis całego procederu jest wynikiem reporterskiego śledztwa BuzzFeed News. Ponad 120 aplikacji było zamieszanych w proceder — co najciekawsze, chodzi o aplikacje, które w żaden sposób nie wzbudzały podejrzeń. To programy które widniały w Google Play od dłuższego czasu — ale zostały wykupione przez firmę We Purchase Apps. Po zakupie, zostały one rozdysponowane pomiędzy cztery różne firmy, których adresy prowadziły do Bułgarii, Rosji oraz na Cypr. I właśnie te aplikacje zostały wykorzystane w oszustwie, które opierało się na... reklamach!

Aplikacje o których mowa zostały zainstalowane na urządzeniach z Androidem ponad 115 milionów razy. Głównie chodzi o gry, ale nie zabrakło wśród nich także rozmaitych mobilnych narzędzi — czasami banalnie prostych, jak... zwyczajna latarka. Wszystko zostało przygotowane na tyle starannie, że nawet po zakupie — nowi właściciele dbali o starą społeczność. Aktualizowali, dyskutowali i robili co w ich mocy, by nic nie wzbudzało żadnych podejrzeń. W praktyce jednak nowi właściciele śledzili uważnie wszystkie interakcje użytkowników w aplikacji, a później użyli tych informacji... by boty dzielnie powtarzały te akcje. W praktyce aplikacje cały czas wyświetlały reklamy, co kosztowało platformy specjalizujące się w nich... blisko 10 milionów dolarów.

Po odkryciu procederu, ekipa BuzzFeed News powiadomiła Google o problemie. To... zaczęło stopniowo usuwać aplikacje ze swojego katalogu. O takim ataku jeszcze wcześniej nie słyszeliśmy — nowy schemat, i — jak pokazuje ten przykład — wyjątkowo skuteczny.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu