Przeglądarki internetowe

Lubisz naprawdę szybkie przeglądarki? Opera 64 jest dla Ciebie

Jakub Szczęsny
Lubisz naprawdę szybkie przeglądarki? Opera 64 jest dla Ciebie
37

Przeglądarka Opera w wersji 64 jest o 20% szybsza dzięki ulepszonym funkcjom zachowującym prywatność użytkowników - tak twierdzi jej producent. Nam nie przystoi nie wierzyć zapewnieniom Opery - od dłuższego czasu obserwujemy rozwój tego produktu i... jesteśmy z niego naprawdę zadowoleni.

Opera 64 otrzymała usprawnione blokowanie skryptów śledzących, dzięki czemu przeglądanie zasobów internetu jest szybsze aż o 1/5 (20 procent) według producenta. To świetne uzupełnienie obecnych już mechanizmów blokujących reklamy oraz darmowego, nieograniczonego VPN-a. Ulepszono także narzędzie "zdjęcia", dzięki któremu tworzenie i udostępnianie zrzutów ekranów jest naprawdę szybkie i intuicyjne.

Każdy z nas, kto kiedyś szukał produktu na stronie internetowej, wie, iż ten produkt dosłownie śledzi nas później w innych witrynach w postaci spersonalizowanych reklam. Postanowiliśmy ułatwić użytkownikom zrozumienie takich sytuacji i zapewnić im większą kontrolę nad danymi, którymi dzielą się ze stronami internetowymi. „Internauci powinni zdawać sobie sprawę, że mogą zaoszczędzić naprawdę sporo czasu, po prostu włączając blokadę skryptów śledzących.

Joanna Czajka, menedżer produktu przeglądarki Opera PC

Usprawnione narzędzie blokujące skrypty śledzące jest dostępne w Operze 64 w obszarach: Łatwa Konfiguracja oraz Ustawienia przeglądarki. W trakcie działania mechanizmu można podejrzeć jego stan: na pasku adresu pojawia się ikona, w której można sprawdzić ile skryptów zostało zablokowanych przez przeglądarkę. Tym samym, użytkownik ma pełen pogląd na to, jak wiele danych próbowano od niego "wyciągnąć" w trakcie wizyty w danej witrynie.

Czytaj również: Nowa mobilna Opera nie lubi ciastek, ale... lubi wideo

Ulepszony mechanizm blokady skryptów śledzących korzysta z listy "EasyPrivacy Tracking Protection List", co jest rozwiązaniem niezwykle podobnym do tego, co zaproponowano w funkcji blokowania reklam. Podstawowym efektem włączenia tej funkcji jest przeglądanie internetu szybsze aż o 20 procent. W połączeniu z wdrożoną w poprzedniej wersji usługą blokowania reklam, wydajność może wzrosnąć nawet o 23 procent. Nie bez znaczenia jest znacznie wyższy poziom prywatności użytkownika sieci.

Uważamy, że blokowanie skryptów śledzących to funkcja przeglądarki, która cały czas może pozostawać włączona. Nasza przeglądarka ma jednak również wiele rozszerzonych funkcji prywatności, które przydadzą się w sytuacjach, kiedy potrzebujemy dodatkowej ochrony prywatności podczas przeglądania.

dodaje Joanna Czajka, menedżer produktu przeglądarki Opera PC

Nowa Opera 64 to nie tylko bezpieczeństwo

Producent przeglądarki chwali się również tym, że w nowej wersji usprawniono narzędzie "Zdjęcie", które pozwala użytkownikowi na tworzenie zrzutów ekranowych dowolnej strony internetowej w całości lub kopiowanie i edytowanie fragmentu. Wszystko dzieje się w przeglądarce, bez konieczności edycji pliku zapisywanego w komputerze.

Od Opera 64, po kliknięciu na narzędzie (lub wywołaniu go za pomocą kombinacji CTRL+SHIFT+2) można zapisać zrzut w formacie PDF lub przechwycić stronę w całości. Możliwe jest także wykrojenie części, przechwycenie jej oraz dostosowanie. Dostępne są ponadto nowe rozmycia oraz narzędzia do rysowania. Obsługiwane są również rozszerzone gesty: przeglądarka wykryje zamiar narysowania linii i okręgów i pomoże nam w tym. Do zrzutów można dodawać teksty w trzech dostępnych fontach, a także naklejki i... selfie. To oczywiście pomniejsze, ale po prostu miłe i ciekawe funkcje.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu