Polska

Mamy jednak za co dziękować rządzącym - operatorzy sami wyłączają płatne subskrypcje SMS Premium

Grzegorz Ułan
Mamy jednak za co dziękować rządzącym - operatorzy sami wyłączają płatne subskrypcje SMS Premium
9

Potrzeba było do tego nowelizacji prawa telekomunikacyjnego, by operatorzy sami zaczęli blokować subskrypcje SMS Premium, włączane często nieświadomie przez osoby mniej zaznajomione z technologiami.

To była szybka ścieżka legislacyjna - najpierw na początku stycznia tego roku rząd przyjął projekt ustawy kończący z nadużyciami z SMS-ami premium, który został przyjęty przez sejm pod koniec marca. Jeden z zapisów nowelizacji traktował o cyklicznych subskrypcjach:

Ponadto, w przypadku usług cyklicznych, typu na przykład Dowcip dnia, i opłat naliczanych za jakiś okres, których to włączenia klienci są zwykle nieświadomi, operator będzie musiał poinformować abonenta, że zapisał się do cyklicznej usługi i będzie obciążany określoną kwotą, co jakiś czas. Co ważne, nastąpić to musi bezpośrednio przed rozpoczęciem świadczenia takiej usługi. W przypadku nadużyć czy niedopełniania obowiązków po stronie operatora, klienci nie będą mogli być obciążani opłatami z tego wynikającymi.

Efekt? Już tydzień później Play wyłącza w ogóle możliwość aktywowania prenumerat SMS.

Dziś z kolei Orange poinformował na swoim blogu o podobnym kroku. Od 1 listopada klienci Orange również nie będą mogli aktywować płatnych subskrypcji na wiadomości przychodzące.

Od 1 listopada 2018 roku w Orange nie będzie już można zamówić płatnych przychodzących sms-ów i mms-ów specjalnych. Umożliwiały one subskrypcję cyklicznie wysyłanych wiadomości o podwyższonej opłacie, np. z poradą wróżki, horoskopem, prognozą pogody, wynikami totolotka, programem telewizyjnym czy wynikami rozgrywek sportowych.

Jedynie w przypadku klientów, którzy już aktywowali lub aktywują takie subskrypcje do 30 października będą mogli z nich nadal korzystać do chwili, kiedy sami z nich zrezygnują lub dostawca przestanie je świadczyć.

Brawo! Czekamy już tylko na Plus i T-Mobile.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu