Po Godzinach

Książki, dokument w telewizji i serial audio - takiego połączenia jeszcze nie było. Zaimponowali mi!

KK
Konrad Kozłowski
0

Opowiem ci o zbrodni - serial audio, dokument w telewizji i książki. Ale miks! Storytel po raz kolejny udowadnia, że warto realizować oryginalne pomysły.

Seriale audio to coś, co od razu przykuło moją uwagę. Zamiast długich, kilkugodzinnych opowieści podzielonych zaledwie na rozdziały (audiobooki), otrzymujemy historie tworzone z myślą o podziale na odcinki. Co to zmienia? A bardzo wiele, bo podobnie jak z serialami (telewizyjnymi), o wiele łatwiej jest znaleźć czas na te 30-40 minut rozrywki (w trakcie spaceru, przejazdu czy w ogóle w wolnej chwili w ciągu dnia), a co ważniejsze, takie porcjowanie historii sprawia, że jest łatwiejsza w odbiorze.

Polskie seriale audio tworzą Audioteka i Storytel, ale tylko druga z wymienionych usług oferuje subskrypcję, w ramach której możemy słuchać kilku produkcji płacąc tylko raz. Najnowszą produkcją Storytel Original jest "Opowiem ci o zbrodni", gdzie historie napisane przez polskich autorów kryminałów czytane są przez znanych aktorów. Co istotne, nie są to opowiadania, które narodziły się w głowach pisarzy, a prawdziwe historie - opowiadają o wydarzeniach, które naprawdę miały miejsce. Co czyni je jeszcze ciekawszymi? A no to, że po odsłuchaniu każdego z odcinków możecie włączyć nowy program dokumentalny stacji Crime+Investigation Polsat, gdzie emitowane są odcinki poświęcone tym samym sprawom.

"Opowiem ci o zbrodni" - serial audio połączony z dokumentem telewizyjnym

Pierwszy z sześciu odcinków pt. "Łaska" jest dziełem Katarzyny Bondy - czyta Piotr Stramowski. Jego premiera odbyła się wczoraj, 17 października, natomiast następne będą ukazywały się w cotygodniowych odstępach. Listę wszystkich odcinków "Opowiem ci o zbrodni" znajdziecie poniżej:

  • Odc. 1 „Łaska” Katarzyna Bonda, czyta Piotr Stramowski
  • Odc. 2 „Portret kobiety nad brzegiem morza” Wojciech Chmielarz, czyta Szymon Bobrowski
  • Odc. 3 „Morderstwo na dziesiątym piętrze” Katarzyna Puzyńska, czyta Olga Bołądź
  • Odc. 4 „Ludzie w autobusie” Małgorzata i Michał Kuźmińscy, czyta Mariusz Bonaszewski
  • Odc. 5 „Dwa kasztany w kieszeni” Marta Guzowska, czyta Przemek Bluszcz
  • Odc. 6 „Sasquatch" Igor Brejdygant, czyta Borys Szyc

Jestem pod wrażeniem tego, jak ambitnie Storytel podchodzi do swoich kolejnych produkcji. Pamiętamy przecież realizowany niemal w czasie rzeczywistym audiobook powstający kilka tysięcy metrów nad ziemią o wyprawie Andrzeja Bargiela pt. „Atak na K2”. Teraz mamy do czynienia z materiałem, który jest bardzo pozytywnym miszmaszem kilku rodzajów treści, ale wcale nie wymusza na słuchaczu śledzenia innych produkcji - po prostu daje taką możliwość, jeśli macie ochotę zgłębić historię jeszcze bardziej.

Dzięki połączeniu serialu telewizyjnego z serialem audio możemy po raz pierwszy najpierw wysłuchać opowiadanie dla przykładu Kasi Bondy czytane przez Piotrka Stramowskiego, a potem obejrzeć dokument w CI Polsat poświęcony tej historii. To ekscytujące, że możemy zaprosić naszych użytkowników w tę niezwykłą podróż, gdzie audio łączy się z obrazem, a tło stanowią prawdziwe historie. Pozostawiamy przestrzeń dla wyobraźni, ale dajemy też użytkownikowi szansę zobaczenia historii oczami autora opowiadania. Po raz pierwszy w taki sposób łączymy świat książki, audio i wideo. - Jakub Barzak, marketing manager, Storytel Polska

Serial audio? A gdyby tak...

Za mną już odsłuch pierwszego odcinka i z całą pewnością odtworzę następne, gdy tylko staną się dostępne. Co marzy mi się teraz najbardziej? Któregoś dnia natrafiłem na bardzo ciekawy projekt Audible (największa usługa z audiobookami w USA, należąca obecnie do Amazonu), w którym wystąpili Gillian Anderson i David Duchovny - dwójka głównych aktorów z serialu "Z archiwum X". Obydwoje wcielili się w swoje postacie w odcinku audio. A gdyby tak poszerzyć świat jednego z polskich seriali i z tymi samym aktorami, którzy w nim występują, przygotować specjalną serię audio? Tak tylko głośno myślę.

 

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy: