Linux

Open-Source na MWC 2014 - wolność i mobilność idzie w parze?

Rafał Kurczyński
Open-Source na MWC 2014 - wolność i mobilność idzie w parze?
25

Jak dobrze wiecie, na tegorocznym Mobile World Congress zostało zaprezentowane wiele bardzo barwnych i unikatowych urządzeń takich jak Nokia X czy Samsung Galaxy S5. Było jednak parę stanowisk, które przyciągały nie małą uwagę – stanowiska systemów Open-Source. Android, iOS, Windows Phone oraz Bl...

Jak dobrze wiecie, na tegorocznym Mobile World Congress zostało zaprezentowane wiele bardzo barwnych i unikatowych urządzeń takich jak Nokia X czy Samsung Galaxy S5. Było jednak parę stanowisk, które przyciągały nie małą uwagę – stanowiska systemów Open-Source.

Android, iOS, Windows Phone oraz Blackberry to tytani rynku, który chcąc nie chcąc są platformami częściowo (Android) lub całkowicie zamkniętymi, dlatego też tak dobrze radzą sobie na rynku, będąc tworami stale rozwijanymi przez swoich właścicieli. Są jednak firmy i społeczności, które zapragnęły bronić praw swoich użytkowników, którzy chcąc zachować , chociaż resztki prywatności swoich danych w sieci postanowili zaufać Mozilli, Jolii, Canonical czy właśnie Samsungowi w duecie z Intelem. Skoro istnieją cztery duże obozy tworzące swoje systemy operacyjne dla urządzeń mobilnych, nie można ich pominąć - głównie dlatego, że mogliśmy je zobaczyć w tym roku na targach technologii mobilnej - Mobile World Congress.

Mozilla

Urządzeń z Firefox OS przybywa! Tak jak napisał Tomasz, Mozilla wreszcie odnalazła swoją niszę, którą stara się skrupulatnie zapełnić urządzeniami ze swoim systemem, rozwijającymi się starannie z generacji na generację. Nie są to urządzenia z najwyższej półki cenowej, dlatego też nie możemy po nich oczekiwać wydajności telefonów z głównych stron blogów technologicznych. Telefony i tablet zaprezentowane na MWC 2014 są prawdziwym krokiem do przodu, jeżeli chodzi o kwestie sprzętowe, jednak nadal musimy pamiętać o tym, że oprogramowanie Mozilli nie jest jednym z najlepiej wspieranych systemów mobilnych na rynku - dlatego też my, jako potencjalni kupcy urządzeń klasy ZTE Open C musimy być świadomi jego wad.

Mocno zaciekawił mnie tablet z Firefox OS dlatego, że jest to tablet z bardzo lekkim systemem, który działa błyskawicznie, będąc mocną alternatywą dla tabletów z Androidem dla osób szukających tanich i przyzwoicie działających urządzeń do przeglądania internetu - bez gier, bez wygłupów, tylko skrzynka pocztowa, przeglądarka i może parę komunikatorów.

Myślę, że jeżeli system nadal będzie rozwijał się w tym kierunku, stanie się groźnym przeciwnikiem dla budżetowych urządzeń z Androidem a nawet dla świeżo zaprezentowanej Nokii X. Wierzę w Mozillę, nadal korzystam z przeglądarki Firefox Nightly, ale jakoś nie widzę aby Mozilla miała jakiś pomysł na sam system, który mogłaby realizować w jakiś unikatowy sposób - interfejs Firefox OS jest po prostu nudny.

Jest to prawdopodobnie jedna z nielicznych marek, której bezgranicznie ufam z powodu jej dbałości o naszą prywatność i bezpieczeństwo - wciąż czekam na możliwość integracji Thunderbirda, Firefoksa i Firefox OS w jedno wspólne dobro dostępne z każdego urządzenia - to byłoby świetnym rozwiązaniem.

Canonical

Najwięcej informacji, które udało nam się skompletować na temat Open-Source pochodzi ze stanowiska Canonical, gdzie Kamil wypytywał pracowników tejże firmy bazując na moich pytaniach o dalsze losy Ubuntu, co postaram się wam tu przekazać.

Otóż jak zapewne wiecie, Canonical zaprezentowało dziś prócz bardzo niedopracowanego wydania systemu zawierającego najnowsze funkcje dwa bardzo ciekawe urządzenia - przepiękne Meizu MX3 oraz telefon BQ. Urządzenia te pod koniec tego roku trafią na wolny rynek, co rozpocznie uroczyście bieg po klientów, a tych może nie być wcale tak mało.

Jakie pytania zadaliśmy oraz jakie uzyskaliśmy odpowiedzi?

Czy istnieje możliwość przeniesienia systemu Ubuntu Touch na inne urządzenia?

Ubuntu jest systemem, który posiada bardzo dużą społeczność, która na własną rękę przenosi system na nowe urządzenia. Na tą chwilę wspieranych urządzeń (tabletów i smartfonów) jest około 50'ciu, jednak jeżeli ktoś z nas posiadając grupkę znajomych chce dodać wsparcie dla swojego smartfona, społeczność chętnie podpowie jak przenieść Ubuntu na twoje urządzenie. Naturalnie wspieramy urządzenia z rodziny Nexus oraz urządzenia komercyjne firm takich jak BQ czy Meizu - mamy jeszcze wielu partnerów, którzy tworzą dla nas swoje urządzenia, ale nie są jeszcze gotowi do przedstawienia swoich urządzeń światu.

Nad czym Canonical będzie pracowało po wydaniu Ubuntu 14.04 LTS?

Naszym głównym celem jest stworzenie jednego systemu operacyjnego dla trzech rodzajów urządzeń. Pragniemy stworzyć system, który będąc jedną wersją systemu (w tym pomaga nam cykl wydawniczy 6 miesięcy) będzie zawierać te same pakiety i możliwości na każdym z naszych urządzeń, dzięki czemu podłączając klawiaturę i mysz do tabletu zrobimy z niego coś w stylu laptopa, a podłączając monitor, klawiaturę i mysz nasz smartfon zmieni się w komputer stacjonarny - jak wiemy, smartfony z roku na rok są coraz potężniejsze, głównie te oparte o procesory Intela.

Jak wyglądać będzie Ubuntu na zwykłych komputerach po rozpoczęciu się rewolucji mobilnej - czy aplikacje takie jak Friends będą stworzone od nowa z interfejsem wygodnym dla klawiatury i myszki, czy też będziemy na nie skazani?

Wszystkie aplikacje w Ubuntu będą posiadały jedną, dwie lub trzy wersje, a to zależnie od tego, które z tych aplikacji będą dostępne na poszczególnych urządzeniach. Dobrym przykładem jest tu GIMP, który na tabletach będzie posiadał swój dotykowy interfejs, gdy zaś podłączymy do tabletu myszkę przełączymy się na komputerowy tryb pracy i wszystkie możliwości i ułatwienia dedykowane myszce i klawiaturze będą wtedy możliwe do wykorzystania.
Dzięki inteligentnemu skalowaniu systemu wiele aplikacji będzie mogło pracować na różnych rozmiarach ekranów, dlatego też właśnie korzystanie z nich niezależnie od uruchomionego właśnie trybu będzie tak samo łatwe i proste.

Kiedy i gdzie możemy spodziewać się smartfonów z Ubuntu Touch?

Smartfony z Ubuntu Touch będą dostępne na rynku w okolicach drugiego/trzeciego kwartału tego roku, prawdopodobnie pierwszym rynkiem na który trafią będzie Azja.

Co z Ubuntu on Android?

 Ubuntu on Android nie ma i nie będzie. To była tylko demonstracja możliwości genialnego mechanizmu Canonical, który od teraz gości w Ubuntu na stałe. Nie będzie Ubuntu on Ubuntu czy Ubuntu on Android - od teraz jest jeden, wspólny system - Ubuntu, niezależnie czy mówimy o tablecie czy o smartfonie, gdyż to jeden wspólny system, którego możemy używać za pomocą każdego naszego urządzenia tak samo.

Jak więc widzicie, pomimo licznych wad i niedoróbek systemu Canonical, firma wie co robi, a sam system zostanie w pełni zaprezentowany w październiku, kiedy to Ubuntu 14.10 zostanie finalnie dopracowane i zaprezentowane światu - nie tylko w wersji biurkowego systemu opartego na Qt i na serwerze wyświetlania Mir. To będzie jeden, wspaniały system dla wszystkich urządzeń - miejmy tylko nadzieję, że dzięki temu liczba aplikacji w systemie wzrośnie, choć co ciekawe, Canonical wspomniało, że trwają rozmowy z wieloma twórcami aplikacji, m.in z Facebookiem - naturalnie o aplikacji Instagram.

Jolla

Jolka, Jolka, pamiętasz? - przychodzi mi do głowy gry tylko mam napisać coś o Jolli i jej Sailfish OS. Uwielbiam ten system operacyjny odkąd uruchomiłem go po raz pierwszy na mojej Nokii N9. Jest piękny, prosty, intuicyjny i bardzo łatwo go spersonalizować. Jest to bezpieczny i dynamiczny twór dawnej ekipy Nokii, która nie osiadając na laurach chce zdobywać klientów - jeżeli nie swoimi smartfonami Jolla Phone, które swoje kosztują, to urządzeniami z Androidem, które będą miały możliwość uruchomienia systemu Finów, mogąc przy tym dowolnie korzystać z aplikacji dedykowanych Androidowi.

Na tegorocznych targach MWC zwiedzający mogli przyjrzeć się telefonowi Jolli oraz pobawić się systemem Sailfish OS przeniesionym na urządzenia Samsunga czy LG (Nexus). Jestem ciekawy kiedy Jolla udostępni paczki do instalacji lub portowania systemu na inne komórki, kto wie? Może przepiękny HTC One i moja Nokia N9 dostaną oficjalny port systemu - a jeżeli nie, to chociaż paczkę sterowników do przeportowania systemu samemu, w domu jakiegoś dobrego programisty rodem z forum MeeGo czy XDA.

Bardzo cieszy mnie droga wybierana przez Jollę, mająca na celu stworzenie swoich urządzeń klasy premium, które będą nadal posiadały wsparcie Other Half, czyli spersonalizowanych plecków urządzenia oraz samej Jolli, będąc swoistymi Nexusami Sailfish OS oraz udostępnienie oprogramowania na inne urządzenia osób, którym znudził się Android i szukają alternatyw.

Samsung & Intel

Na tegorocznych targach MWC mogliśmy podziwiać dwa urządzenia z systemem Tizen, jedna wyprodukowana była przez ZTE, druga przez Samsunga. Tak, jak pierwsze urządzenie z systemem Tizen posiadało paskudną nakładkę graficzną ZTE, która powoduje u mnie, (patrząc na liczne zdjęcia i filmiki z tym urządzeniem w akcji) odruch wymiotny, to smatfon Samsunga wywołał we mnie masę pozytywnych uczuć - to urządzenie posiada bardzo ładną nakładkę graficzną, szkoda tylko, że Touch Wiz na Samsungach Galaxy nie wygląda tak ładnie.

Lista centrum oprogramowania Tizen Store stale rośnie, zapełniając się coraz to dłuższą listą znanych aplikacji i gier, a wszystko to za sprawą Samsunga oraz Intela - system idzie w dobrą stronę. Tak jak pisałem parę dni temu, wierzę, że Tizenowi uda się wybić ze swojej niszy jednak nie widzę w nim nic więcej, jak bardzo rozwiniętej Bady OS lub bardziej systemu Androido-podobnego stworzonego na potrzeby Samsunga - stojąc twardo po stronie Sailfish OS.

Tak czy siak, Samsung promuje swój system jako otwarty, dynamicznie rozwijający się i posiadający przepiękną przyszłość, a ja chciałbym w to wierzyć.

MWC 2014 pod znakiem Open-Source?

Już od jakiegoś czasu nie kręcą mnie coraz to mocniejsze smartfony, a swoją uwagę skupiam na nowych systemach mobilnych, głównie tych otwarto-źródłowych oraz na urządzeniach, na których pracują. Tak, jak od paru lat, z roku na rok zapowiadany jest „rok Linuksa", tak dziś mogę powiedzieć, że rok 2014 będzie rokiem systemów Open-Source w urządzeniach mobilnych, choć z drugiej strony - wszystkie dziś wymienione platformy pracują na podstawie jądro Linuksa.

Specjalnie w dzisiejszym wpisie pominąłem system Android, ponieważ jest to temat śledzony i pogłaśniany przez większość redaktorów nawet na naszym blogu, dlatego też pozostaje mi wyjść z pytaniem do was - który z tych systemów według was ma największe szanse na zdobycie rynku oraz urządzenie, z którym z tych systemów (po jego ukończeniu i dopracowaniu) byście chętnie przygarnęli?

Grafika: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8]

 

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu